Sostinės bendruomenės kurs klimatui neutralaus miesto iniciatyvas

Sauliaus Žiūros nuotr.

Miesto daržai, bendri maisto dalijimosi šaldytuvai, sveikatingumo takai tarp daugiabučių, pėškabusai, ar net vištidės – tokios idėjos aptariamos tarp aktyvių Vilniaus bendruomenių, kurios siekia prisidėti prie tikslo, kad sostinė iki 2030 metų taptų klimatui neutralia. 

Spalio 26 dieną Vilniaus miesto savivaldybėje vyko pirmasis aktyvių bendruomenių ir iniciatyvinių grupių susitikimas. Šis renginys yra URBACT IV programos finansuojamo projekto COPE dalis. Kopenhagos miesto inicijuojamam žaliosios transformacijos COPE tinklui priklauso septyni Europos miestai, o Vilnius – vienas iš jų.  

COPE skatina įtraukti gyventojus ieškant miestams aktualių problemų – tokių kaip klimato kaita –  sprendimų ir inicijuoti pokyčius, kurie prasideda nuo pačių miestiečių.

Vilniaus bendruomenės – kūrybingos bei iniciatyvios. Norime padėti joms įgyvendinti savo idėjas, o iš gyventojų kylančias iniciatyvas pritaikyti spręsti visam miestui aktualias problemas. 2030 metais Vilnius siekia tapti klimatui neutraliu. Be kiekvieno iš mūsų pastangų to tikri nepavyks pasiekti, – įsitikinęs Vilniaus miesto savivaldybės tvarumo vadovas Anton Nikitin. 

Sauliaus Žiūros nuotr.

Pirmajame COPE susitikime dalyvavo 12 bendruomenių iš įvairių Vilniaus rajonų. Kai kurios bendruomenės veikia jau gana seniai, įgyvendina įvairias iniciatyvas, telkia gyventojus bendroms veikloms. Antakalnyje veikianti Miesto laboratorija“, Pilaitės Idėjų lysvė, Balsių bendruomenė, Naujosios Vokės bendruomenė yra įgyvendinusios jau ne vieną projektą ir iniciatyvą, kartu įkvepia ir kitus aktyvius gyventojus. Kai kurios susitikime dalyvavusios bendruomenės dar neturi patirties, tačiau turi idėjų, iniciatyvių žmonių.

Pirmasis susitikimas buvo skirtas susipažinti vieniems su kitais, apsikeisti idėjomis ir kontaktais, pasidalinti, kokias iniciatyvas Vilniaus mieste bendruomenės įgyvendina, ir ką norėtų įgyvendinti. O Savivaldybei tai gera proga geriau pajusti bendruomenių poreikius, ir pagal juos formuoti savo politiką ir veiksmus. 

Kartu su specialistais bendruomenių atstovai diskutavo prie septynių skirtingų temų stalų:    

  • Miesto bitininkystė;
  • Žaliuojanti sostinė – želdynai, žaliosios erdvės;
  • Miesto daržai;
  • Aplinkosauginis švietimas, edukacinės programos;
  • Atliekų kultūra, daiktų dalinimosi idėjos;
  • Klimatui neutralus Vilnius.

Išsamų susitikimo apibendrinimą rasite čia COPE bendruomenių susitikimas

Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt