Vilnius laimėjo tarptautinio arbitražo byloje prieš „Veolia“ ir „Vilniaus energiją“ – priteista daugiau nei 83 mln. eurų vertės turto ir lėšų

default

Tarptautinis arbitražo teismas Vilniaus miesto savivaldybei ir Vilniaus šilumos tinklams (VŠT) iš bendrovių „Veolia“ ir „Vilniaus energija“ priteisė daugiau nei 61,5 mln. eurų ir dar 21,5 mln. eurų vertės turto. „Veolia“ ir „Vilniaus energija“ penkiolikai metų (2002-2017 m.) išsinuomojo ir valdė sostinės šilumos ūkį ir, kaip nusprendė tarptautinis tribunolas, pažeidė nuomos sutarties sąlygas neteisėtai pasisavindami apyvartinius taršos leidimus, taip pat pripažino kitus sutarties pažeidimus.

2002 m., A. Zuokui einant mero pareigas, Vilniaus miesto savivaldybė išnuomojo sostinės šilumos ūkį prancūzų bendrovės „Veolia“ dukterinei įmonei „Vilniaus energija“. 2016 m., nuomos sutarties laikotarpiui einant į pabaigą, Stokholmo arbitražo teismą pasiekė byla, kurioje „Veolia“ ir „Vilniaus energija“ pateikė ieškinį ir nurodė sieksianti 100 mln. eurų dydžio kompensacijos, o Vilniaus miesto savivaldybė ir VŠT – priešieškinį, kuriuo siekė įrodyti, kad nuomos sutartis buvo pažeista.

Tarptautinis tribunolas nustatė, jog nuomos sutartis buvo pasirašyta ne šilumos vartotojų naudai, neapibrėžė aiškių įpareigojimų mažinti šilumos kainas ir leido „Veolia“ ir „Vilniaus energijai“ grąžinti sostinės šilumos ūkį miestui blogesnės būklės nei išsinuomojo jį 2002 m.

„Tribunolo išvada – kad „Vilniaus energija“ pažeidė šilumos ūkio nuomos sutartį ir už tai turi išmokėti reikšmingą kompensaciją miestui. Atgautos lėšos labai reikalingos centralizuotų šilumos tinklų ir šilumos gamybos įrenginių, kurie buvo apleisti per nuomos „Vilniaus energijai“ laikotarpį, modernizavimui ir šilumos kainų mažinimo strategijai ilguoju periodu“, – sakė Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

„Tribunolo išvados patvirtina, kad nuomos sutartis buvo prastai sukonstruotas dokumentas. Tokia sutartis niekada neturėjo būti pasirašyta. Nors arbitražą laimėjome, turime pasimokyti iš šio gėdingo Vilniaus istorijos puslapio“, – pažymėjo V. Benkunskas.

VŠT generalinis direktorius Gerimantas Bakanas pažymėjo, kad bendrovė artimiausiu metu spręs, kaip geriausiai panaudoti atgautas lėšas VŠT klientų labui.

„VŠT vykdo esminius pokyčius diversifikuodama savo veiklą bei nuosekliai įgyvendindama ilgalaikėje strategijoje numatytus tikslus. Pergalė arbitraže leis paspartinti prioritetinius investicijų projektus, kuriais siekiama išplėsti VŠT paslaugų spektrą, minimizuoti poveikį aplinkai ir mažinti šilumos kainas Vilniuje“, – sako G. Bakanas.

Arbitražo teismas nustatė, kad „Veolia“ ir „Vilniaus energija“ turės atlyginti miestui 83 mln. eurų. Vilniaus miesto savivaldybė ir VŠT minėtoms bendrovėms išmokės 26,9 mln. eurų reikalavimų sumos. Tad galutinė suma sieks 56,1 mln. eurų Viliaus miesto savivaldybės ir VŠT naudai.

Daugiau informacijos apie arbitražą galima rasti čia: https://arbitrazas.chc.lt/

Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt