Pusantro šimto Vilniaus savivaldybės įstaigų turės savo saulės elektrines

Saulės jėgainės Antaviliuose. Nuotr. Irmantas Gėlunas/BNS

Vilniaus miesto savivaldybė dar šiais metais planuoja daugiau nei 20 švietimo, sporto, kultūros įstaigų, sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų įstaigų aprūpinti nutolusiomis saulės elektrinėmis. Žaliąją energija apsirūpins ir pati Savivaldybė, Vilniaus Rotušė bei Energetikos ir technikos muziejus. O per ateinančius metus saulės pagamintą energiją naudos daugiau nei pusė savivaldybės mokyklų ir darželių, bei nemaža dalis savivaldybės įstaigų.

„Iki 2030 m. esame užsibrėžę svarbų tikslą – siekiame būti klimatui neutraliu miestu. Iš sektorių, kuriuose galime mažinti poveikį klimatui, prioritetą skiriame švariai energetikai ir transportui. Savivaldybių įstaigų aprūpinimas saulės elektrinėmis turi ir kitus labai svarbius aspektus – taip didiname energetinę nepriklausomybę nuo iškastinio kuro ar dujų“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės meras Valdas Benkunskas.

Procedūros jau vykdomos dėl 107 Vilniaus miesto Savivaldybei pavaldžių įstaigų nutolusių saulės elektrinių pirkimo. Iš minėtų įstaigų – 83 mokyklos ir darželiai.

Nutolusios saulės elektrinės perkamos ir šešioms gydymo įstaigoms: Vilkpėdės ligoninei, Vilniaus miesto klinikinei ligoninei, Šeškinės, Antakalnio, Centro ir Naujosios Vilnios poliklinikoms.

Įstaigoms perkama tokios galios elektrinės, kad iš esmės patenkintų jų elektros energijos poreikius. Bendra visų įsigyjamų saulės elektrinių galia sudaro 18 MW. Tokios galios užtektų aprūpinti apie 2250 namų ūkių, o šios elektrinės užimtų 14 ha plotą. Elektrinėse pagaminta elektros energija bus tiesiogiai naudojama įstaigų, perteklius – tiekiamas į elektros tinklą. Anot specialistų, investicija į nutolusią saulės elektrinę pasinaudojant teikiama parama priklausomai nuo elektros energijos kainos atsiperka iki penkerių metų.

Savivaldybės administracija taip pat turės 500 kW galios nutolusią saulės elektrinę, kuri aprūpins Konstitucijos pr. 3 esantį pastatą elektros energija. Viešieji pirkimai dėl nutolusios elektrinės jau įvyko. Tikimasi, kad iš saulės pagaminta elektros energija Savivaldybė pradės naudoti dar šiemet.

Nutolusias saulės elektrinę turės ir Vilniaus Rotušė, Energetikos ir technikos muziejus, 7 sporto įstaigos, 8 socialinių paslaugų, kelios jaunimo įstaigos.

Aplinkos projektų valdymo agentūra Vilniaus miesto savivaldybės įmonėms įsigyti nutolusias saulės elektrines skyrė 13,9 mln. Eur.

Be nutolusių saulės elektrinių Savivaldybė planuoja teikti paraišką dėl saulės elektrinių įrengimo ant 47 jai pavaldžių įstaigų stogų. Įstaigos pasirinktos pagal jų stogų tinkamumą įrengti elektrines.

Daugiausia tarp jų – mokyklos. Jas įrengus jau daugiau nei pusė Savivaldybės valdomų mokyklų ir darželių užsitikrins pakankamą kiekį elektros energijos saviems poreikiams.

Kvietimas gauti paramą elektrinių įrengimui Aplinkos projektų valdymo agentūra dar nepaskelbusi, tačiau Savivaldybė jau ruošiasi  paraiškos teikimui, ekspertai vertina įstaigų stogų tinkamumą elektrinėms.

Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt