Trys Vilniaus miesto skaitmeninės inovacijos sulaukė įvertinimo

Nacionaliniuose „Skaitmeninio knygnešio“ apdovanojimuose net 3–jose kategorijose pirmąsias vietas iškovojo Vilniaus miesto savivaldybės projektai: „Tvarkau miestą“, „Vilnius yra mokykla“ ir „VilniausDNR“. Po nacionalinio etapo projektai atstovaus Lietuvai Jungtinių Tautų globojamuose „Pasaulio viršūnių apdovanojimuose“ (angl. World Summit Awards).

„Novatoriška Vilniaus miesto savivaldybės komanda visada ieško naujų technologijų ir išmanių sprendimų, kurie pagerintų teikiamas paslaugas vilniečiams. Suteiktų galimybę pažinti šį miestą, jame mokytis, leistų pasijusti tikrais miesto šeimininkais ir padėtų mums jį prižiūrėti – praneštų, kur reikia tvarkyti, ką galime pagerinti ar tiesiog pastebėtų gerus pavyzdžius. Žodžiu, būtų mūsų akimis visame mieste“, – kalbėjo projekto „Tvarkau miestą“ vadovas Dalius Kazlauskas.

„Skaitmeninio knygnešio“ konkurse iš viso yra 8 kategorijos, kuriose varžytis gali bet kuri įmonė, organizacija arba fizinis asmuo, kurie savo veiklą vykdo Lietuvoje arba yra susiję su Lietuva.

Skaitmeninio knygnešio apdovanojimai

Organizatorių Nuotr.

Šiemet „Tvarkau miestą“ platforma nugalėjo „Aplinkos ir žaliosios energijos“ kategorijoje. Ši platforma yra skirta į miestų tvarios aplinkos kūrimą bei saugojimą įtraukiant miestų gyventojus ir bendruomenes – joje gyventojai gali registruoti pranešimus apie mieste esančias problemas, kurios pasiekia tiesiogiai už tai atsakingas organizacijas ir taip miesto tvarkymo procesas tampa sklandesnis bei kokybiškesnis.

2023 metais platforma jau sulaukė daugiau nei 40 tūkst. gyventojų pranešimų, o išsamią statistiką galite rasti čia. Šis projektas sukurtas ir  vystomas Vilniuje, o jo idėja padovanota ir kitiems Lietuvos miestams. Tai – vienintelis toks integracinis projektas visoje Europos Sąjungoje.

„Vilnius yra mokykla“ pirmąją vietą pelnė „Mokymosi ir švietimo“ kategorijoje. Šiuo projektu Vilnius siekia modernumo švietimo sistemoje – bent 10 proc. pamokų perkelti iš mokyklos pastato į miesto erdves ir diegti mišraus ugdymo modelį: skatinti mokyklas kūrybiškai išnaudoti pačias įvairiausias Vilniaus erdves ir vis dažniau tradicines pamokas klasėse derinti su pamokomis mieste.

Pamokos yra skirtos 1–12 klasių moksleiviams, o jas kurti gali kiekvienas Vilniaus mokytojas ar įmonė. Platformoje galima rasti skirtingų krypčių pamokas vykstančias įvairiose Vilniaus vietose tiek lauke, tiek viduje. Projekto siekis, kad mokymosi medžiaga būtų iš karto siejama su patyrimu, dalykai integruojami, o tai skatintų smalsumą ir motyvaciją mokytis.

„Kultūros ir paveldo“ kategorijoje laimėjo projektas „Vilniaus DNR“, kviečiantis pažinti Vilniaus miesto istoriją skaitmeniniu būdu. „Vilniaus DNR“ – virtualūs vartai į Vilniaus istoriją. Platformoje pasiekiami detaliausi istoriniai miesto žemėlapiai, senosios fotografijos ir svarbiausi įvykiai, kuriuose užkoduota Vilniaus praeitis. Visa tinklapyje pateikta informacija yra susieta tarpusavyje ir sudaro vieną Vilniaus DNR kodą. Tinklalapyje pateikta instrukcija bei įrankiai, padedantys šį painų kodą įveikti.

VilniausDNR puslapis

1845 m. miesto planas, „Vilniaus DNR“ internetinis puslapis.

Informacinės visuomenės plėtros komiteto organizuojami „Skaitmeninio knygnešio“ apdovanojimai įsteigti siekiant atrasti originalius, inovatyvius, pažangius ir reikšmingus Lietuvoje sukurtus skaitmeninio turinio sprendimus. Kartu jie yra Jungtinių Tautų globojamų „Pasaulio viršūnių apdovanojimų“ nacionalinis etapas.

Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt