Sostinėje skelbiama šildymo sezono pabaiga: vilniečiams šiluma kainavo 7 proc. mažiau nei pernai

Nuotr. S. Žiūros

Vilniaus miesto savivaldybėje šiandien baigiamas 2023–2024 metų šildymo sezonas. Šilumos tiekimas Vilniaus gyvenamuosiuose daugiabučiuose namuose ir administraciniuose pastatuose išjungiamas balandžio 9 d. Rytoj šildymas bus nutrauktas bendrojo, ikimokyklinio ugdymo ir sveikatos priežiūros įstaigose. Gyventojai, kurių daugiabučiuose namuose yra modernizuotas šilumos punktas, turi galimybę tęsti šildymą.

„Palyginus su kitų didžiųjų šalies miestų centralizuotai tiekiamos šilumos energijos kainomis, šį sezoną sostinėje buvo stebimas didžiausias šilumos kainos mažėjimas nuo šio šildymo sezono pradžios, rodo Lietuvos energetikos agentūros duomenys. Šildymo sezono pabaigoje šilumos kaina buvo mažesnė nei Lietuvos vidurkis. Lyginant trijų Baltijos šalių sostines, Vilniuje centralizuotai tiekiama šilumos energija – pigiausia“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas.

Šilumos kaina mažėjo

Šį šildymo sezoną vilniečiams šilumos kaina nuosekliai mažėjo ir vidutiniškai siekė 7,47 ct/kWh be PVM. Tai – 7 proc. mažiau nei praėjusį sezoną. Palyginimui, 2022–2023 m. sezoną, šilumos kilovatvalandė vidutiniškai kainavo 8,01 ct be PVM.

Tokią šilumos kainą AB Vilniaus šilumos tinklams (VŠT) pavyko išlaikyti dėl stabilių energetinių išteklių kainų, kurias lėmė prie pakitusios geopolitinės situacijos prisitaikiusi rinka.

Šį šildymo sezoną daugiau nei pusė vilniečiams pateiktos šilumos buvo pagaminta iš aplinkai draugiškų energijos šaltinių, kurie, preliminariais duomenimis, sudarė 69 proc. visos šilumos, 31 proc. sudarė šiluma, pagaminta iš gamtinių dujų. VŠT šį šildymo sezoną vilniečiams patiekė apie 2,2 TWh šilumos energijos, iš kurių apie 1,2 TWh įsigijo iš nepriklausomų šilumos gamintojų (NŠG).

Šiltesnė žiema – mažesnės sąskaitos

Sąskaitų už šildymą dydį lemia ne tik šilumos kaina, bet ir lauko oro temperatūra, daranti įtaką šilumos suvartojimui. Vidutinė lauko oro temperatūra siekė 1,4 °C, t. y. 0,2 °C šilčiau nei praėjusį sezoną (1,2 °C), sausis buvo šalčiausias sezono mėnuo.

„Preliminariais skaičiavimais, šį šildymo sezoną vilniečių išlaidos šildymui buvo 4 proc. mažesnės nei pernai. Lapkričio – kovo mėnesių laikotarpiu 50 kv. m. buto šildymas nerenovuotame, energetiškai neefektyviame daugiabutyje vilniečiams per mėnesį vidutiniškai kainavo apie 88 Eur. Renovuotų daugiabučių namų gyventojų vidutinės išlaidos šildymui buvo daugiau kaip 50 proc. mažesnės ir vidutiniškai siekė apie 41 Eur“, – sako AB Vilniaus šilumos tinklų Klientų komandos vadovė Rūta Jasiulionienė.

Gali prasitęsti šildymo sezoną

Šiais metais palanki lauko temperatūra leido šildymo sezoną užbaigti keliomis dienomis anksčiau negu pernai, kuomet šildymas nutrauktas balandžio 12 d.

Tačiau gyventojai, norintys šildytis ilgiau, gali tęsti šildymo sezoną daugumos bendraturčių sutarimu – jei daugiau nei pusė (50 proc. + 1) daugiabučio namo bendraturčių sutinka su sprendimu pavėlinti šildymo nutraukimą, bendrijos, namo pirmininkas arba daugiabučio administratorius apie priimtą sprendimą teturi informuoti AB Vilniaus šilumos tinklus. Svarbu, kad temperatūra butuose neviršytų nustatytų higienos normų. Priimto sprendimo pagrindu šildymą daugiabutyje reguliuoja namo šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtojas.

Pasibaigus šildymo sezonui šilumos tiekėjas visame šilumos tiekimo tinkle atliks vamzdynų diagnostiką ir būtinus remonto darbus, o susidėvėjusias tinklo atkarpas rekonstruos. Iš viso šiemet planuojama atnaujinti daugiau kaip 8 km vamzdynų.

Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt