Kultūrai ir meno projektams Vilnius paskirstė 1,5 mln. eurų

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Menui ir kultūrai sostinėje šiemet dar daugiau galimybių ir erdvės. Naujiems ir tęstiniams kultūros projektams paskirstyta didžiausia paramos suma per visą konkurso istoriją – 1,5 mln. eurų. Iš rekordinio paraiškų skaičiaus (beveik 600) geriausiai įvertinti 247 projektai.  Dvylikoje programų projektams buvo skiriamas iki 7 tūkst. eurų finansavimas, o festivalių programoje – iki 25 tūkst. eurų.

„Kultūra Vilniuj gyvena nuo miesto skverų ir aikščių iki galerijų ar teatrų scenų. Klasikinį ir šiuolaikinį meną pamilę vilniečiai jau pasibaigus kasmet vykstantiems renginiams laukia naujų sezonų, o  kokybiškiems eksperimentiniams ar naujiems projektams savo širdis atveria ilgai nesvarstę. Didindami finansavimą norime kultūros organizacijoms padėti lengviau realizuoti gimusias naujas netikėtas iniciatyvas, tęsti kasmetinius jau tradiciniais tapusius projektus, pasiūlyti miestiečiams ir Vilniaus svečiams daugiau kokybiško turinio ir  skleisti vilnietišką kultūrą užsienyje“, – sako Vilniaus vicemerė Simona Bieliūnė.

Konkurse galėjo dalyvauti Vilniaus miesto viešosios įstaigos, organizacijos, asociacijos, paramos fondai. Paraiškas jie galėjo teikti į 13 skirtingų programų: vizualiųjų menų, scenos menų, muzikos, kino, literatūros ir leidybos, etninės kultūros ir mėgėjų meno, tautinių bendrijų, kultūros edukacijos, kultūros ir kūrybinių industrijų, Vilniaus naktinės kultūros, pradedančiųjų kūrėjų programą, kultūros ir meno festivalių organizavimo, kultūros sklaidos užsienyje programas. 2024-aisiais konkursas pasipildė dviem naujomis programomis – pradedančiųjų kūrėjų ir Vilniaus naktinės kultūros.

Vilnius šiemet skiria finansinę paramą itin plačiam meno ir kultūrinių projektų spektrui – nuo parodų iki kino ir koncertų: parodoms (tarptautinė mažosios grafikos trienalė, Vilniaus keramikos meno bienalė ir kt.), įspūdingoms instaliacijoms, įtraukiems spektakliams, naujiems pastatymams, teatrų, šokių (žiemos šokio festivalis „Pūga“) festivaliams, kino edukacijoms, parodoms, „Kinui po žvaigždėmis“, literatūros ir leidybos projektams („Paviljono“ knygų savaitgalio programa, Vasaros skaitykla Lukiškių aikštėje, Knygų aikštei „Sostinės dienose“, kitiems knygų leidybos projektams), kultūros ir kūrybinių industrijų projektams („ArtTech Lithuania 2024“, „What’s Next in Music?“ ir kt.), daugybei muzikos projektų (koncertų ciklas „Kristupo piknikai“, vargonų muzikos festivalis „Vox organi Cathedralis 2024“, Vilniaus kariliono trumpieji koncertai, muzikiniai performansai, muzikinių albumų leidyba ir pristatymo renginiai), etninės kultūros ir mėgėjų meno projektams („Gatvės muzikos diena 2024“, tarptautinis muzikos ir šokių festivalis „Folk LT“ ir kt.), romų, žydų, totorių, lenkų, vokiečių bendruomenių projektams, edukacinėms dirbtuvėms ir programoms, laboratorijoms ir kt.

Konkurso komisija pagal įvairių sričių kultūros ir meno ekspertų įvertinimus paskirstė finansavimą apie 40 proc. projektų paraiškų kiekvienoje programoje, literatūros ir leidybos programoje finansuota 43 proc. paraiškų, pradedančiųjų kūrėjų programoje – apie 60 proc. paraiškų, Vilniaus naktinės kultūros programoje – apie 87 proc. paraiškų.

Jubiliejiniais sostinės metais 1,2 mln. eurų finansavimas buvo skirtas 360 projektų, 2022 m. – 885 tūkst. eurų finansavimas skirtas 307 projektams, 2021 m. 577 tūkst. eurų – 219 projektų.

Kultūros rėmimo programų projektų konkurso laimėtojai

Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt