Vilniaus Kalvarijų turgaus prieigose – daugiau tvarkos

Vienos iš didžiausių sostinės turgaviečių prieigos nuo šiol – tvarkingesnės ir švaresnės. Vilniaus miesto savivaldybė panaikino nelegalią prekyvietę, kuri neatitiko nei saugumo, nei jokių higienos reikalavimų. Prekeiviai užimdavo beveik visą šaligatvį bei ištrypė žaliąją zoną, net ir maisto produktais prekiavo tiesiai nuo grindinio, o po prekybos retai kuris prekeivis surinkdavo šiukšles.

Po Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos grupės perspėjimų, dalis prekeivių persikėlė į turgavietę ir prekiauja tam skirtose vietose, kurios pritaikytos prekybai, saugesnės tiek pardavėjams, tiek pirkėjams. Tie nelegalūs prekiautojai, kurie nenorėjo prekiauti teisėtai, tiesiog nutraukė savo neteisėtą veiklą.

Vienodos sąlygos prekeiviams

„Tokia nelegali prekyba, kuri vykdavo prie Kalvarijų turgaus, nepuošia miesto, o, be to, yra nesąžininga ir neteisinga turguje prekiaujančiųjų atžvilgiu, kurie moka už prekybos vietą. Kartu tai sukelia nepatogumų pėstiesiems, dviratininkams, kuriems turgaus darbo dienomis sunku prasibrauti pro prekėmis nuklotą šaligatvį, – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas, – Norime, kad gyventojai savo sodo gėrybes pardavinėtų tam skirtose ir pritaikytose vietose.“

Kalvarijų turguje yra įrengtos vietos prekybai savo užaugintomis daržovėmis, vaisiais, gėlėmis, medumi. Prekeiviai už prekybos vietą per dieną moka simbolinę 2 eurų rinkliavą. Prekes jie gali išdėstyti ant stalų, o nuo lietaus saugo stogas. Atskiros vietos įrengtos prekiaujantiems sendaikčiams. Jie už vieną dieną moką 1,5 eurų rinkliavą.

Prekyvietėje taip pat kontroliuojama, kad be leidimų nebūtų prekiaujama pieno produktais, mėsos, žuvies gaminiais ar kitais maisto produktais, kuriais, nesilaikant higienos normų, pirkėjai gali ir apsinuodyti.

Geranoriškai išsikraustė

Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos grupės vyresnysis patarėjas Gintaras Leperskas sakė, kad nelegalią prekyvietę prie Kalvarijos turgaus pavyko panaikinti per keletą savaičių.

„Neskubėjome skirti piniginių baudų. Kas rytą ateidavome prie prekyvietės ir aiškinome prekiautojams, kad nei jiems, nei miestiečiams tokia prekyba nėra saugi, informavome, kur jie gali prekiauti. Daugelis prekeivių paklausė ir perėjo į legalias prekybos vietas“ – kalbėjo G. Leperskas.

Per paskutinį mėnesį administracinių nusižengimų nuobaudos dėl nelegalios prekybos prie Kalvarijų turgaus skirtos aštuonis kartus: 6 kartus už nelegalią prekybą be leidimo viešoje vietoje, vieną kartą už Tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimą (šiukšlinimą), ir vieną kartą už Savivaldybės pareigūnų teisėtų reikalavimų nevykdymą.

Administracinių nusižengimų kodekso 154 straipsnis numato, kad už neteisėtą prekybą pirmą kartą gali būti skirta bauda nuo 16 iki 30 eurų. Pažeidimams kartojantis bauda gali didėti iki 80 eurų. Savivaldybės administracijos pareigūnui pareikalavus nutraukti neteisėtą prekybą ir nevykdant teisėto pareigūno reikalavimo, galima sulaukti baudos iki 780 eurų.

Vietos, kur galima prekiauti

Savo užaugintais vaisiais, daržovėmis, medumi galima prekiauti ne tik Kalvarijų, bet ir  Halės, Karoliniškių, Šeškinės, Justiniškių, Lazdynų, Naujosios Vilnios, Gariūnų, Benedikto ir kituose turguose.

Sendaikčiais be leidimo galima prekiauti prie „Compensa“ arenos Kernavės g. 84, prie Antakalnio g. 38A, Antakalnio g. 128, Nemenčinės pl. 7, Ateities g. 44, Pašto g. 19, Justiniškių g. 80 ir 86, Sausio 13-osios g. 2, greta prekybos centro „Iki“ Jonažolių g. 1, prie Palydovo g. 2, Pramonės g. 44, Vandens g. 9, Agrastų g. 16, Subačiaus g. 111, Lazdynų Pelėdos skvere, prie Širvintų g. 82, Balsių, Ragučio ir Bubilo gatvių sankirtoje, Balsių mitologiniame parke, tarp namų Savanorių pr. 62 ir 68, prie Žirmūnų g. 145.

Visas vietas, kuriose galima vykdyti prekybą be leidimo gali nurodyti seniūnijų darbuotojai.

Jie taip pat gali nurodyti vietas ir išduoti leidimus prekiauti kitomis prekėmis tose viešosiose vietose, kuriose prekyba yra leidžiama.

Be leidimo prekiauti gali ne visi

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad prekiauti be leidimo savo užaugintomis uogomis, vaisiais, daržovėmis ir gėlėmis gali tik toje savivaldybėje savo gyvenamąją vietą deklaravę žmonės ir turintys pažymėjimą, kad yra:

  • pensininkai;
  • asmenys su negalia;
  • moksleiviai;
  • studentai;
  • ieškantys darbo ir registruoti Užimtumo tarnyboje.

Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt