Stebima, kaip įgyvendinami Bendrojo Vilniaus miesto plano sprendiniai

Sauliaus Žiūros nuotr.

Vilniaus miesto savivaldybės specialistai analizuoja, kaip praktiškai pritaikomas ir įgyvendinamas pagrindinis miesto teritorijų planavimo dokumentas – Bendrasis miesto planas. Šiuo metu baigiama rengti miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano sprendinių įgyvendinimo stebėsenos (monitoringo) ataskaita už 2021–2022 metus, kurioje analizuojamos ir gyventojų pastabos. Su ataskaita bus galima susipažinti viešai. 

Bendrasis miesto planas buvo patvirtintas 2021 m. birželio 2 d. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu Nr. 1-972. Jame įtvirtintos miesto erdvinės struktūros plėtojimo ir teritorijos naudojimo privalomosios nuostatos. Plane numatytos ir prioritetinės teritorijos, kuriose numatoma statyti mokyklas, darželius, sporto, kultūros, gydymo įstaigas, planuojamas gatves, įrengti želdynus.

Bendrojo plano sprendinių įgyvendinimo stebėsenos (monitoringo) ataskaita rengiama apibendrinti visuomenės ir suinteresuotų grupių pastabas ir įvertinti, kaip įgyvendinamas Bendrasis planas. 

„Bendrasis planas – tai strateginis miesto teritorijų planavimo dokumentas, kuriame užprogramuota, kaip atrodys miestas po dešimties ar trisdešimties metų. Kad užtikrintume skaidrumą ir išgirstume įvairias nuomones, kvietėme dalyvauti stebėsenos procese tiek visuomenę, tiek išorės ekspertus“, – teigė Vilniaus miesto savivaldybės Teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Benius Bučelis. 

Iš gyventojų ir suinteresuotų asmenų buvo gauta ir užregistruota daugiau kaip 90 siūlymų, kurie buvo sugrupuoti į 13 apibendrinančių temų. Didžioji dalis jų susijusių su želdynų, miškų ir miškingų teritorijų ar jų dalies miesto teritorijoje sumažinimu, numatant galimybę statyti pastatus, taip pat pasiūlymai funkcinių zonų turinio ir/arba ribų keitimu, užstatymo reglamentų didinimu, gamtinio karkaso geomorfologinių elementų koregavimu, želdynų numatymu, gatvių kategorijų koregavimu.

Surinkta informacija buvo analizuojama kartu su nepriklausomais ekspertais. Pasitarimuose su išorės ekspertais nagrinėtos įvairios Bendrojo plano temos: bendrieji reikalavimai, miesto išorės ir vidaus struktūra, gamtinė aplinka, nekilnojamasis kultūros paveldas, socialinė infrastruktūra, ekonominė aplinka ir investicijos, susisiekimo sistema, inžinerinė infrastruktūra.

Atliekant bendrojo plano sprendinių įgyvendinimo stebėseną prognozuojamos atskirų teritorijų raidos tendencijos, apibendrinamas poreikis keisti ar koreguoti Bendrąjį planą. 

Tikimasi, kad ataskaita bus baigta 2024 metų III ketvirtį. Vėliau ji bus teikiama tvirtinti miesto Tarybai. 

Parengtos ataskaitos pagrindu gali būti koreguojami atskirų teritorijų bendrojo plano sprendiniai atskiru sprendimu pritarus Tarybai.  

Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt