Svarbi informacija
Startuoja klimato neutralumo skatinimo projektų konkursas „neŠYLAM“: kviečiame teikti paraiškas
Turite idėją, kaip paskatinti gyventojus dažniau eiti pėsčiomis, naudotis dviračiu, paspirtuku ar kita mikromobilumo priemone? O gal žinote, kas paragintų darbuotojus atvykti ne automobiliu, o viešuoju transportu? Vilniaus miesto savivaldybė ir VšĮ „Neutralus klimatui Vilnius“ kviečia bendruomenes, nevyriausybines organizacijas, verslus, mokslo įstaigas teikti paraiškas projektų konkursui „neŠYLAM“. Tai padaryti galima iki kovo 6 d. puslapyje nesylam.lt.
Prioritetas – darnus judumas
Konkursas „neŠYLAM“ skatina gyventojus, institucijas, verslus teikti kūrybiškus sprendimus, kurie prisidėtų prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) išmetimų mažinimo mieste. Iniciatyvos turėtų:
- populiarinti sveiką, aktyvų gyvenimo būdą mažinant ŠESD emisijas transporto srityje;
- įtraukti bendruomenes į tvaraus judumo idėjų vystymą.
Projekte gali būti numatyta įgyvendinti nedidelės apimties inžinerinius sprendimus ar pasiūlyti draugiškas aplinkai transporto priemones. Pavyzdžiui, įrengti dviračių stovus prie daugiabučių namų, mokyklų ar darboviečių, kad būtų patogu palikti dviračius. Galima būtų pastatyti dviračių priežiūros stoteles su įrankiais ir pompomis, kurias gyventojai galėtų naudoti nemokamai, ar įrengti elektromobilių įkrovimo stoteles bendruomenės reikmėms. Taip pat suteikti galimybę naudotis krovininiais dviračiais, skirtais šeimoms, bendruomenėms.
Projekto rengėjai gali organizuoti įvairias iniciatyvas, kurios įtrauktų bendruomenę ir skatintų tvaresnius judėjimo būdus. Pavyzdžiui, vykdyti mokymus apie dviračių taisymą ir saugų vairavimą mieste, organizuoti kaimynų „Dieną be automobilio“ ar žygį su dviračiais, kompensuoti darbuotojams viešojo transporto bilietus ir taip paskatinti atsisakyti automobilių.
„Būkite kūrybingi. Su kaimynais, bendradarbiais, verslo partneriais, mokyklos kolektyvu aptarkite, kaip būtų galima sumažinti kelionių automobiliu skaičių. Kartais nedideli žingsniai gali būti didelių pokyčių pradžia“, – įsitikinusi L. Gečaitė-Chaib.
Kas gali teikti paraišką?
Paraiškas gali teikti juridiniai asmenys (pvz., bendrijos, įstaigos, asociacijos, įmonės, nevyriausybinės organizacijos).
Kaip pasirengti?
Jei trūksta idėjų ar kyla klausimų dėl paraiškos pildymo, vasario 4 d. Vilniaus miesto savivaldybėje (Konstitucijos pr. 3, Vilnius) kviesime į kūrybines dirbtuves. Registracijos forma čia.
Kaip pateikti paraišką?
Paraišką ir visus būtinus dokumentus pateikti galima puslapyje nesylam.lt. Programos nuostatus rasite čia.
Maksimali kompensacijos suma vienam projektui – 10 000 Eur. Projektai turi būti įgyvendinti per metus – iki 2025 m. pabaigos.
Kaip bus vertinami projektai?
Projektai bus vertinami pagal šiuos kriterijus:
- projekto pagrindimas, kaip tiesiogiai ar netiesiogiai bus mažinami ŠESD išmetimai ar skatinimas tvarus judumas trumpalaikėje arba ilgalaikėje perspektyvoje;
- skirta kuo platesnei auditorijai, įtraukiant, bet neapsiribojant skirtingomis socialinėmis grupėmis;
- projekto idėjos originalumas;
- pareiškėjų indėlis į projekto įgyvendinimą.
Investicijos į sveikesnę aplinką
Vilniaus miesto savivaldybė ir VšĮ „Neutralus klimatui Vilnius“ tikisi, kad Klimato neutralumo skatinimo programa išaugs ir taps svarbiu finansiniu įrankiu įgyvendinti nedideles, tačiau pačių gyventojų kuriamas iniciatyvas, susijusias su klimato kaita. „Europos šalyse, tokiose kaip Jungtinė Karalystė, Austrija, Ispanija, jau veikia įvairūs partnerysčių su verslu ir gyventojais fondai, sutelktinio finansavimo platformos, kurios skirtos mažinti ŠESD išmetimus ar prisidėti prie klimato kaitos padarinių mažinimo“, – teigia L. Gečaitė-Chaib.
Tokio fondo ar specializuotos programos Vilniuje iki šiol nebuvo. „Mūsų programos vizija – pritraukti rėmėjų, kuriems taip pat naudinga investuoti į sveikesnę miesto aplinką. Kartu galėsime pasiekti nemažų pokyčių“, – mano projektų vadovė.
Klimato neutralumo skatinimo programa inicijuota Europos Sąjungos programos „Europos horizontas“ projekto „Klimato finansavimas miestams“ (angl. Climate Funding 4 Cities turbocharging citizen engagement and climate actions in EU Cities Mission Cities).
Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt
Taip pat skaitykite:
Vilniaus Katedros aikštėje per Naujuosius metus laukia įspūdingas šou – fejerverkų prašoma nenaudoti
Šiemet Naujųjų metų naktį vilniečių ir sostinės svečių laukia spalvinga vaizdo projekcijų instaliacija ir lazerių šou. Šis tradicija tapęs reginys jau penktus metus keičia fejerverkus. Remiantis įstatymu, draudžiančiu naudoti pirotechnikos priemones šalia bažnyčių,... ❯❯❯
2024-12-27
Nupuoštoms eglutėms Vilniuje – virš šimto surinkimo taškų
Nors šventės dar nesibaigia, bet jau verta pagalvoti, kur teks dėti po švenčių nupuoštą eglutę. Nuo sausio 4 d., vilniečiai jau galės nupuoštas eglutes nešti į artimiausią jų surinkimo vietą. Tokių aikštelių kasmet vis daugėja ir šiemet Vilniuje paruošta apie 115.... ❯❯❯
2024-12-27
Kalėdinis antireceptas Vilniui: ar žinote, kaip teisingai rūšiuoti maisto likučius nuo kalėdinio stalo?
Per Kalėdas stalai kone lūžta nuo maisto pilnų lėkščių, o iš skirtingų pusių vis girdisi raginimai dėtis daugiau. O kur dėti maistą, kurio nesuvalgome? Kampanijos „Maisto atliekų etiketas“ ekspertai pataria, kaip teisingai rūšiuoti ir kur išmesti vartoti jau nebetinkamą... ❯❯❯
2024-12-20
Mažos taršos zonos pilotinis projektas – siekiama išbandyti naudingumą
Nuo gruodžio 2 d. startuoja Vilniaus mažos taršos zonos pilotinis projektas (ES Horizon 2020, „CF4Cities“ projektas). Šia iniciatyva siekiama išbandyti mažos taršos zonos veikimo principus ir naudingumą Senamiesčio teritorijos dalyje. Pilotinio projekto metu bus atliekami oro... ❯❯❯
2024-12-02
Daugiabučių modernizacijos architektūros gairės: gyventojai pateikė konkrečių pastebėjimų dėl patalpų mikroklimato
Gyventojų susidomėjimas daugiabučių modernizacijos procesais auga, todėl kuriant pastatų atnaujinimo kokybę gerinančius projektus, jie aktyviai įsitraukia. Vilniaus miesto savivaldybės kartu su daugiabučių atnaujinimą administruojančia įstaiga „Atnaujinkime miestą“ ir... ❯❯❯
2024-11-11
„Grinda“ pradėjo pilnos apimties Vilniaus Senamiesčio priežiūrą
Miesto aplinkos ir infrastruktūros sprendimus įgyvendinanti įmonė „Grinda“ nuo lapkričio 1 d. pradėjo vykdyti sostinės Senamiesčio priežiūrą. Maždaug 89 hektarų ploto teritorijoje bendrovė šiukšlių surinkimą ir šlavimą, lapų grėbimą, transporto stotelių priežiūrą,... ❯❯❯
2024-11-07