Startuoja Vilniaus paveldotvarkos programa: finansuos fasadų, balkonų, medinės architektūros tvarkymą

Sauliaus Žiūros nuotr.

Nuo šių metų Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra jau priima gyventojų prašymus finansuoti kultūriškai vertingų pastatų išorės tvarkymą. Nuo šiol į dalinį finansavimą gali pretenduoti ne tik Senamiestyje, bet ir kituose rajonuose esančių istorinių pastatų savininkai.

Skiriama finansavimo dalis išauga nuo 40 proc. iki 60 proc. pastatų išorės tvarkymui ir iki 80 proc. avarinės būklės balkonų bei kitų fasado elementų tvarkymui ar atkūrimui. Taip pat remiamas ir medinės architektūros, medinių langų ir durų atnaujinimas ar neišlikusių atkūrimas.

„Siekiame, kad istoriniai pastatai sostinėje atrodytų dar geriau, todėl siūlome savivaldybės pagalbą atnaujinant kultūros paveldą. Kviečiu sostinės gyventojus pasinaudoti skiriama parama tiek patogesniam gyvenimui istoriniuose statiniuose, tiek miesto savitumui išlaikyti. Vilniaus istorija ir kultūros paveldas – svarbi kiekvieno čia gyvenančio ir kuriančio miestiečio tapatumo dalis“, – teigia Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

2023 m. Vilniaus miesto Tarybos patvirtinta programa padeda gyventojams saugoti ir tvarkyti kultūros paveldo objektus, kultūros paveldo vietovėse ir istoriniuose miesto rajonuose esančius kultūros paveldo statinius bei jų elementus: balkonus, lodžijas, karnizus, parapetus, langus, duris, kitus fasado elementus ir architektūrines detales.

Miestiečiai gali rinktis vieną iš 5 tvarkybos darbų finansavimo krypčių. Dvi iš penkių finansavimo krypčių skirtos labiausiai nykstančio – medinio architektūros paveldo bei medinių langų ir durų išsaugojimui.

Siekiant užtikrinti didesnes gyventojų galimybes dalyvauti programoje padidinta Vilniaus miesto savivaldybės skiriama finansavimo dalis, taip pat supaprastinama finansavimo gavimo tvarka gyventojams, norintiems restauruoti ar pagal istorinę, ikonografinę medžiagą atkurti langus ir duris. Patiems gyventojams nebereikės rengti projekto ir jo derinti su atsakingomis paveldosaugos institucijomis.

Į paramą gali pretenduoti visame Vilniuje esančių kultūros paveldo objektų savininkai. Ar pastatas įtrauktas į  Kultūros vertybių registrą, galite pasitikrinti čia.

Parama taip pat teikiama kultūriškai vertingiems pastatams, esantiems kultūros paveldo vietovėse – Senamiestyje, Antakalnyje, Naujamiestyje, Žvėryne, Rasų kolonijoje, Tuputiškėse, Skansene, Piromonte.

Norintys pretenduoti į finansavimą iki balandžio 30 d. turi pateikti prašymą dalyvauti programoje ir jame nurodytus dokumentus VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūrai el. p. info@vsaa.lt arba programos kontaktiniam asmeniui Kęstučiui Masaičiui, el. p. k.masaitis@vsaa.lt.

Prašymų atitikimas programos nuostatoms įvertinamas per 15 darbo dienų, vėliau vyksta prašymų tikslinimas. Vertinimo komisija per du mėnesius nuo prašymų priėmimo termino pabaigos išnagrinės prašymus ir sudarys siūlomų finansuoti projektų prioritetinę eilę. Pagal ją bus priimami sprendimai finansuoti konkrečius projektus ir pasirašomos finansavimo sutartys.

Planuojama, kad pagal naująją programą atliekami tvarkybos darbai bus finansuojami nuo 2025-ųjų metų. Pinigai pastatų savininkus pasieks jau atlikus tvarkybos darbus.

Gyventojų patogumui Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo apsaugos skyrius bei Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra nuo sausio organizuoja viešas konsultacijas, kurių metų pristatys svarbiausius programos aspektus bei atsakys į miestiečiams kylančius klausimus, padės suplanuoti svarbiausius paveldo priežiūros ir atnaujinimo darbus. Susitikimai su gyventojais vyks:

  •        2024 m. sausio 17 d. Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūroje (Stiklių g. 4);
  •        2024 m. sausio 24 d. Medinės miesto architektūros muziejuje (Polocko g. 52);
  •        2024 m. sausio 31 d. Markučių dvaro muziejuje (Subačiaus g. 124);
  •        2024 m. vasario 7 d. Vilniaus miesto savivaldybėje (Konstitucijos pr. 3);
  •        2024 m. vasario 20 d. Vilniaus Kunigaikščio Gedimino progimnazijoje (Blindžių g. 3);
  •        2024 m. vasario 28 d. Vilniaus memorialinių muziejų direkcijoje (Pamėnkalnio g. 34).

Kviečiame sekti informaciją Vilniaus miesto savivaldybės interneto svetainėje, savivaldybės bei seniūnijų socialiniuose tinkluose, kur bus skelbiama tiksli informacija bei registracija į būsimus susitikimus ir ekspertų konsultacijas.

Išsamesnė informacija apie Vilniaus paveldotvarkos programą ir dažniausiai užduodami klausimai apie programą skelbiami vilniauspaveldas.lt.

Gyventojus Vilniaus paveldotvarkos programos klausimais konsultuoja Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra www.vsaa.lt.

Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt