Gaisro suniokotą Viršuliškių daugiabutį planuojama atstatyti dar šiemet

Nuotr. S. Žiūros

Sostinės Viršuliškių g. 101 daugiabučio gaisrą tyrusi komisija jau baigė darbą ir pateikė išvadas bei rekomendacijas namo valdytojui. Pastatas šiuo metu avarinės būklės – ekspertai siūlo vidurinę nuo gaisro nukentėjusią daugiabučio dalį išardyti ir naujai atstatyti.

„Tik įvykus nelaimei, siekdami operatyviai padėti nukentėjusiems gyventojams, paskelbėme ekstremaliąją situaciją – tai leido lengviau valdyti situaciją ir teikti būtiniausią pagalbą. Aktyviai padėjo ir nevyriausybinės organizacijos, tūkstančiai žmonių – dėkoju už vienybę šioje situacijoje. Šiandien jau turime veiksmų planą, kaip nukentėjusiems gyventojams kuo greičiau grąžinti namus“, – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

Metų pradžioje dėl gaisro be namų likusiems Viršuliškių g. 101 daugiabučio gyventojams Vilniaus miesto savivaldybė jau skyrė daugiau nei 270 tūkst. Eur vertės paramą.

Vilniaus miesto savivaldybė Viršuliškių daugiabučio gyventojų kompensacijoms skyrė apie 177,3 tūkst. Eur, kambarių nuomos ir maitinimo išlaidos siekė 39,6 tūkst. Eurų. Avarinės būklės pastato apsauga, perdangų sutvirtinimas, teritorijos tvarkymas ir panašūs darbai Savivaldybei kainavo apie 93,6 tūkst. Eur.

Ekstremaliosios situacijos padarinių šalinimui ir laikinam nukentėjusiųjų apgyvendinimui naudojamos mero rezervo fondo lėšos, išmokoms – savivaldybės biudžeto lėšos.

Atstatymui prireiks apie 1,2 mln. Eur

Šiuo metu Viršuliškių daugiabutis – avarinės būklės. Penki butai iš trisdešimties yra visiškai sugriauti, aštuoni – sulieti vandeniu, dar septynių butų pažeidimai nedideli, o dešimt butų – nepažeisti.

Daugiabutį išanalizavę ekspertai pateikė išvadas, kad pastatą racionaliausia būtų atstatyti. Pažeistos gelžbetoninės konstrukcijos, dalis pastato stogo, dalis sienų trečiame, ketvirtame ir penktame aukštuose. Pažeistas konstrukcijas numatoma išmontuoti ir pakeisti naujomis. Taip pat ketinama įstatyti langus, duris, atkurti karšto ir šalto vandens, šilumos, nuotekų, dujų, ryšių, elektros sistemas.

Savivaldybė ir draudimo įmonės ieško optimaliausio sprendimo, kaip padengti namo atstatymo darbams reikalingą sumą. Manoma, kad šiems darbams prireiks apie 1,2 mln. Eur.

Darbus planuojama pradėti balandžio mėn.

Pirmiausia, planuojama demontuoti pažeistas pastato konstrukcijas. Parengiamas pastato nugriuvusių konstrukcijų (perdangų, laikančių pastato sienų, išorinių (lauko) sienų 2, 3, 4, 5 aukštuose tarp laiptinių išmontavimo ar ardymo ir laikino sustiprinimo projektas. Pažeistos, avarinės, sulūžusios konstrukcijos išardomos, statybinės atliekos sutvarkomos.

Šių darbų preliminari kaina – apie 180 tūkst. Eur.

Toliau planuojama atstatyti pastato konstrukcijas. Bus parengtas konstrukcijų atstatymo-kapitalinio remonto darbų projektas. Monolitiniu gelžbetoniu, surenkamomis konstrukcijomis atstatomi pastato 2, 3, 4, 5 aukštai tarp laiptinių, stogas, suformuojami stogo nuolydžiai, apskardinami parapetai, atstatomi laiptinių elementai. Atliekama pastato ekspertizė nustatyti, kad avarinė būklė likviduota. Šių darbų preliminari kaina – apie 620 tūkst. Eur.

Galiausiai, rūpinamasi pastato inžinerinių sistemų ir langų bei lauko durų atstatymu. Pagal pastato statybos projektą atkuriamos geriamojo vandens tiekimo, nuotekų, karšto vandens, dujų, elektros, ryšių ir šildymo sistemos, atliekami bandymai. Sumontuojami langai, balkonų durys, palangės. Šių darbų preliminari kaina – apie 400 tūkst. Eur.

Atstatytų butų apdailos darbai neatliekami. Sienų, lubų dažymas, grindų dangos klojimas, vonios kambario įsirengimas, baldų įsigijimas bus paskutinieji darbai, kuriuos gyventojai turėtų planuotis individualiai.

Daugiabučio atstatymą atliks Vilniaus miesto savivaldybės įmonės: VŠĮ Atnaujinkime miestą organizuos namo inžinerinių sistemų ir atitvarų (langų, durų, bendro naudojimo šilumos, karšto vandens, geriamojo vandens tiekimo, nuotekų šalinimo, elektros, dujų, ryšių) atstatymo darbus, UAB Vilniaus vystymo kompanija rūpinsis konstrukcijų atstatymo darbais.

Planuojama, kad dauguma gyventojų į naujus namus įsikels iki metų galo

Už maždaug dviejų savaičių vyks gyventojų susitikimas, kurio metu bus balsuojama dėl avarinės būklės pašalinimo ir atstatymo.

Tada Vilniaus miesto savivaldybė organizuos darbus, pradės rengti reikiamus dokumentus. Numatoma avarinės būklės likvidavimo darbų pradžia – balandžio mėnuo. Planuojama, kad namo konstrukcijų išardymas ir atstatymas užtruks 4 mėnesius (iki rugpjūčio). Nuo rugpjūčio bus atkuriamos geriamojo vandens tiekimo, nuotekų, karšto vandens, dujų, elektros, ryšių ir šildymo sistemos, taip pat sumontuojami langai, balkonų durys, palangės. Tikimasi, kad iki metų pabaigos dauguma gyventojų jau galės įsikelti į naujus namus.

Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt