Vilniečiai Vingio parką įvertino keturiais balais iš penkių: vertina gamtos ramybę, nenori matyti automobilių

Nuotr. S. Žiūros

Vilniaus miesto savivaldybė norėdama išsiaiškinti Vingio parko lankytojų įpročius ir vilniečių nuomonę apie Vingio parką, vasario mėnesį organizavo internetinę apklausą. Jos rezultatai rodo, kad gyventojai dažniausiai į Vingio parką atvyksta be automobilio, nori pabūti ramioje gamtinėje aplinkoje arba sportuoti, tačiau nemažai Vingio parke lankosi ir dėl vykstančių renginių, o tarp pasiūlymų – visiškai uždrausti automobilių eismą ar įrengti prie Neries paplūdimį su saugia vieta maudynėms.

„Vingio parkas yra nuolat puoselėjamas miesto ir tikrai labai mėgstamas gyventojų, tačiau jaučiame, kad tam tikri sprendiniai ne visai atitinka šiandieninius poreikius, keičiantis žmonių įpročiams, infrastruktūra taip pat turi prisitaikyti. Šiuo metu analizuojame Vingio parko tvarkymo darbų poreikį, apimtis ir galimybes, todėl gyventojų įžvalgos labai vertingos, siekiant suprasti, kokį parką žmonės mato dabar ir kokį nori matyti ateityje“, – sako Vilniaus miesto vicemeras Andrius Grigonis.

Populiarus ištisus metus

Internetinėje apklausoje iš viso dalyvavo 2680 gyventojai. Dauguma apklaustųjų nurodo į Vingio parką atvykstą kartą ar kelis per mėnesį – praleisti laiką su šeima, pabūti gamtoje, pasportuoti, taip pat į renginius. Parkas populiarus visais metų laikais, o jame dauguma lankytojų praleidžia 1 val. ir daugiau.

Į parką vilniečiai daugiausiai atvyksta pėsčiomis. Savo kojomis ateina ne tik aplinkinių, bet ir tolimesnių seniūnijų gyventojai.

Parkas naudojamas kaip pėsčiųjų bei dviračių transporto jungtis tarp Vilkpėdės ir Žvėryno seniūnijų. Galbūt todėl didžioji dalis apklaustųjų pritaria ir Užvingio tilto įrengimui: 68 proc. respondentų mano, kad planuojamas Užvingio tiltas bus svarbi nauja pėsčiųjų jungtis, kuria bus galima pasiekti Lazdynų ir Karolinškių rajonus.

Dauguma apklausos dalyvių – 68 proc. pritaria, kad Vingio parke būtų uždraustas automobilių eismas, išskyrus aptarnaujantį transportą.

Nuotr. S. Žiūros

Dauguma lankytojų gerai ir labai gerai vertina įvairius renginius Vingio parke. Palankiausiai vertinami tematiniai: pavyzdžiui, augintinių festivalis, šventiniai bėgimai, diskusijos ir pan.

Tiek tamsiu, tiek šviesiu paros metu lankytojai parke jaučiasi labiau saugiai nei nesaugiai. Tačiau kai kuriuose klausimuose lankytojai pabrėžė, kad būtina sureguliuoti dviračių, riedutininkų, paspirtukininkų ir pėsčiųjų eismą – jį labiau atskirti.

Net 75 proc. apklausos dalyvių rekomenduotų šį parką aplankyti miesto svečiui. Vidutinis bendras pasitenkinimu Vingio parku įvertinimas – 3.97 balai iš 5.

Įrengs daugiau tualetų

Kaip didžiausius minusus parko lankytojai išskiria šiuos aspektus: tualetų trūkumą (67 proc.), apleistus pastatus (33 proc.) ir ramaus poilsio erdvių trūkumą (28 proc.). Kartu respondentai norėtų turėti daugiau galimybių prisėsti ar prigulti (42 proc.), pavėsinių, daugiau geriamo vandens kolonėlių (39 proc.), edukacinių stendų ar renginių, trūko kavinių ir restoranų.

Vis dėlto, vilniečiai pastebi, kad Vingio parkas neturėtų būti itin apkrautas įvairiomis veiklomis ir infrastruktūra – jie prioritetą teikė natūraliai gamtai.

Pusė apklaustųjų teigia, kad parke pakanka apšvietimo. Papildomą apšvietimą siūloma įrengti ties mažiau lankomais pėsčiųjų takais, sporto ir žaidimų aikštelėmis bei suoliukais.

Tam tikri parko patobulinimo darbai, sprendžiantys šias problemas suplanuoti dar šiemet. Šią vasarą estrados prieigose atsiras daugiau viešųjų tualetų, kurie nedarkys parko vaizdo, bus estetiški, pritaikyti žmonėms su įvairiais poreikiais – turintiems negalią, ar leidžiantiems laiką parke su vaikais.

Aktyviai teikė pasiūlymus

Atviruose apklausos klausimuose dalyviai suformavo nemažai pasiūlymų parkui: pažymėti bėgiojimo ir vaikščiojimo maršrutus su kilometražu, įrengti daugiau informacinių lentelių ir ženklų parko lankytojams, lankytojams pritaikyti smėlėtą Neries pakrantę ir padaryti pliažą, įrengti saugias maudymosi vietas, organizuoti valčių ar irklenčių nuomą, suteikti galimybę vedžioti augintinius be pavadėlio, lankytojams labiau pritaikyti ir išnaudoti Botanikos sodą, organizuoti daugiau aplinkosauginių edukacinių renginių.

Dėkojame gyventojams skyrusiems laiko ir atsakiusiems į apklausos klausimus. Su visais apklausos rezultatais kviečiame susipažinti čia.

Tai pirmoji iš septynių apklausų apie Vilniaus miesto parkus. Per šiuos metus Savivaldybė klaus gyventojų nuomonės ir apie Sapiegų, Senvagės, Ozo (prie Gerulaičio g.) parkus, Reformatų skverą, Bernardinų ir Misionierių sodus. Šios apklausos skirtos išsiaiškinti parko lankytojų įpročius ir šių vietų vertybes.

Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt