Svarbi informacija
Pirmųjų Vilniaus spaustuvių beieškant
Šiemet gegužės 7-ąją sukanka 120 metų, kai Lietuvoje panaikintas draudimas leisti lietuvišką spaudą lotyniškais rašmenimis. Ta proga „Neakivaizdinis Vilnius“ kviečia į kelią ieškoti vietų, kur kadaise dūzgė senosios Vilniaus spaustuvės, tarškėjo raidės ir pasaulį išvysdavo knygos, su naujuoju teminiu maršrutu „Baltos lankos, juodos avys. Istorinės Vilniaus spaustuvės“.
Dabar skaitydami knygas net nesusimąstome, kad pirmųjų spaustuvių istorija Vilniuje siekia dar XVI a. Įdomu, kad Vilniuje pirmoji spaustuvė atsirado anksčiau nei daugelyje kitų Rytų ir Šiaurės Europos miestų: Pranciškus Skorina čia spaustuvę įkūrė 1522 m., o Maskvoje spauda atsirado apie 1552 m., Rygoje – 1588 m., Kijeve – 1580 m., Taline – 1635 m., Minske – 1790 m. Vilniuje jau XVI a. pabaigoje veikė apie 10 spaustuvių ir buvo spausdinama tiek knygų, kiek likusioje Lietuvos ir Lenkijos teritorijoje, lietuvių, lotynų, rusėnų, lenkų, baltarusių, graikų, ispanų, italų, vokiečių ir kitomis kalbomis.
Kadangi Vilnius buvo įvairių religinių institucijų susitelkimo centras, čia klestėjo bažnytinės ir vienuolynų spaustuvės. Katalikai, stačiatikiai, protestantai, vėliau ir judaizmo išpažinėjai tarpusavyje konkuravo, stengėsi nurungti vieni kitų knygas. Tai irgi turėjo įtakos poligrafijos raidai. Kelis kartus keitėsi valstybės struktūra, miestą niokojo gaisrai, siautė maras, karai, okupacijos, spaudos draudimas. Tačiau XIX a. pab. – XX a. pr. kova dėl spaudos lotyniškaisiais rašmenimis išjudino sąmoningąją lietuvių dalį ir prikėlė tautą naujam visuomeniniam kultūriniam gyvenimui.
Visa ši istorija prieš akis atsivers tiems, kurie įveiks 5 km ilgio maršrutą su 11 jo sudarytojos Vilniaus miesto savivaldybės vyriausiosios kalbos tvarkytojos Sigitos Bertulienės atrinktų stotelių. Pasak jos, einant šiuo maršrutu galima ne tik pagerbti spausdinto žodžio pradininkus, bet ir prisiminti kultūros, religijos istoriją bei įvairius to meto visuomeninius procesus.
„Tiesa, eidami šiuo maršrutu senųjų spaustuvių nepamatysite, tik vietas, kur jos buvo įsikūrusios, galėsite apžiūrėti paminklus ar paminklines lentas, pagerbiančias pirmuosius leidėjus, išgirsti pirmųjų spaustuvių istorijas ir įsivaizduoti, kaip vienu ar kitu laikotarpiu atrodė Vilnius ir to meto raštija. Po šio maršruto siūlyčiau užsukti į Energetikos ir technikos muziejų ir apžiūrėti atkurtą P. Skorinos naudotą presą. Dar geriau – susiorganizuoti edukaciją „Skorinos spaudos dirbtuvės“, susipažinti su tuomete spaudos technika, iš literų surinkti tekstą ir patirti spaudos pirmtakų darbo skonį“, – papildomą patirtį siūlo S. Bertulienė.
Ji neatmeta galimybės maršrutą ateityje papildyti ir stotelėmis apie šiuolaikines spaustuves. „Man rodos, net interneto ir prasidedančioje dirbtinio intelekto eroje spausdintas žodis, knygos neužleido savo pozicijų ir neprarado reikšmės“, – įsitikinusi maršruto autorė.
Kviečiame registruotis į maršruto pristatymus su jo kūrėja:
- Gegužės 11 d., 11 val., – https://bit.ly/3y7hDHU;
- Gegužės 11 d., 14 val., – https://bit.ly/4dv9HQU.
Nemokamą maršrutą „Baltos lankos, juodos avys. Istorinės Vilniaus spaustuvės“ savarankiškam pasivaikščiojimui galite rasti ČIA.
Tyrinėti Vilnių kalbos keliais galima ir su kitais ,,Neakivaizdinio Vilniaus maršrutais”: „Poetinės Vilniaus plytos“, „Literatūrinis Vilnius“, „Kalbos keliu“, „Vilniaus geto knygnešiai“, „Česlovo Milošo Vilnius“, „Vilniaus pokeris“.
„Neakivaizdinis Vilnius“ – Vilniaus miesto savivaldybės alternatyvaus Vilniaus pažinimo projektas, skatinantis tyrinėti miestą pėsčiomis, dviračiais ir viešuoju transportu nemokamais teminiais maršrutais bei rajonų studijomis svetainėje www.neakivaizdinisvilnius.lt, mobilioje programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius“ (Google Play arba Apple Store), žurnale „Neakivaizdinis Vilnius“, socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram.
Taip pat skaitykite:
Siekiama, kad sostinės sienos būtų švaresnės – už nelegalius paišymus gresia iki 600 eurų baudos
Šiandien Vilniaus miesto savivaldybė turi aiškią ir pamatuotą viziją, kokia grafičių politika turėtų būti sostinėje – menininkai ir toliau yra skatinami, jiems teikiamos palankios sąlygos legaliai kurti meną ant sienų, o vandalizmui taikoma nulinė tolerancija. Nuosekliai... ❯❯❯
2024-10-09
Sostinės kino teatre vyks Senjorų diena: kvies daugiau sužinoti apie Vilniuje senjorams teikiamas paslaugas
Praėjusiais metais startavusi iniciatyva Senjorų kino savaitė – sugrįžta, o kartu pristatoma ir naujovė. Jau šį šeštadienį, spalio 12 d. kino teatre „FC Vingis“, Vilniuje vyks Senjorų diena, kurios metu bus kviečiama ne tik žiūrėti filmus, bet ir susipažinti su sostinėje... ❯❯❯
2024-10-09
Vilniuje balsuoti iš anksto jau galima 5 vietose
Nuo šiandienos iki ketvirtadienio Seimo rinkimuose sekmadienį balsuoti negalintys rinkėjai Vilniuje iš anksto tai padaryti galės 5 miesto vietose. Jos dirbs nuo 7 val. iki 20 val. Svarbiausias rinkėjo dokumentas einant balsuoti yra pasas arba asmens tapatybės kortelė. Taip pat tinka... ❯❯❯
2024-10-08
Rytoj prasideda registracija į naująjį lopšelį-darželį Pilaitėje
Kitų metų sausį duris atversiantis per metus pastatytas sostinės darželis „Vydūnėlis“ nuo antradienio pradeda mažųjų vilniečių registraciją. Skubėti tikrai nereikia, nes registracija vyks iki gruodžio mėnesio pabaigos. Startuoti planuojama su pirmuoju etapu gruodį... ❯❯❯
2024-10-07
Geologai apie „Mamuto parką“: tai galimybė sukurti traukos centrą Lietuvoje
Vilniaus Šeškinės šlaitų geomorfologinis draustinis taps vieta, kurioje vilniečiai ir miesto svečiai galės gilinti žinias apie ledynmečius Lietuvoje. Ši unikalaus kraštovaizdžio teritorija bus įveiklinta įrengiant naują pažintinę erdvę – „Mamuto parką“. Tokio... ❯❯❯
2024-10-07
Prasideda balsavimas: vilniečiai nuspręs, kurios idėjoms paskirstyti 1 mln. eurų
Saulės vonios obelyne, gandrų stebykla, bendruomenės daržas, poilsio stotelės žygeiviams, lauko sporto salė su stogu ir dar 191 idėja varžosi dėl galimybės atsirasti šalia vilniečių namų ar kitose pamėgtose sostinės erdvėse. Balsuoti už labiausiai patinkančius gyvenamosios... ❯❯❯
2024-10-07