Atnaujinama Kaimynijų programa: susitvarkyti daugiabučio kiemą bus greičiau ir paprasčiau

Savivaldybė keičia daugiabučių kiemų tvarkymo programą. Nuo šiol gyventojams bus paprasčiau gauti dalinį Savivaldybės finansavimą kiemų atnaujinimui – panaikinta prievolė suformuoti sklypą aplink daugiabutį. Taip pat bent penkiais kartais didinamas finansavimas: nuo 10–15 Eur iki 70 Eur už 1 kv. m. Programoje nuo šiol galės dalyvauti ir renovuotų daugiabučių gyventojai.

„Daug investuojame į patogesnį, jaukesnį vilniečių gyvenimą visame Vilniuje. Jau pradėjome daugiabučių kiemuose įrenginėti korines automobilių stovėjimo aikšteles, kartu kiemuose remontuosime šaligatvius, bortus, asfalto dangą. Kad pokyčiai daugiabučių kiemuose vyktų greičiau, kartu patobulinome ir Kaimynijų programą – kviečiame gyventojus tarpusavyje susitarti, kokio kiemo jie nori“, – kalbėjo Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

Iki šiol dėl kompleksinių Kaimynijų programos sąlygų joje galėjo dalyvauti ne visi norintys, todėl programa buvo iš naujo peržiūrėta ir patobulinta. Nuo šiol į kaimynijas susibūrę vilniečiai patys spręs kaip atsinaujinti savo kiemą ir į ką investuoti – kiemo kelius, šaligatvius, automobilių stovėjimo aikšteles, pėsčiųjų takus, suoliukus, želdinius.

Nebereikės formuoti sklypų

Pagrindinis kliuvinys, norintiems dalyvauti programoje, buvo sąlyga suformuoti ir išsinuomoti iš valstybės žemės sklypus aplink daugiabučius namus. Tik suformavus sklypą buvo rengiamas kaimynijos atnaujinimo projektas. Procedūros užtrukdavo ilgai. Be to, valstybinės žemės sklypai daugiabučiams namams jau kurį laiką formuojami pagal valstybės institucijų patvirtintą sklypų formavimo metodiką. Pagal ją, sklypo ribos projektuojamos tik aplink patį pastatą.

Dažniausiai esami kiemo statiniai nėra registruoti arba įregistruoti Savivaldybės vardu, o aplink daugiabutį pastatą suformuotame žemės sklype dažniausiai nėra vietos įrengti kokius nors papildomus įrenginius. Todėl ir atnaujinimas buvo galimas tik tame nedideliame plote.

Naujame programos apraše šio punkto neliko. Planuojama, kad nuo šiol kaimynijų atnaujinimas bus kelis kartus trumpesnis. Pagal ankstesnius programos reikalavimus projekto įgyvendinimas užtrukdavo 2–3 metus. Kadangi atsisako sklypo formavimo ir nuomojimo procedūrų, tikėtina, kad laikotarpis sutrumpės perpus.

Bent 5 kartus didinamas finansavimas

Iki tol savivaldybė norintiems susitvarkyti savo kiemą skyrė nuo 10 iki 15 eurų už 1 kv. m. Maksimali suma būdavo skiriama, jei prisidėdavo ir kaimynijos nariai. Nuo šiol programoje už 1 kv. m. neužstatytam pastatais kaimynijos plotui bus skiriama iki 70 eurų.

Taip pat nebeliko reikalavimo, kad kaimyniją turi sudaryti ne mažiau nei 3 daugiabučiai namai. Dabar pretenduoti į finansavimą galės ir vienas daugiabutis. Parama bus skiriama ir daugiabučiams, kurie dalyvauja renovacijos programose – anksčiau jie negalėjo pretenduoti į finansavimą.

Ankstesnėje programoje kartu su daugiabučiais galėjo dalyvauti ir kiti pastatai, patenkantys į kaimynijos ribas. Tačiau tos nuostatos atsisakyta, nes taip programa galėjo naudotis ir verslo subjektai. „Pagrindinis šios programos tikslas – sutvarkyti daugiabučių, o ne ūkio subjektų, kiemus, todėl patikslinome programos nuostatus“, – pristatė pokyčius Vilniaus miesto savivaldybės Infrastruktūros grupės vadovas Ilja Karužis. Nuo šiol programoje galės dalyvauti tik daugiabučių gyvenamųjų namų kaimynijos.

Dalyvaudami programoje kaimynijos nariai įsipareigos 10 metų prižiūrėti kaimynijos teritoriją ir joje įrengtas ir atnaujintas priemones. Šio reikalavimo ankstesnėje tvarkoje nebuvo.

Bent trečdalis teritorijos – žalios

Kaimynijų programos lėšomis atnaujinami kiemo keliai, šaligatviai, automobilių aikštelės, pėsčiųjų takai, lietaus nuotekų tinklai ir apšvietimas, suoliukai, želdynai, „šeimininko metras“ – teritorija prie namo, kuria rūpinasi patys gyventojai. Kaimynijų programa gali finansuoti ir nesudėtingų statinių – poilsio ar sporto paskirties statinių (pavėsinės, poilsio zonos, vaikų žaidimo aikštelės, treniruokliai ir pan.) projektavimą. Įrengimas turėtų būti numatytas ne iš programos, o kitų finansavimo šaltinių.

Siekiant išsaugoti žaliąsias kaimynijos teritorijos erdves programoje numatoma, kad žalioms erdvėms turi būti palikta neužstatyta ne mažiau kaip 30 proc. bendrojo kaimynijos teritorijos ploto, išskyrus atvejus, kai faktiškai neužstatytas plotas yra mažesnis. Tokiu atveju galimas tik esamos kietosios infrastruktūros atnaujinimas be papildomo užstatymo.

Vilniuje Kaimynijų programa vyksta jau septynerius metus. Ši programa skirta daugiabučių gyventojams, norintiems susitvarkyti kiemus ir šalia jų esančią teritoriją paversti jaukia laisvalaikio vieta.

Dalyvauti kaimynijos programoje gali daugiabučiai, pastatyti iki 2002 metų, butų ir kitų patalpų savininkai, kurie patenka į kaimynijos ribas.

Per visą programos įgyvendinimo laiką pasirašytos 52 bendradarbiavimo sutartys, sutvarkyta 13 kaimynijų – erdvių ir kiemų tarp daugiabučių namų. Kaimynijų sutvarkymui skirta apie 0,5 mln. eurų.

Programą įgyvendina Vilniaus miesto savivaldybė ir „Atnaujinkime miestą“.

Daugiau apie Kaimynijų programą rasite čia.