Skulptūrų takas dviračiu – po Vilnių ir apie Vilnių žaliai

Čiulbantis kryžius. Nuotr. V. Ribokaitės

Dviračiu – gaudyti žinučių apie planetos ateitį bei klimato kaitą. Tokias žalias žinutes „siunčia“ ne kas kitas, o nebyliomis iš pirmo žvilgsnio atrodančios skulptūros. Naujausias „Neakivaizdinio Vilniaus“ dviračių maršrutas Neries krantinėmis „Žalioji meno galia. Skulptūros, kurios verčia mąstyti“ skatina ne tik dažniau sėsti ant dviračio ir keliauti po miestą „žaliai“, bet ir išmokti stabtelti ir įsiklausyti į meno kalbą apie svarbius dalykus.

„Vilnius 2025 m. turės Žaliosios sostinės titulą, todėl kurdami maršrutus vis daugiau skiriame dėmesio tvariam miesto pažinimui, žaliems akcentams. Juk Vilnius – ne tik urbanistinės erdvės, dangoraižių vertikalės ir kitos architektūrinės detalės, kultūrinis gyvenimas, bet ir žaliosios oazės, neatrasti gamtos kampeliai ar net, kaip rodo šis maršrutas, miestą su gamta apjungiantis menas,“ – teigia Vilniaus savivaldybės Užsienio ryšių ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Mackevičienė.

7 km maršrute abipus Neries – atrinktos aštuonios skulptūros, keliančios klausimus apie mūsų ir miestų laikinumą, apie gamtą mieste ir kaip jos neužgožti, apie migraciją, apie nutolimą nuo ištakų ir tikrumo, apie tai, kas augina žmogų. Maršrute – ne tik gerai žinomi kūriniai, tokie kaip „Krantinės arka“, bet ir, pavyzdžiui, nuolat kintantis Žemės meno krypties kūrinys.

„Menas yra galingas minčių stiprintuvas. Abejomis Neries upės pusėmis išsitiesė dviračių takai, susitvarkė krantinės, atsivėrė užsimiršę meno kūriniai. O jie tarsi aidas, atsimušęs nuo upės krantų ir mūrų, kiekvienas savaip atkartoja, pagilina, išryškina ryšio su gamta ir būtinumą, ir galimybę. Taip susivėrė ant upės tarsi ant siūlo ryškūs žali karoliai,“ – apie tai, kaip atrinko maršruto stoteles, pasakoja gidė bei dviračių entuziastė Lina Dusevičienė.

Pasak jos, Vilniuje miestietiškas ir gamtos drabužis visada derėjo su ryškiais meilės istorijai ir gamtai aksesuarais. Šie miestiečių diskusijas ir emocijas keliantys aksesuarai – meno kūriniai, geba manifestuoti karščiausias laikmečio aktualijas. O šiandien jie tampa garsiai skambančiais nepavejamos klimato kaitos varpais.

Akmenų sodas. Nuotr. V. Ribokaitės

Kviečiame registruotis į maršruto pristatymus su gide:

* birželio 9 d., 10 val. – https://bit.ly/3VxslRv;

* birželio 9 d., 12.30 val. – https://bit.ly/452U4wc.

Nemokamą maršrutą „Žalioji meno galia. Skulptūros, kurios verčia mąstyti“ savarankiškam pasivaikščiojimui galite rasti ČIA.

„Neakivaizdinis Vilnius“ – Vilniaus miesto savivaldybės alternatyvaus Vilniaus pažinimo projektas, skatinantis tyrinėti miestą pėsčiomis, dviračiais ir viešuoju transportu nemokamais teminiais maršrutais bei rajonų studijomis svetainėje www.neakivaizdinisvilnius.lt, mobilioje programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius“ (Google Play arba Apple Store), žurnale „Neakivaizdinis Vilnius“, socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram.