Kovo 11-ąją vilniečiai paminėjo filmo „Kartą Vilniuje“ premjeroje

Menų fabrike „Loftas“ įvyko pirmoji vieša unikalaus septynių trumpametražių dokumentinių filmų „Kartą Vilniuje” (angl. „Once Upon a Time in Vilnius”) premjera. Trejus metus kurtas filmas apie Vilnių – pirmasis toks, unikalios koncepcijos filmas, sukurtas ir kino profesionalų, ir sostinės gyventojų svečių, turistų. Nemokamą ir visiems atvirą peržiūrą kūrybinė grupė vilniečiams dovanojo Kovo 11-osios proga.

Po kino seanso filmo prodiuserė Živilė Diavara, režisierės Lina Lužytė ir Elvina Nevardauskaitė, ir montažo režisierius Ričardas Matačius su susirinkusiais pasidalijo neeilinės koncepcijos filmo kūrimo patirtimi, iššūkiais bei nuotykiais, atsakė į publikos klausimus.

Renginį moderavo Linas Marcišauskas, socialinių tinklų erdvėje geriau žinomas kaip „Linas dirba darbus“.

Filmo „Kartą Vilniuje“ premjera

Justino Auškelio nuotr.

Vilnius – išskirtinių žmonių akimis

Projekto bendraautorė ir režisierė L. Lužytė, režisavusi du „Kartą Vilniuje“ filmus, kaip svarbų aspektą išskyrė tai, kad visuose filmuose Vilnius parodomas vis kito herojaus akimis.

„Kiekvienas trumpametražis „Kartą Vilniuje“ filmas yra atskira novelė, kurioje miestas atskleidžiamas per pagrindinio veikėjo istoriją, patirtį, gyvenimo būdą, jam aktualias temas ir miesto erdves. Kuriant filmą kėlėme hipotezę, kad miestas – tai žmonės. Todėl ir norėjome Vilnių parodyti per čia gyvenančių, dirbančių, kuriančių, plėtojančių verslą, bręstančių, miestą atrandančių ir patiriančių žmonių prizmę“, – renginyje sakė L. Lužytė.

Pasak režisierės E. Nevardauskaitės, režisavusios penkis „Kartą Vilniuje“ filmus, sostinę atskleidžiantys herojai – įkvepiantys, išskirtiniai žmonės, kurių istorijos autentiškos.

„Momentas, kuris stipriai palietė – vieną neregio Alvydo istorijos sceną filmavome pakilę aukštai nuo žemės. Laikiau sunkią filmavimo techniką, nemačiau, kaip nulipti ir buvau sukaustyta baimės. Paaiškindamas, kaip nulipti, man padėjo neregys Alvydas. Neeilinių situacijų kuriant filmą buvo daug. Todėl neabejoju, kad tas Vilnius, kurį parodome filme, nustebina, o jautrios ir ambicingos herojų istorijos – inspiruoja“, – sakė E. Nevardauskaitė.

Naujos koncepcijos filmas

Montažo režisieriaus R. Matačiaus teigimu, filmas išskirtinis, nes į profesionalios komandos sukurtą kino kūrinį buvo integruoti kasdienybėje žmonių užfiksuoti vaizdai.

„Žmonės visus metus specialiai šiam projektui sukurtoje programėlėje dalijosi įvairiais miesto vaizdais, peizažais, nuotykiais, šventėmis, rajonų gyvenimu, augintiniais, keistais ar romantiškais nutikimais. Kartu su kūrybine komanda atrinkome, kurie vaizdai pateks į filmus. Sulaukėme beveik 5.000 vaizdų, todėl atrinkti, kuriuos integruosime į filmą, buvo tikras iššūkis. Šie, žmonių užfiksuoti, vaizdai, filmo koncepciją pavertė unikalia ir padėjo parodyti, koks įvairiapusiškas, margas, ryškus ir gyvas yra Vilnius“, – dalijosi R. Matačius.

Filmo „Kartą Vilniuje“ premjera

Justino Auškelio nuotr.

„Kartą Vilniuje“ peržiūra – jūsų įmonėje ar organizacijoje

Kaip sakė prodiuserė Ž. Diavara, po atviro seanso miestiečiams, dabar filmas žinią apie Vilnių skleis pasauliui.

„Filmas jau dalyvauja septynių tarptautinių užsienio festivalių konkursinėje programoje – balandį jis pradės kelionę po skirtingus pasaulio žemynus. Artimiausiuose planuose – filmo parodymai tarptautiniuose kino festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje, o vasarą labai tikimės visus pakviesti į „Kartą Vilniuje“ seansus po atviru dangumi“, – sakė Ž. Diavara.

Prodiuserė ir projekto idėjos autorė taip pat užsiminė apie išskirtinę galimybę filmo peržiūrą surengti jūsų įmonėje ar organizacijoje.

„Jau vyksta privatūs užsakomieji kino seansai įmonėse, organizacijose, kultūros bei meno erdvėse. „Kartą Vilniuje” peržiūra, kaip „team-building” priemone, jau spėjo pasidžiaugti  „Estravel” ir „Go Vilnius” komandos. Jei susidomėjote ir norėtumėte surengti seansą savo komandai – pasikalbėkime!”, – kviečia Ž. Diavara.

Apkeliavęs festivalius ir kitus meno bei kultūros renginių formatus, šių metų pabaigoje filmas nuguls į kino platformas internete, kur bus pasiekiamas visiems.

Kūrybinė komanda

„Kartą Vilniuje“ projekto idėjos autorė ir filmo prodiuserė Živilė Diavara, režisierės – Lina Lužytė ir Elvina Nevardauskaitė, montažo režisieriai – Ričardas Matačius ir Kostas Radlinskas. Muzika filmui rūpinosi kompozitoriai Victor Diavara, Kamilė Gudmonaitė, Miglė Palkevičiūtė, garso dizaineris – Adas Gecevičius, garso operatoriai – Fausta Pilkaitė, David Heinemann, Žilvinas Pūras. Video operatorių komanda – Andrius Seliuta ir Linas Žiūra, garso operatorius ir kameros asistentas – Evaldas Visockas, gamybos vadovė – Viktorija Prokofjeva, personažų paieškos koordinatorė – Lina Laura Švedaitė.

Filmas „Kartą Vilniuje“ įprasmina 700-ąsias Vilniaus miesto metines, kurios buvo minimos praėjusiais metais.

Filmo anonsas: https://www.youtube.com/watch?v=9UnGYGvwVAQ

Daugiau informacijos apie projektą: https://lt.onceinvilnius.com

Projektas ,,Kartą Vilniuje“ yra skirtas Vilniaus 700 jubiliejui, kuris buvo švenčiamas 2023 metais, kai prieš 700 metų Vilnius pirmą kartą buvo paminėtas istoriniuose rašytiniuose šaltiniuose. Vilniaus miesto savivaldybės inicijuotą jubiliejaus šventės programą „Vilnius 700” kuruoja Vilniaus turizmo ir plėtros agentūra „Go Vilnius”.Daugiau informacijos apie Vilniaus 700 jubiliejui skirtus renginius rasite tinklalapyje www.700vilnius.lt