Sostinėje veikia nauji eismo valdymo jutikliai: dviratininkus atpažįsta dirbtinio intelekto algoritmai

Nuotr. S. Žiūros

Dviratininkais ir jiems skirta infrastruktūra Vilnius rūpinasi ištisus metus, tad neseniai miesto sankryžose pradėjo veikti naujausios kartos eismo valdymo jutikliai, skirti skaičiuoti dviratininkų srautą. Apie jų išskirtinumą, veikimą ir naudą pasakoja JUDU (SĮ Susisiekimo paslaugos) eismo organizavimo inžinierius.

Tiksliai nustato eismo dalyvius

Naujieji eismo valdymo jutikliai veikia pagal pažangiausią termovizijos ir dirbtinio intelekto technologiją, gebančią itin tiksliai atpažinti eisme judančius dalyvius.

„Šie jutikliai geba veikti nepriklausomai nuo aplinkos veiksnių, todėl yra efektyvūs tiek dieną, tiek naktį, lyjant lietui ar siaučiant pūgai. Juose integruotos terminės kameros fiksuoja šilumą, kurią skleidžia eismo dalyviai, o dirbtinio intelekto algoritmai analizuoja gautus termografinius vaizdus, todėl gali tiksliai atpažinti ir atskirti įvairius eismo dalyvius – pėsčiuosius, motociklus, automobilius ir dviratininkus“, – pasakoja Adam Dainoravičius, JUDU (SĮ Susisiekimo paslaugos) eismo organizavimo inžinierius.

Dar daugiau duomenimis grįstų sprendimų

Jutikliams aptikus eismo dalyvius, fiksavimo sistema generuoja tikslų duomenų srautą, kuris realiu laiku yra matomas ir miesto eismą valdantiems specialistams.

„Tai mums padės dar greičiau ir efektyviau suskaičiuoti dviratininkų kiekį, atsižvelgiant į konkretų laiką, eismo ir oro sąlygas. Vėliau šie duomenys nuguls mūsų duomenų bazėse, bus analizuojami, lyginami ir naudojami aiškinantis vilniečių keliavimo įpročius, dviračių takų tinklo plėtros ir tobulinimo galimybes atitinkamose miesto vietose“, – sako inžinierius.

Veikia 11-oje miesto sankryžų

20 naujų jutiklių veikia 11-oje miesto sankryžų: Architektų-Erfurto g., Tuskulėnų-Rinktinės-Žalgirio g., Laisvės-Justiniškių g., Laisvės-Rygos g., Nemenčinės–Saulėtekio g., Žalgirio-Linkmenų g., Rinktinės-Šeimyniškių g. , L. Asanavičiūtės g., Kareivių-Verkių g., Ukmergės-Geležinio Vilko g. ir Kareivių-Žirmūnų g. Per jas driekiasi dviračių takai, priklausantys pagrindiniam ar tarprajoniniam dviračių takų tinklui.

JUDU atsakinga už viešojo transporto paslaugų organizavimą, automobilių stovėjimo infrastruktūrą mieste ir darnių keliavimo būdų skatinimą. Viešojo transporto paslaugomis 2022-aisiais kasdien naudojosi daugiau kaip 170 tūkst. keleivių, kurie keliones troleibusu ar autobusu pernai įvertino 8,32 balais iš 10, o tai – aukščiausias įvertinimas nuo 2019-ųjų. Įmonė taip pat užtikrina sklandų miesto eismo organizavimą ir kartu su Vilniaus miesto savivaldybe diegia inovatyvius sprendimus, kuriančius vaikštomą miestą.

JUDU (SĮ Susisiekimo paslaugos), info@judu.lt