Pavasarį juda renovacijos ledai: daugiausiai paraiškų vėl pateikė Vilnius

default

Paaiškėjo, kiek daugiabučių namų gyventojų šiais metais ryžosi renovacijai, kad po atnaujinimo jų daugiabučiai pasiektų A energinę klasę. Lietuvoje iš viso pateiktos 107 paraiškos, jų vertė – 133 mln. Eur. Trečią kartą iš eilės aktyviausi buvo vilniečiai. Sostinėje sulaukta 39 paraiškų, kurių vertė – 57,4 mln. Eur.

Pagal Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimą, teikti paraiškas buvo raginami daugiabučių namų savininkai, kurių namai statyti iki 1993 metų. Iš viso šiam kvietimui skirta parama – 410 mln. Eur.

Žvelgiant į bendrą kontekstą, Vilniaus dalis sudaro beveik pusę visų Lietuvoje pateiktų paraiškų vertės. Antrą ir trečią vietas dalijasi Kaunas ir Trakai – šiuose miestuose pateikta po 8 paraiškas, ketvirtą ir penktą – Kėdainiai ir Širvintos, kur sulaukta po 6 paraiškas.

Iš visų sostinėje pateiktų paraiškų, 37 – viešosios įstaigos „Atnaujinkime miestą“ darbo rezultatas. Vilniaus miesto savivaldybės Energetikos skyriaus vadovas Kęstutis Karosas tikisi, kad sostinei ir toliau seksis rodyti pavyzdį.

„Džiaugiuosi, jog gyventojai supranta renovacijos reikšmę ir naudą. Manau, labai svarbu ir tai, kad atnaujinant senus daugiabučius ne tik kompleksiškai sprendžiamos problemos, bet ir prisidedama prie gamtos išteklių tausojimo, emisijų mažinimo“, – sako vadovas.

„Atnaujinkime miestą“ direktorė Eglė Randytė taip pat džiaugiasi šiuo nelengvai, bet su entuziazmu pasiektu rezultatu.

„Skyrėme resursų gyventojų edukacijai, pasakojome apie renovaciją, jos galimybes. Suorganizavome galybę susitikimų su daugiabučių namų butų savininkais ir stengėmės jiems suteikti visapusišką pagalbą. Mūsų komandai 37 paraiškos – puikus pasiekimas. Toks rezultatas, žinoma, nebūtų įmanomas be gyventojų pasitikėjimo, kurie kasmet ryžtasi antram namo gimtadieniui. Esame jiems dėkingi už pokytį, kurį matome. Be to, reikia nepamiršti, kad renovuodami senus daugiabučius prisidedame prie tvaresnių miestų vizijos“, – sako ji.

Tarp „Atnaujinkime miestą“ paraiškų – ir strategiškai svarbaus Konstitucijos pr. 13 daugiabučio atnaujinimo projektas. 2023 m. šio daugiabučio gyventojai nepritarė projektui su AEI sprendiniais, tačiau balsavo už renovaciją, po kurios namas pasiektų A energinę klasę. Naujam Investicijų planui pritarta 64 proc. balsų dauguma.

default

APVA duomenimis, visų gautų paraiškų rangos darbų vertė – 120 mln. eurų. Vieno daugiabučio renovacijai skiriama valstybės parama, susumavus subsidiją, pagalbą techninei dokumentacijai ruošti, techninės priežiūros apmokėjimą bei kitas valstybės teikiamas naudas, sudaro apie 35 proc. renovacijos projekto įgyvendinimo kainos.

Daugiabučių atnaujinimo projektams, įgyvendinamiems pagal šį kvietimą, numatomas lengvatinis kreditas, 100 proc. subsidija statybų techninės priežiūros projekto parengimui, administravimo faktinėms išlaidoms apmokėti (neviršijant Vyriausybės nustatytų dydžių), 30 proc. kompensacija rangos darbams energiją taupančioms priemonėms bei papildoma 20 proc. kompensacija daugiabučio šildymo ir karšto vandens sistemų atnaujinimui.