Europos miestų programa kviečia jaunimą kartu spręsti darnaus judumo iššūkį

Sauliaus Žiūros nuotr.

Vilnius, ateinančių metų Europos žalioji sostinė, bendradarbiaudama su užsienio ekspertais siekia sumažinti automobilizacijos lygį mieste. Spalio 17–18 dienomis Vilniaus miesto savivaldybė kartu su Europos miestų tinklu „Eurocities“ organizuoja „Next Generation Academy – Vilnius“ dirbtuves, į kurias kviečia jaunuosius specialistus, norinčius prisidėti prie tvaresnio judėjimo pokyčių sprendimų paieškos sostinėje. 

„Next Generation Academy“ – tai „Eurocities“ programa skirta jaunajai kartai suteikianti galimybę tobulėti asmeniškai bei ieškoti inovatyvių sprendimų darnaus vystymosi tema.  Dirbtuvėse laukiami įvairių patirčių ir studijų sričių jaunieji profesionalai iki trisdešimties metų.

Nors per paskutinius septynerius metus Vilniaus miesto judėjimo infrastruktūra buvo papildyta daugiau nei 100 km dviračių takų bei išplėstu A juostų tinklu, sostinėje automibilizacijos lygis didėja. Ši problema ir buvo pasiūlyta „Eurocities“ kaip galimas „Next Generation Academy“ dirbtuvių iššūkis. 

Pagal Vilniaus darnaus judumo strategiją, iki 2030 metų 70 % visų mieste vykstančių kelionių turėtų vykti viešuoju transportu, pėsčiomis ar dviračiu. Siekiant šio tikslo kol kas labiausiai kliautasi infrastruktūros dviračiams ir viešojo transporto plėtra. Vis tik pastebima, kad judėjimo įpročiams keisti ir paskatinti gyventojus judėti tvariau, miestai dažnai pasitelkia ir vadinamąsias „minkštąsias priemones“ – vaikščiojimo, važiavimo dviračiu ir viešuoju transportu kultūros puoselėjimą. Pavyzdžiui, bendradarbiavimas su nevyriausybinėmis organizacijomis, gyventojų įtraukimas, tvaraus judėjimo mieste iniciatyvos, renginiai, komunikacinės žinutės ir kita. Dirbtuvių dalyviams pateikiamas iššūkis kviečia pasiūlyti, kokiomis „minkštosiomis“ priemonėmis Vilniaus miesto savivaldybė galėtų spartinti judėjimo mieste įpročių pokyčius pereiti prie tvaresnio judėjimo.

Dirbtuvių dalyviai, bendradarbiaus su užsienio ir Lietuvos ekspertais – buvusia Barselonos miesto planavimo, judėjimo ir aplinkos mero pavaduotoja Janet Sanz, Chris Brunlett iš „Dutch Cycling Embassy“, vyriausiąja Lietuvos susisiekimo ministerijos patarėja Gintare Janušaitiene ir miesto judumo planavimo eksperte Kristina Gauče. Per dvi dirbtuvių dienas, dalyviai keliaus po Vilnių dviračiais, nagrinės Vilniaus judumo situaciją grupėse ir kurs inovatyvius sprendimų prototipus.

Dirbtuves kartu su Vilniaus miesto savivaldybe organizuoja „Eurocities“ – tai Europos miestus jungiantis tinklas, tarpmiestiniu bendradarbiavimu skatinantis ieškoti novatoriškų sprendimų įvairių dydžių miestų problemoms.

Daugiau informacijos apie „Next Generation Academy – Vilnius“ dirbtuves, renginio programą bei dalyvavimo kriterijus galite rasti:  https://eurocities.eu/events/next-generation-academy-vilnius/.

Dalyvių registracija atvira iki rugsėjo 30 d.: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/EurocitiesNextGen-Vilnius2024