Europos judumo savaitė – tarptautinė iniciatyva, skirta didinti gyventojų sąmoningumą apie darnų judumą mieste ir keisti jų keliavimo įpročius, skatinant kasdienėms kelionėms kuo dažniau rinktis alternatyvas automobiliams. Kaip ir kasmet ši savaitė vyks rugsėjo 16–22 dienomis, kurios džiugins aktyviomis veiklomis.
Rugsėjo 22 d., Tarptautinę dieną be automobilio, vilniečiai ir sostinės svečiai po žaliausiu Europoje tituluojamą miestą – Vilnių – autobusais ir troleibusais galės keliauti nemokamai.
Keliaujant vienu populiariausių būdų mieste, šią dieną nereikia aktyvuoti bilietų autobuse, troleibuse ar mobiliosiose programėlėse. „Nors paskata važiuoti nemokamai ir turi įtakos šią dieną išaugantiems viešojo transporto keleivių srautams, tai parodo ir pačių vilniečių norą ieškoti alternatyvių sprendimų kelionėms nuosavu automobiliu“ — pasakoja Loreta Levulytė-Staškevičienė, JUDU vadovė.
Tądien Viešasis transportas Vilniuje kursuos pagal sekmadienio tvarkaraščius, tačiau atsižvelgiant į keliavimo įpročius savaitgaliais, 3G, 4G, 7, 43, 53 autobusų maršrutai kursuos dažniau. Tvarkaraščiai bus skelbiami nuo rugsėjo 19 d. www.judu.lt ir www.stops.lt.
Kviečiame dalyvauti dviračių žygyje
Šį trečiadienį ir ketvirtadienį vyks dviračių žygis. JUDU eksperto Jono Simučio parengtas dviračių maršrutas (Lukiškių aikštė – Antakalnis – Žirmūnai – Šnipiškės – Lukiškės) yra visapusiška pažintis su Vilniaus dviračių infrastruktūros ir kultūros plėtra per pastaruosius 8 metus.
„Dviračių žygio metu dviračiais įveiksime 13,5 kilometro dviračių juostomis, dviračių takais, dviračių gatvėmis bei ramaus eismo gatvėmis. Susipažinsime su kiekvienos infrastruktūros rūšies atsiradimo istorija, funkcija bei statistika – kur Vilnius buvo prieš 8 metus ir kur esame šiandien. Taip pat maršruto metu pamatysime ir kitus dviračių infrastruktūros elementus, tokius kaip dviračių saugyklos, kryptinės lentelės ir naujai sostinėje įrengtos dviračių takų saugumo priemonės“, – pasakoja ekskursijos organizatorius Jonas Simutis, JUDU ekspertas.
Ekskursijos tikslas – giliau pažvelgti į mus kasdien supančią aplinką, kuria naudojamės, tačiau nebūtinai susimąstome apie jos detales ir priežastis, kodėl ji suformuota būtent taip. Išgirsite įdomių faktų, sužinosite miesto ateities planus, o svarbiausia – galėsite užduoti Jums rūpimus klausimus.
Registruotis į šį dviračių žygį rugsėjo 18 d., trečiadienį 18val. galite čia.
Registruotis į šį dviračių žygį rugsėjo 19 d., ketvirtadienį 18val. galite čia.
Vietų skaičius ribotas, o žygis gali užtrukti iki 2 valandų.
Kviečiame dalyvauti ir kitose šios savaitės veiklose:
Rugsėjo 16–22 dienomis kviečiame prisijungti prie JUDU ėjimo iššūkio. Viskas, ką reikia padaryti – parsisiuntus „Walk15“ programėlę prisijungti prie iššūkio „JUDU išvaikščioti sostinę“. Tada „Walk15“ programėlės iššūkių lange paspauskite mygtuką „Jungtis su kodu“ ir suveskite prisijungimo kodą: jududarniai. Dalyvių skaičius ribotas. Pačiam aktyviausiam dalyviui bus padovanota itin talpi JUDU kuprinė.
Paverskite įprastą kelionę viešuoju transportu – ypatinga
Atsisiųskite „Neakivaizdinis Vilnius“ programėlę ir leiskitės į kelionę po sostinės praeitį. Viešajam transportui sustojus stotelėje, kurios pavadinimą matysite audiogide – paleiskite atitinkamą garso takelį. Kiekvieno garso takelio trukmė pritaikyta prie įprasto autobuso / troleibuso judėjimo greičio. Nepamirškite mėgautis vaizdais pro langus ir atrasti dar nematytą sostinę šiais maršrutais:
1. Ekspedicija „Rytų ekspresu” 6G autobusu
Nuo Šnipiškių iki Naujosios Vilnios keliaujate 6G autobusu? Leiskitės į ekspediciją „Rytų ekspresu“ nuo centro iki rytinių pakraščių. Keliaudami šiuo maršrutu išgirsite 7 pasakojimus, glaustai nušviesiančius miesto centro ir rytinių pakraščių istoriją. Kelionei įsibėgėjus, 6G pasiekia Naująją Vilnią – rajoną, kadaise turėjusį atskiro miesto statusą.
Plačiau apie šį maršrutą skaitykite čia.
2. Iš Vilniaus į Vilnių per Trakų rajoną 68-uoju autobusu
Nuo Lazdynų iki Grigiškių, arba nuo miesto iki miesto mieste. Keliaudami šiuo maršrutu išgirsite 9 pasakojimus, glaustai nušviesiančius miesto pakraščių istoriją. Ar žinojote, kad keliaudami Vilniaus miesto viešuoju transportu, galite išvažiuoti iš sostinės, nuvykti į Trakų rajoną, o po to nejučia vėl išnirti Vilniuje? Būtent tokią galimybę siūlo maršrutas Nr. 68.
Plačiau apie šį maršrutą skaitykite čia.
3. Daugiau nei 10 Vilniaus veidų 10-uoju autobusu
Nuo Fabijoniškių iki Markučių, arba nuo kaimelio iki dvaro. Keliaudami šiuo maršrutu išgirsite 13 pasakojimų, glaustai nušviesiančių miesto istoriją.
Maršrutas Nr. 10 rieda itin skirtingomis miesto dalimis – tai ir blokinės Fabijoniškės, ir eksperimentiniai Baltupiai, ir piligrimų praminta Kalvarijų gatvė, ir senojo miesto širdis, ir romantiškieji Markučiai.
Plačiau apie šį maršrutą skaitykite čia.
4. Kelionė laiku 2-uoju troleibusu
Nuo Stoties iki Saulėtekio arba nuo miesto mūrų iki Niujorko. Keliaudami šiuo maršrutu išgirsite 13 pasakojimų, glaustai nušviesiančių miesto istoriją. Šis maršrutas – taikliausias pasirinkimas viešojo transporto ir istorijos mėgėjams.
1956 m. lapkritį mieste pasirodė anksčiau niekada nematytos „automašinos“ – troleibusai. Pirmosios gatvėse pasirodė 2-uoju numeriu pažymėtos transporto priemonės, sujungusios Antakalnį ir geležinkelio stotį. Per beveik 7 dešimtmečius Vilniaus veidas gerokai pasikeitė, tačiau 2-asis troleibusas rieda beveik tokia pačia trasa kaip ir XX a. viduryje.
Plačiau apie šį maršrutą skaitykite čia.