Keičiasi statybą leidžiančių dokumentų pateikimas „Infostatyboje“: Vilniaus miesto savivaldybei kyla daug neaiškumų

Sauliaus Žiūros nuotr.

Nuo lapkričio 1 d. įsigalioja Statybos įstatymo pokyčiai, kurie apima ir įvairių projektavimo, statybą leidžiančių dokumentų nagrinėjimo, derinimo procesą per informacinę sistemą „Infostatyba“. Vilniaus miesto savivaldybė informuoja, kad dokumentų pridavimas, derinimas nuo lapkričio 1 d. gali užtrukti, nes kol kas savivaldybės specialistai nėra supažindinti su sistemos pokyčiais. O padidinta administracinė našta vyriausiam miesto architektui gali iš viso paralyžiuoti leidimų išdavimą.

Supažindinimas – jau įsigaliojus

Aplinkos ministerija planuoja Savivaldybę supažindinti su pokyčiais jiems jau įsigaliojus – lapkričio 4 d. „Pokyčiai yra esminiai, ir dėl jų savivaldybių administracijos turi atlikti vidinių procesų pokyčius. Tai, kaip prašymai bus apdorojami informacinėje sistemoje, lems savivaldybės vidinių procesų organizavimą, taigi, tokie pokyčiai institucijoms turėjo būti pristatyti iš anksto“, – atkreipia dėmesį Vilniaus miesto savivaldybės architektūros skyriaus vedėja Aurelija Paškauskienė.

Aplinkos ministerija nenumatė ir pereinamojo laikotarpio prašymų teikimui senąja tvarka. Prašymai gali būti teikiami iki pat spalio 31  dienos, klientui tikintis, kad prašymai bus išnagrinėti pagal iki lapkričio 1 dienos galiojantį teisinį reguliavimą.

Tačiau rugsėjo ir spalio mėnesiais prašymų pritarti projektiniams pasiūlymams ir išduoti specialiuosius reikalavimus išaugo daugiau nei dvigubai. Jei įprastai per mėnesį gaunama apie 80 prašymų pritarti projektiniams pasiūlymams, rugsėjį prašymų kiekis buvo – 146, o spalį – net 222. Prašymų išduoti spec. reikalavimus įprastai Vilniaus miesto savivaldybė gauna apie 110–120, o spalio mėnesį gauti 270 prašymų. Prašymų išduoti statybą leidžiančius dokumentus vidutiniškai gaunama apie 660 per mėnesį, o spalį gauta 870 prašymų. Todėl savivaldybė negali garantuoti, kad paskutinėmis spalio dienomis pateikti prašymai bus išnagrinėti iki lapkričio 1 d.

Administracijos specialistai nuosekliai teikė pasiūlymus Aplinkos ministerijai dėl siūlomų Statybos įstatymo ir jį lydinčių statybos techninių reglamentų pakeitimų, akcentavo, kad teisės aktų projektuose nėra aiškumo dėl statybą leidžiančio dokumento išdavimo proceso.

Vilniaus miesto vyriausioji architektė Laura Kairienė teigė, kad ji su komanda yra pasiruošusi stebėti „Infostatybos“ funkcionalumo pakeitimus ir kartu su Aplinkos ministerijos atstovais keisti juos taip, kad projektų tvirtinimas, statybos leidimų išdavimo procesas Vilniaus mieste nestrigtų.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Neįmanoma našta vyriausiam miesto architektui

Įsigaliojus pokyčiams, ženkliai išaugs administracinė našta vyriausiems miesto architektams. Pagal naująją tvarką specialiųjų reikalavimų statytojui rinkinį informacinėje sistemoje „Infostatyba“ galės išduoti tik vyriausiasis architektas. 2023 m. tokių dokumentų Vilniaus mieste išduota 734.  Anksčiau šį darbą Vilniaus miesto savivaldybėje dalindavosi trys darbuotojai.

Statybos leidimo išdavimą pagal patvirtintus projektinius pasiūlymus taip pat galės derinti tik vyriausiasis miesto architektas. Anksčiau šį darbą pagal specifikaciją dalindavosi dešimtys skirtingų architektūros skyriaus ir kitų administracijos padalinių darbuotojų, kurie peržiūrėdavo infrastruktūros, želdinių ir architektūros dalį pagal savo kompetenciją. Per metus Vilniaus mieste išduodama apie 1,5 tūkst. statybos leidimų – apytiksliai po 4 per dieną, o vieno daugiabučio gyvenamojo namo projekto apimtis yra apie 400 lapų. Taigi, vienam žmogui net fiziškai neįmanoma tiek peržiūrėti ir patvirtinti dokumentų.

Nuogąstaujama, kad jeigu sistema bus pritaikyta taip, kad prašymus kuruos, nagrinės ir išvadas teiks tik vyriausiasis architektas, Vilniaus miesto savivaldybėje tokia sistema neveiks, nes vienam ar keliems specialistams, galintiems eiti vyriausiojo architekto pareigas, neįmanoma apdoroti gaunamo prašymų kiekio.

„Statybos įstatymo pokyčio atveju tampu tik dokumentų tikrintoja. Vertinant Vilniaus miesto plėtros apimtis, Architektūros įstatyme ir pareigybiniuose nuostatuose numatytoms vyriausiojo miesto architekto pareigoms tiesiog neliks laiko. Sukuriama administracinė našta paralyžiuoja mano galimybes dirbti pagal kompetenciją“, – teigia vyriausioji Vilniaus miesto architektė L. Kairienė.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Vyriausiojo architekto pareigos apima daugiau nei manoma

Vyriausiojo miesto architekto darbas – daugialypis ir reikalauja kompleksinės veiklos skirtingose plėtros srityse. Architekto pareigas apima tokie darbai, kaip:

  • prisidėjimas formuojant ir įgyvendinant miesto darnios urbanistinės plėtros strategiją ir politiką;

  • dalyvavimas administruojant ir rengiant Savivaldybės teritorijos teritorijų planavimo procesus;

  • visuomenės įtraukimas į planavimo procesus, edukacija;

  • strateginių Savivaldybės didelės apimties projektų koordinavimas;

  • architektūrinių idėjų konkursų, kūrybinių dirbtuvių, konferencijų, seminarų, parodų organizavimas darnios urbanistinės miesto plėtros, teritorijų planavimo ir architektūros temomis;

  • atstovavimas Savivaldybei įvairiose įstaigose, organizacijose Lietuvoje ir užsienyje.

„Akivaizdu, kad visoms šioms pareigoms vykdyti reikalinga komanda. Dabartinis procesas gali būti tobulinamas, bet veikia. Vertinant procesus, būtų tikslingiau deleguoti administracinius darbus ne vyriausiojo miesto architekto kvalifikaciją turintiems valstybės tarnautojams“, – įsitikinusi vyriausioji Vilniaus miesto vyriausioji architektė L. Kairienė.

Informacinė sistema „Infostatyba“ 

Informacinė sistema „Infostatyba“ yra platforma, sukurta valdyti ir stebėti Lietuvoje vykstančius statybos procesus vienoje vietoje. Ji leidžia naudotojams pateikti paraiškas statybos leidimams, užregistruoti statybos pradžią, gauti statybos užbaigimo aktus bei tvarkyti kitus su statybomis susijusius dokumentus elektroniniu būdu. Ši sistema skirta palengvinti ir skaidrinti statybos procesų administravimą, sutrumpinti dokumentų tvarkymo laiką bei užtikrinti, kad statybos būtų vykdomos pagal teisės aktų reikalavimus.

Su visomis Statybos techninio reglamento pataisomis galima susipažinti čia.

Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt