Stovėjimo aikštelės prie Seimo rūmų perleidžiamos Vilniaus savivaldybei – teritorijoje galėtų atsirasti konferencijų centras

Šiandien Vilniaus miesto Taryba pritarė sprendimui pasirašyti bendradarbiavimo sutartį su Seimo kanceliarija: valstybinės žemės sklypas prie Seimo rūmų perduodamos Vilniaus savivaldybei. Sostinė šioje vietoje planuoja kurti daugiafunkcę miesto erdvę su tarptautinio lygio konferencijų centru.

„Matome galimybių kaip šią pačiame miesto centre esančią vietą išnaudoti gerokai efektyviau ir miestui, valstybei naudingiau. Planuojame šią teritoriją pertvarkyti ir įgyvendinti tiek valstybės, tiek miesto strateginiuose dokumentuose iškeltą uždavinį turėti sostinėje tarptautinius standartus atitinkantį konferencijų centrą kartu su visa jam aptarnauti reikalinga infrastruktūra“, – teigia Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

Anksčiau buvo svarstoma konferencijų centrui pritaikyti apleistus Koncertų ir sporto rūmus. Vieta itin svarbi žydų bendruomenei, todėl gali būti sunku surasti bendrą sutarimą.

Konferencijų centrui tinkamesnė vieta būtų prie Seimo rūmų. Tai bene vienintelis tokio dydžio laisvos valstybinės žemės sklypas centrinėje miesto dalyje, turintis gerą susisiekimą su pagrindinėmis miesto gatvėmis, viešuoju transportu (iki artimiausios viešojo transporto stotelės – vos šešios minutės pėsčiomis), o iki oro uosto – tik 7 km., šalia – svarbios valstybinės institucijos, platus viešbučių tinklas.

Pirmas žingsnis siekiant turėti Vilniuje tokį konferencijų centrą – sklypo perėmimas Savivaldybės žinion.

Automobilių aikštelė šalia Seimo

Sauliaus Žiūros nuotr.

„Seimo kanceliarijai ši teritorija svarbi ir naudinga, tačiau puikiai suprantame poreikį ją sutvarkyti ir pritaikyti sostinės gyventojų ir svečių reikmėms. Su Vilniaus miesto savivaldybe sutarta, kad Seimo rūmuose dirbantys ir į posėdžius atvykstantys asmenys, Seimo lankytojai, į valstybines šventes ir minėjimus atvykstantys svečiai ir toliau turės galimybę pasistatyti automobilius šioje teritorijoje ar požeminėje aikštelėje po to, kai savivaldybė įgyvendins savo planus, taip pat itin svarbu, kad ši erdvė prie Seimo rūmų taptų patrauklesnė ir saugesnė“,– įsitikinusi Seimo kanclerio pareigas einanti Vaida Servetkienė.

Artimiausiu metu planuojama atlikti tarptautinę ekonominę studiją, kuri leistų numatyti kaip teritoriją prie Seimo geriausiai išnaudoti tarptautinio lygio konferencijų centrui. Įprastai konferencijų centrai tarnauja tiek dideliems, tiek mažesniems renginiams, o visos erdvės yra multifunkcės, lengvai pritaikomos skirtingų organizatorių poreikiams. Pagal dabartinius reikalavimus, visuose naujuose savivaldybės projektuose turi būti įrengta ir saugi priedanga.

Vilnius ir iki šiol investavo į tarptautinių konferencijų skatinimą, tačiau neturint tinkamos infrastruktūros joms vykti – galimybės apsiriboja. Nuo kovo 1 d. startavo atsinaujinusi „Go Vilnius“ tarptautinių konferencijų skatinimo programa, kuriai paraiškas kviečiami teikti visi, siekiantys sostinėje organizuoti tarptautines konferencijas ar kitus panašaus pobūdžio renginius. Pareiškėjai gali tikėtis net iki 30 tūkst. eurų konferencijos išlaidas padengiančios kompensacijos. Tinkamos finansuoti konferencijos turi atitikti tam tikrus kriterijus, apimančius tarptautiškumą, konferencijos dydį, trukmę, sezoniškumą ir kt. „Go Vilnius“ ir kitais būdais skatina, kad sostinėje vyktų kuo daugiau tarptautinių konferencijų: pristato miestą konferencijų organizatoriams tarptautinėse parodose, rengia mieste sprendimų priėmėjų vizitus bei aktyviai dalyvauja konkursuose ir teikia pasiūlymus dėl tarptautinių konferencijų rengimo būtent Vilniuje. 2023 m. sostinėje buvo suorganizuota 471 tarptautinė konferencija.

Pusę perimamos apie 2 ha ploto teritorijos užima automobilių stovėjimo aikštelės. Jos neasfaltuotos, be apšvietimo. Jomis neatlygintinai naudojosi Seimo rūmuose dirbantys ir į posėdžius atvykstantys asmenys ir visi vilniečiai.

Perėmus teritoriją artimiausiu metu planuojama bent laikinai sutvarkyti neasfaltuotas automobilių aikšteles, įrengti korinę dangą.

Iki šiol valstybinė žemė ir ant jos esančios automobilių stovėjimo aikštelės buvo valdomos Nacionalinės žemės tarnybos. Pasirašius panaudos sutartį ši teritorija 2004 m. buvo perleista 99 metams Seimo kanceliarijai. Šiais metais įsigaliojus Vyriausybės nutarimui „Dėl valstybinės žemės sklypų (jų dalių) ir žemės sklypais nesuformuotos valstybinės žemės plotų perdavimo valdyti savivaldybėms patikėjimo teise“ savivaldybės perėmė patikėjimo teise valdyti miestų ir miestelių valstybinę žemę, kartu su valstybinės žemės patikėjimo teisės perdavimu, miestų ir miestelių savivaldybėms suteikta teisė sudaryti ir / ar nutraukti jau sudarytas valstybinės žemės nuomos ar panaudos sutartis. Vilniaus miesto savivaldybei pasirašius bendradarbiavimo sutartį su Seimo kanceliarija, ankstesnė panaudos sutartis bus nutraukta.

Bendradarbiavimo sutartimi Savivaldybė ne tik tvarkys šią teritoriją savo nuožiūra, pritaikant ją miesto ir visuomenės poreikiams, bet ir įsipareigojo Seime dirbantiems bei Seimo svečiams įrengti 260 automobilių parkavimo vietų, kuriomis jie naudotųsi nemokamai. Tikėtina, kad automobilių stovėjimo aikštelė bus požeminė.

Teritorijoje yra ir paminklas Lietuvos Nepriklausomybės gynėjui kariui savanoriui Artūrui Sakalauskui. Šioje vietoje kasmet vyksta jam atminti skirti renginiai. Tiek paminklas, tiek erdvė aplink jį bus išsaugota ir prieinama visuomenei.

Automobilių aikštelė šalia Seimo

Sauliaus Žiūros nuotr.