Į vasarą – su pilnametystę švenčiančia Vilniaus „Kultūros naktimi“

Nuotr. T. Tereko

Birželio 7 d. į Vilnių kartu su vasara grįžta bene gausiausias dalyviais kultūros festivalis Lietuvoje – kasmetinė „Kultūros naktis“. Miesto gyventojų ir svečių laukia paveikslai miesto gatvėse, šokančios figūros, naktį skambantis senamiestis, aidintys teatro balsai, komedijos kaukės, tragedijų ašaros, miestą kuriantys vietos menininkų ir užsienio kūrėjų pasakojimai.

„Kultūros naktis“ kasmet kviečia pamatyti Vilnių kaip vieną ryškiausių Europos kultūros centrų, telkiantį gausybę talentingų, įvairių ir nuostabą keliančių kūrėjų – čia galima rasti ir aukščiausios prabos klasikinių meno formų, ir menininkų peržengiančių tiek žanro, tiek savo, tiek žiūrovo vaizduotės ribas, bandančias apibrėžti, kur prasideda ir kur baigiasi meno kūrinys.

Festivalis, tapęs miesto dalimi

Nors „kultūros nakties“ fenomenas kiek anksčiau užgimė Vakarų Europos sostinėse, Vilniaus „Kultūros naktis“, globojama pačios Vilniaus miesto savivaldybės, jau tapo neatsiejama miesto dalimi – šiemet ji švenčia aštuonioliktąjį gimtadienį. Kasmetinis renginys pritraukia per 100 kultūros projektų – daugiau nei 700 menininkų, gausybę įvairių kultūros organizacijų, menininkus iš viso pasaulio. Festivalio metu sostinė virsta viena didele meno scena, didesne už bet kurį koncertinį stadioną – kasmet į miesto kultūrinę panoramą pažvelgia 150 000 – 200 000 lankytojų, o miesto kūrėjams tai – išskirtinė proga pristatyti savo kūrybinius projektus, pranokstanti bet kurią meno ar literatūros mugę Lietuvoje.

„Labai tikiuosi, kad Vilniaus gyventojai bei svečiai ir šiemet festivalio datą ryškiai pažymės savo vasaros planuose. Festivalis vyksta jau aštuonioliktus metus – tikrai džiaugiuosi, kad po truputį jis virto tikra Vilniaus miesto tradicija“ – pasakoja festivalio vadovė Gintarė Šiaulytė.

Nuotr. T. Tereko

Nakties festivalis – toli tikrai ne vien proga šokti iki paryčių. Tai – proga kiekvienam vilniečiui kartu su draugais ar šeima atrasti tai, kas dar nepažinta. Miesto muziejai, mokymo įstaigos, menininkų dirbtuvės, bibliotekos, galerijos, teatrai atveria savo duris ir kviečia ne tik patirti meno kūrinius ar pažinti savo kultūrą, bet ir aktyviai įsitraukti: pažinti save, nebijoti naujų potyrių, atrasti naujus hobius, naujas, nepažintas ir netikėtas miesto vietas, laisvalaikio formas.

Renginių gausą ir įvairovę atspindi ir plati festivalio geografija – festivalio renginiai, nors telkiasi miesto centre, vis tvirčiau plečiasi ir į paribį – iki pat Naujosios Vilnios ir jos Dūmų fabriko.

Unikalų festivalio vizualinį identitetą kuria Lukas Gecevičius, žinomas meniniu slapyvardžiu Aetherways – jo kuriamoje vizualinėje erdvėje susitinka virtualūs pasauliai ir jutiminė patirtis. Aetherways kuria pasaulį iš spalvotų užprogramuotų raštų – tai viską jungianti virtuali erdvinė materija, pavadinta „kultūriniu pluoštu“.

Specialioji programa – jau greitai

Dalį „Kultūros nakties“ festivalio renginių jau planuojantys savo maršrutą gali rasti www.kulturosnaktis.lt, tačiau kol kas organizatoriai išlaiko intrigą – žinia apie didžiuosius festivalio renginius laukia artimiausiomis savaitėmis.

Nuotr. T. Tereko

„Nesinori visko ką paruošėme vilniečiams atskleisti čia ir dabar – išsaugokime intrigą. Reginys tikrai nebus nuviliantis – galima pažadėti šokio, garso, šviesų, muzikos, elektroninio meno, elektromagnetinių bangų iš anapus Atlanto… O kas po tuo slepiasi – kol kas paspėliokime“ – pasakoja festivalio vadovė.

Savivaldybės, festivalio partnerių ir menininkų dovana Vilniaus miestui

Jau įprasta, kad visi festivalio „Kultūros naktis“ renginiai yra nemokami – tai menininkų, kultūros organizacijų, Vilniaus miesto savivaldybės ir festivalio partnerių, tarp kurių šiemet Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, CAFFEINE kavinių tinklas, autorių teises ginanti asociacija LATGA, Lietuvos valdovų rūmai ir kiti, dovana Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams.

Visą naujausią informaciją rasite festivalio socialiniuose tinkluose @kulturosnaktis ir www.kulturosnaktis.lt.