Muzika, šokis ir teatro kaukės: jau rytoj sostinę apims „Kultūros naktis“

Frock fragmentas (Stopgap Dance Company). Chris Parkes nuotrauka

Savaitės pabaigą Vilniaus miestas pasitinka bene didžiausiu festivaliu Lietuvoje – tradicine Vilniaus „Kultūros naktimi“. Penktadienį (birželio 7 d.) vyksiančio festivalio programoje numatyta per 100 lankytojus kviečiančių renginių, o organizatoriai tikisi miesto gatvėse išvysti arti 200 000 lankytojų. Programoje – ir šokiai iki paryčių, ir miesto meno panoramą papildantys užsienio svečiai, ir edukacinės programos šeimoms su vaikais.

Visą daugiau nei 100 renginių programą lankytojai gali rasti festivalio svetainėje www.kulturosnaktis.lt.

LATGA Autorių namai Vingrių skvere

Vingrių skvere festivalio lankytojai galės aptikti jau trečius metus iš eilės vykstančius „LATGA Autorių namus“. Tai – vienas spalvingiausių ir didžiausių šio festivalio renginių. Vingrių skvere jau birželio 2-ąją pradėta montuoti įspūdinga, kelių aukštų namą primenanti scena, kurioje bus galima pamatyti daugybę muzikos, teatro ir šokio pasirodymų, veiks du kinoteatrai, fotostudija, vyks performansai ir įvairios meno dirbtuvės. Šiemet scena-namas startuos 18.00 val. – ji dar didesnė nei pernai, sudaryta iš dviejų dalių, kurias jungs tiltas. Unikalioje scenoje vienokiu ar kitokiu būdu savo kūrybą pristatys per 100 įvairių sričių menininkų!

Muzikinė renginio programa šiemet itin įvairi. Dalyvių sąraše – elektroninės muzikos kūrėja Monikaze, Ieva Narkutė su grupe, kompozitorius Gediminas Gelgotas su ansambliu „Niko“, džiazo muzikos autorių kolektyvas „Vilnius JJAZZ Ensemble“ su naujausia programa „Ravenjazz“. Bus galima pamatyti bendrą „Superkolorito“ ir menininko Dominyko Sidorovo spalvų kino projektą, grupės „lazy diamond‘s underground“ ir šokėjos Martynos Grinevskės pasirodymą „Blue Bird“.

Beatbox virtuozas Žygimantas Gudelis-GON į sceną lips du kartus – su kanklininke Vaiva Dunaityte ir dzūkiškos kultūros ambasadoriumi Roku Kašėta. Scenoje išvysime ir projektą „Apytiksliai trys“, sujungusį džiazo duetą „Cinamono“ ir poetą Artūrą Valionį.

Gigantiškoje scenoje veiks net du kino teatrai, kurioje bus rodomi lietuvių autorių filmai. Apie virtualios realybės (VR) kino perspektyvas pasakos ir šių filmų programą pristatys režisierius Donatas Ulvydas. Virtualios realybės kino teatre bus galima pamatyti D. Ulvydo darbą „Aš Lietuva“, kelionę per atgijusių Algio Kriščiūno paveikslų istorijas „Žaisti gyvenimą“ ir VR kamera užfiksuotas 2023 m. renginio „LATGA Autorių namai“ akimirkas.

Kitoje kino salėje bus rodomos dvi trumpametražių filmų programos, kurias specialiai šiam renginiui parengė lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“.

Tai – tik dalis scenoje pasirodysiančių atlikėjų. Vingrių skvere galėsite matyti kaip menas gimsta čia ir dabar.

Sound de Secà pasirodymas. Organizatorių nuotrauka

Vilniuje – menininkų iš Kanados, Ispanijos ir Didžiosios Britanijos šėlsmas

„Šiemet „Kultūros naktyje“ pamatysime tris skirtingų žanrų užsienio projektus. Perkusijos ir gatvės teatro trupė iš Katalonijos „Sound de Secà“ pakvies į muzikines eitynes su pozityvumo užtaisu. „Stopgap“ šokio kompanijos iš Didžiosios Britanijos spektaklyje judesį stebėsime kaip įrankį, kuriuo siekiama keisti visuomenės suvokimą apie skirtumus ir privilegijas. O iš tolimos Kanados atvykęs daugelio šiuolaikinio meno festivalių prizininkas Martinas Messier pristatys darbus, kuriuose jis manipuliuoja elektros impulsais, garsu ir šviesa.“, – pasakoja užsienio programos vadovė Ada Paukštytė.

Martinas Messier iš Monrealio ir kompanija „14 lieux“ iš Kanados – eksperimentatoriai, elektroninio meno vizionieriai ir naujų šiuolaikinio meno galimybių tyrinėtojai – atliks net du pasirodymus Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmuose (Žirmūnų g. 1E). Pasirodymas „FIELD“ (20.00–20.25 val.) – manipuliacija žiūrovų akimis ir ausimis neapčiuopiamais elektros signalais ir elektromagnetinėmis bangomis, pasakojanti apie mus supančias nepastebimas jėgas – čia lauks akinantis žaibavimas ir elektros srovė. Pasirodyme „ELUSIVE MATTER“ (22.00–22.25 val.) matysite kaip minimalistiniame šviesos ir garso spektaklyje neapčiuopiama migla ir dūmai virsta ekranu erdvėms, architektūrinėms formoms ir slaptų svajonių migla.

Katedros aikštėje miesto gatves bildėti į ritmą privers Katalonijos muzikantai „Sound de Secà“, pasirodysiantys 18.00 ir 23.00 val. Režisieriaus Genís Farran vadovaujami muzikantai atliks pasirodymą „POSSÊ“, pasakojantį apie bendruomenę, grupę, šeimą. Tai perkusininkų šou, kviečiantis susigrąžinti gatvę į miestą ne kaip prasilenkimo, o kaip sambūrio erdvę. Kūrėjai vilioja praeivius į emocingą žaidimą, kupiną energijos ir džiaugsmo, kuriame pagrindine bendravimo priemone virsta perkusija, daina ir judesys.

Katedros aikštę 19.00 ir 21.00 val. taip pat prakalbins „Stopgap Dance Company“ iš Didžiosios Britanijos šokio pasirodymas „FROCK“. Spektaklis gimė iš režisierės prisiminimų apie 80-uosius Anglijoje ir kartų skirtumų apmąstymą. Jei senelių karta pakluso lyties, amžiaus ir socialinio statuso primestiems vaidmenims, tai jų tėvų karta jau buvo daug drąsesnė ir klausianti. Tai įspūdinga ir žaisminga šešių šokėjų „kova“, kurioje vakar dienos tyrinėjimai sprogsta į „pankišką“ individualumo ir skirtybių šventę. „Stopgap“ šokio kompanija į meninius procesus įtraukia žmones su negalia, o judesį naudoja kaip įrankį keisti visuomenės suvokimą apie skirtumus ir privilegijas šokyje.

JuodaisBaltais. Petras Geniušas. Organizatorių nuotrauka

Juodai balti fortepijono klavišai skambės ne tik sostinėje

Gilias fortepijono muzikos atlikimo tradicijas puoselėjanti Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA) „Kultūros nakties“ programai pristato unikalų trijų dalių projektą „Juodais baltais“.

„Trijų dalių projekte „Juodais baltais“ sujungėme viską, kas gali būti įdomu ir vertinga ne tik tiems, kam patinka fortepijoninė muzika, bet ir tiems, kas su tokia muzika nori susipažinti. Išgirsime ir pačių įdomiausių istorijų apie meistrų sceninį gyvenimą, ir net šešiolikos solistų atliekamą gražiausią fortepijoninę muziką, ir mūsų tautos genijui Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui dedikuotą maestro Petro Geniušo improvizaciją“ – apie projektą pasakoja LMTA Meno centro vadovė Eglė Kasteckaitė.

Šis „Kultūros nakties“ projektas šįmet išskirtinis tuo, kad birželio 7 d. vakarą kartu su Vilniumi bus kviečiami nemiegoti ir kiti Lietuvos miestai. Prie LMTA iniciatyvos prisijungia Marijampolė, Lazdijai ir Smalininkai (Jurbarko r.), kurie į savo miestų erdves – skverus, aikštes, sales – pakvies gyventojus stebėti tiesiogiai iš Vilniaus, Lukiškių aikštės, transliuojamą fortepijoninės muzikos maratoną „Juodais baltais“ ir M. K. Čiurlioniui dedikuotą P. Geniušo improvizaciją.

Tai – tik nedidelė dalis to, ką Vilniuje bus galima atrasti birželio septintosios naktį!

Visi festivalio „Kultūros naktis“ renginiai yra nemokami – tai menininkų, kultūros organizacijų, Vilniaus miesto savivaldybės ir festivalio partnerių, tarp kurių šiemet Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, autorių teises ginanti asociacija LATGA, kavinių tinklas „Caffeine“, Lietuvos valdovų rūmai ir kiti, dovana Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams.

Visą naujausią informaciją rasite festivalio socialiniuose tinkluose @kulturosnaktis ir www.kulturosnaktis.lt.