Vilnius plečia saugotinų medžių sąrašą, aktualu ir privačių sklypų savininkams

Vilnius tęsia mieste esančių medžių inventorizaciją ir plečia saugotinų medžių sąrašą. Šį kartą Vilniaus miesto Taryboje pritarta į saugotinų sąrašą įtraukti dar beveik 26,5 tūkst. medžių. Jiems priskirta didesnė atkuriamoji vertė, kurios dydį nustato pati Savivaldybė. Atnaujinama ir visuomeninės Želdynų komisijos darbo tvarka. Ši komisija yra patariamasis visuomenės balsas sprendžiant klausimus, kai reikia šalinti daugiau nei 10 saugotinų medžių mieste.

Saugoti turi ir privačių sklypų savininkai

„Vilnius tituluotas žaliausia Europos sostine 2025 – tai ne tik svarbus įvertinimas, bet ir įpareigojimas dar labiau rūpintis sostinės žalumu. Medžių apsauga rūpinamės nuosekliai – daugiau nei 115 tūkst. Vilniuje augančių medžių esame įtraukę į saugotinų sąrašą, kuriems taikoma savivaldybės nustatyta didesnė atkuriamoji vertė. Surenkamas atkuriamosios vertės mokestis naudojamas rūpinantis esamais medžiais ir sodinant naujus – pernai iš padidinto mokesčio surinkta net 600 tūkst. Eur“ – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

Į saugotinų sąrašą įtraukti jau paaugę (kurių kamieno skersmuo 1,3 m aukštyje ne mažesnis kaip 20 cm) ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės, ginkmedžiai. Taip pat brandžios geros ir patenkinamos būklės tuopos.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Šį kartą į sąrašą patenka medžiai, augantys Senamiesčio, Naujamiesčio, Žvėryno, Pilaitės, Naujininkų, Naujosios Vilnios seniūnijose. Kai kurie iš šių medžių auga ir privačiuose sklypuose. Apie pasikeitusios atkuriamosios vertės įkainį sklypo savininkai informuojami laišku. Reikia turėti omenyje, kad Vilniuje, kai kurių daugiabučių namų sklypo savininkai yra visi butų savininkai, todėl ir informacinius laiškus gaus visi.

Pasitikrinti, ar Jūsų sklype yra saugotinų medžių, kuriems taikomi didesni atkuriamosios vertės įkainiai, atnaujinus duomenis galėsite čia pagal unikalų savo sklypo numerį arba želdynų žemėlapyje pagal adresą.

Į sprendimų priėmimą įtraukiami ir visuomenininkai

Šios dienos Taryboje pritarta ir naujai Želdynų ir želdynų apsaugos komisijos darbo tvarkai.

Nuo šiol komisijos nariai už savo darbą gaus valandinį 17,85 Eur užmokestį. Iki tol komisija dirbo visuomeniniais pagrindais. Tačiau įtraukiamas reikalavimas, kad komisijos nariai turėtų tam tikrą aukštojo mokslo kvalifikaciją: kraštovaizdžio architektūros, biologijos, ekologijos, gamtinės geografijos, miškininkystės, agronomijos krypties ar turėtų tarptautinį arboristikos asociacijos sertifikavimo centro išduotą medžių techninio eksperto ar medžių rizikos vertinimo specialisto sertifikatą. Įtrauktas ir reikalavimas turėti bent vienerių metų želdynų priežiūros, tvarkymo, projektavimo patirtį.

Taip pat sumažintas komisijos narių skaičių nuo 11 iki maksimalaus 7 asmenų skaičiaus.

„Komisijos narių darbas turi būti apmokamas. Tačiau kartu komisijos nariams keliami didesni reikalavimai. Šie pakeitimai leis pritraukti aukštos kvalifikacijos specialistus, kurie savo žiniomis ir patirtimi prisidės prie darnaus miesto želdynų planavimo bei apsaugos“, – pokyčius komisijos nuostatuose pristatė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyrio vedėja Inutė Neverovskienė.

Vilniuje Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija veikia nuo 2018 m., o 2022 m. priėmus LR Želdynų įstatymo pakeitimus, komisija buvo atnaujinta.

Komisija teikia savo pastebėjimus ir išvadas dėl saugotinų medžių ir krūmų tvarkymo Vilniaus miesto želdynų ir želdinių teritorijose ir valstybinėje žemėje. Kai planuojama kirsti ar perkelti iš augimo vietos 10 ar daugiau saugotinų želdinių, komisija įvertina, ar toks veiksmas yra būtinas, ir teikia savo išvadas Vilniaus miesto savivaldybės Miesto aplinkos skyriui.