Ar ArtTech gali pakartoti Lietuvos Fintech’o sėkmės istoriją?

Gruodžio 8 d. „Cyber City“ pirmąkart Lietuvoje vyks forumas skirtas išskirtinai tik ArtTech temai. Ką ji reiškia ir apie kokias galimybes kalbame? Ar kultūros bei kūrybinių industrijų bendradarbiavimas su technologijomis gali atverti naujus horizontus šalies kūrėjams? Kokius sėkmės pavyzdžius turime Lietuvoje ir ko galime išmokti iš pasaulio kūrėjų? Pasak renginio organizatorių, atsakymus į šiuos klausimus rasime būtent „ArtTech Forum 2023”, į kurį pranešimus skaityti atvyksta kviestiniai pranešėjai, dirbantys su didžiausiais pasauliniais vardais.

„Šis forumas – pirmasis mūsų agentūros žingsnis skirtas ne tik sėkmės istorijoms ArtTech srityje atskleisti, bet ir dviejų – meno ir technologijų bendruomenių apjungimui bei bendradarbiavimo skatinimui. Siekiame inicijuoti diskusiją, kuri padėtų suprasti kaip mes visi galime kartu augti ir įsitraukti bei kurti ArtTech ekosistemą Lietuvoje, kuri būtų atvira ir svetinga tiek kūrėjams, tiek investuotojams bei kurtų realius kultūrinius, socialinius, ekonominius ir net istorinius pokyčius. Nuoširdžiai tikiu, kad Lietuva gali būti sėkmės pavyzdžiu visame pasaulyje” – teigia forumo organizatorė ir  „ArtTech Agency Lietuva“ vadovė Agnesta Filatovė.

Per pastaruosius metus daug kas nuveikta ir iš valstybinio sektoriaus pusės – Kultūros ministerija intensyviai prisideda prie šios ekosistemos vystymo Lietuvoje, vykdydama tyrimus, kurdama akceleravimo  ir finansavimo programas. Kaip teigia viceministras Vygintas Gasparavičius: „Negalime ignoruoti pasaulinių skaitmeninių transformacijų tendencijų kultūros ir kūrybinių industrijų sektoriuje svarbos, galimybių bei rizikų. Todėl rimtai vertiname ArtTech kaip vieną iš kultūros ir kūrybinių industrijų sektoriaus ekosistemų, kuri ateityje gali sėkmingai spręsti šio sektoriaus problemas ir iššūkius bei atverti naujas galimybes Lietuvai pasauliniame kontekste.”

Pasauliniai ArtTech vardai atvyksta į Lietuvą

Vienas iš labiausiai laukiamų forumo dalyvių – menininkas, tarptautinės „Satore” studijos įkūrėjas ir kūrybos vadovas Tupac Martir, kurio darbai atveria naujas galimybes virtualios realybės ir gyvo pasirodymo sankirtoje. Jo pasaulinė patirtis dirbant su tokio lygio žvaigždžių pasirodymais kaip Elton John, Beyonce, Danny Boyle, „Coachella Music and Arts”  festivaliu, „Serpentine” galerija, mados industrijos vardais – Alexander McQueen, Moschino, Alexander Wang, Thomas Tait – yra tikrai įspūdingas. Tačiau ne mažiau sėkmingas ir jo paties kūrybinis kelias, pavyzdžiui, performatyvios realybės darbas „Cosmos with Us” buvo apdovanotas Raindance, Lumen apdovanojimais bei atrinktas į Venecijos ir kitus festivalius. Todėl tai yra unikali galimybė išgirsti jo patirtį kuriant globalius ArtTech įvykius bei kartu diskutuoti apie Lietuvos galimybes šioje srityje.

Forumo organizatoriai į programą įtraukė ir šiuo metu labiausiai populiarią – dirbtinio intelekto temą. Tačiau į ją susirinkusius dalyvius kvies pažvelgti kitu kampu – per meninės vertės prizmę. Ne vienus metus su DI ir XR technologijomis dirbanti menininkė Elena Lyubarskaya pasauliui demonstruoja būdus kaip dirbtinį intelektą ir naująsias technologijas naudoti ne tam, kad jos pakeistų žmogų-kūrėją ar bijoti šios transformacijos, bet priešingai – kaip šią priemonę panaudoti niekada iki šiol nematytais ir neįmanomais būdais kuriant naujus pasakojimus. Kūrėja provokuos kartu apsvarstyti, kaip išlaikyti ir kas yra meninė vertė kuomet kalbame apie naująsias technologijas ir jų panaudojimą.

Lietuvos ArtTech talentai

Šiandien jau ir Lietuvoje turime galimybes, kurios prieš dešimtmetį dar atrodė nepasiekiamos ir neįmanomos. Turime tarptautinius talentus, kuriais galime didžiuotis, mokytis ir skatinti bei augančią didžiulę jaunąją auditoriją, kuri jau nebeįsivaizduoja savo kultūrinių patirčių be technologijų. Todėl forumo programoje pranešėjams iš Lietuvos skiriamas irgi didelis dėmesys.  Apie tai, kaip technologijos gali spręsti mūsų problemas kalbėsiantis daugiau nei 15 m. su jomis dirbantis Simas Chomentauskas, „GLUK media” vadovas,  yra įsitikinęs kad „interaktyvių technologijų kuriamos patirtys kultūros vartotojams tampa ne tik vis įdomesnės, bet ir keliasi visai į kitą lygmenį, kuris įtraukia, ugdo ir pritraukia didesnę auditoriją.”, o tai tuo pačiu reiškia ir visiškai naujus kūrybinio verslo modelius ir investavimo galimybes.  Paulius Juočeris – VR ir interaktyvaus turinio prodiuseris, virtualios ir alternatyvios realybės sprendimus kuriančios įmonės „Iron Cat” vadovas, jau daugiau nei dešimt metų dirbantis ArtTech srityje ir turėjęs ne vieną tarptautinį apdovanojimą pelniusį projektą, konferencijos dalyvius paskatins nebijoti, o daugiau domėtis, bendradarbiauti ir ieškoti ryšių su žmonėmis, kurie įvaldę technologijas – nes iš to gali gimti neįtikėtini meno kūriniai, kultūrinės patirtys ir net verslo sprendimai. Odeta Jacė, naujosios kartos technologijų ekspertė ir agentūros „Story Founders” įkūrėja , forumo metu pristatys tiek dabartinę pasaulinę technologijų rinkos apžvalgą bei kaip tai įtakoja meną, tiek kokie galimi ateities scenarijai bei kaip jiems strategiškai galima pasiruošti.

Konferenciją iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.

Programa: www.arttechagency.lt/conference

Konferencija vyks anglų k.