Apklausa: keleiviai vis geriau vertina sostinės viešąjį transportą

Nuotr. „Škoda Electric“

Reguliariai sostinėje keliaujantys vilniečiai vis palankiau vertina susisiekimą viešuoju transportu. Keleivių pasitenkinimo viešojo transporto paslaugomis vertinimas 2023 metais aukščiausias per visą apklausų istoriją – 8,65 balų iš 10. Atlikta apklausa rodo, kad vilniečiai labiausiai vertina viešojo transporto greitį, tvarkaraščius bei persėdimo galimybes.

Šis keleivių įvertinimas yra aukščiausias per visą tokių apklausų vykdymo istoriją nuo 2015 metų (2022 m. – 8,32, 2021 m. – 8,27, 2020 m. – 8,06) ir kasmet auga. Itin palankiai įvertintas ir tiesioginis susisiekimas, daugiau nei pusė (59 %) atsakiusiųjų gali keliauti be persėdimų. Sostinės keliautojai net 8,84 balo įvertino viešojo transporto bilietų įsigijimo patogumą, o 8,83 balo – kelionės viešuoju transportu komfortą.

„Naujausi rezultatai džiugina, tačiau kartu įkvepia siekti daugiau, ieškoti sprendimų paslaugų kokybės gerinimui, ypač keleivių nurodytose srityse. Tikimės, kad keleiviai įvertins ir būsimus šių metų pokyčius: jau šią vasarą sostinėje pradės kursuoti nauji troleibusai, bus atnaujinta transporto balso programėlė, atsiras bekontaktis bilietų įsigijimas transporte, plečiamas VT maršrutų tinklas ir atliekamos trasų korekcijos“, – naujovėmis dalijasi laikinai direktoriaus pareigas einanti Loreta Levulytė-Staškevičienė, JUDU Viešojo transporto organizavimo vadovė.

Loreta Levulytė-Staškevičienė. Nuotr. JUDU

Nors keleiviai itin aukštais balais vertina paslaugas, vis dar yra sričių, kur galima tobulėti. Pirmiausia, keleivių vertinime akcentuojama temperatūra transporto viduje, taip pat punktualumas ir dažnumas, kurie vertinami nuo 8 iki 8,5 balų. Paklausti, kas galėtų pagerinti sostinės viešojo transporto paslaugų kokybę, keleiviai dažniausiai įvardijo – informavimo priemones, temperatūrą salone ir švarą.

Šoktelėjo ir viešojo transporto paslaugų kokybės pasitenkinimas. 40 % apklausoje dalyvavusių keleivių mano, kad per pastaruosius metus teikiamos paslaugos pagerėjo. Daugiausiai keleivių pasitenkinimas viešuoju transportu išaugo Dvarčionyse, Gariūnuose, Kirtimuose, Vilkpėdėje ir Santariškėse dėl pagerėjusių susisiekimo galimybių. Aukščiausi virš 9 balų viešojo transporto keleivių vertinimai – sostinės centre, Senamiestyje, Fabijoniškėse, Justiniškėse, Karoliniškėse, Viršuliškėse, Naujoje Vilnioje, Skaidiškėse, Saulėtekyje, Paupy.

Kas kelionėms renkasi sostinės viešąjį transportą?

Pernai Vilniuje buvo atlikta daugiau nei 193,5 mln. kelionių viešuoju transportu. Keliones viešuoju transporto dažniausiai renkasi darbingo amžiaus gyventojai, moksleiviai ir studentai. Tačiau visų šių grupių atliekamų kelionių dažnumas ir tikslas labai skiriasi pagal poreikius, todėl kelionės skirstomos į reguliarias, kuomet keleiviai vyksta į darbus ar mokslo įstaigas ir nereguliarias, kai keliauja laisvalaikio, apsipirkimo ir panašiais tikslais.

Net 89 % keliaujančių viešuoju transportu amžius iki 50 metų, o kas antras keliautojas priklauso 18–29 m. amžiaus grupei. Keliones viešuoju transportu sostinėje dažniausiai renkasi dirbantieji – net 55 %. Dalis priskyrė save specialistų grupei, kuri pernai sudarė tik 4,6 % keliautojų. Viešajame transporte taip pat dažnai galima sutikti studentus, kurie apklausoje sudarė net 28 % reguliarių keliautojų.

„Mieste stebime keliavimo įpročių pasikeitimus, tam įtakos galėjo turėti darbo organizavimo pasikeitimai (darbo iš namų galimybės), dalis apklaustųjų keliones vykdyti pradėjo specifiškai priklausomai nuo savaitės dienos. Nors klientų patirtis viešuoju transportu vertinama gerai, automobilis vis dar yra populiariausia transporto priemonė Vilniuje – automobiliais atliekama apie 51% kelionių“, – svarsto L. Levulytė-Staškevičienė.

Įdomu tai, kad didžioji dalis, net 72 % apklaustųjų keleivių neturi asmeninio automobilio ir kelionėms sostinėje dažniausiai renkasi viešąjį transportą. Nuosavų automobilių savininkų pastaraisiais metais ženkliai sumažėjo, 2022 metų apklausoje tokių buvo net 41 %. Taigi žmonės vis dažniau kaip alternatyvią transporto priemonę automobiliui renkasi viešąjį transportą.

*Apklausą atliko rinkos tyrimų kompanija UAB „Orderis“, 2023 metų duomenys, apklausta 1567 respondentai.

Apie JUDU

JUDU atsakinga už viešojo transporto paslaugų organizavimą, automobilių stovėjimo infrastruktūrą mieste ir darnių keliavimo būdų skatinimą. Viešojo transporto paslaugomis 2023-aisiais kasdien naudojosi daugiau kaip 193,5 tūkst. keleivių, kurie keliones troleibusu ar autobusu įvertino 8,65 balais iš 10, tai – aukščiausias įvertinimas nuo 2015-ųjų. Įmonė taip pat užtikrina sklandų miesto eismo organizavimą ir kartu su Vilniaus miesto savivaldybe diegia inovatyvius sprendimus, kuriančius vaikštomą miestą Vilnių.