Aplinkosauginio švietimo renginys „Karalienė tarp gėlių, rasakila ji vardu“ Vilniaus lopšelyje-darželyje „Pagrandukas“

2022 m. Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamo visuomenės aplinkosauginio švietimo projekto „Mokausi iš gamtos“, vykdomo Vilniaus lopšelio-darželio „Pagrandukas“ bendruomenės, vienas  iš  renginių yra skirtas rasakilai. Rasakila yra 2022 metų  Žaliojo Vilniaus  žydinčios edukacinės pievos  simbolis, metų augalas.

Lopšelyje-darželyje „Pagrandukas“ vaikai su mokytojomis gegužės mėnesį pasodino darželio lauko aplinkoje  rasakilas ir įrengė naują žaliąją edukacinę erdvę  „Stebuklinga rasakilų oazė“. Gegužės, birželio, liepos mėnesiais vaikai prižiūrėjo, laistė, stebėjo kaip rasakilos auga, tyrinėjo stebuklingas rasakilas. Ypač jos išsiskirdavo rytais arba po lietaus – rasos lašeliai, kaip deimančiukai žėrėdavo vaivorykštės spalvomis. Dažnai vaikai pastebėdavo, kaip paukšteliai, vabalėliai rytais geria ant rasakilų lapų susidariusią rasą.

Besiruošdami suplanuotai Rasakilos šventei vaikai klausė mokytojų pasakojimų apie stebuklingą rasakilos galią ir naudą žmogui bei miesto aplinkai. Vaikai apžiūrėjo ir tyrinėjo augalo lapų formas, žiedų įvairovę ir bręstančias sėklas, gamino rasakilos lapų atspaudus ant balto modelino. Spalvindami išdžiūvusius atspaudus žalios spalvos  pieštukais vaikai atrado, kad rasakilos lapas yra plaštakiškai skiautėtas (gofruotas). Toks lapas gali didesnį svorį išlaikyti.

 Š. m. liepos 28 d. lopšelio-darželio kieme vaikai ir mokytojai susirinko į Rasakilos šventę.  Visi keliavo į augalų karalystę, kurioje susipažino su pievos augalais. Juos atrado klausydami pasakojimų,  deklamuodami vaikų poeto K. Ivinskio sukurtus eilėraščius „Ramunė“, „Rasakila“, tyrinėdami, liesdami,  įvairius augalus. Žaidė lietuvių liaudies žaidimus, ratelius, dainavo dainas apie žolę-gėlę Rasakilą, ją karūnavo. Išgyventas emocijas, įspūdžius perteikė kūrybinėse užduotyse.

Šventė baigėsi vaikų pamėgta, smagia ir linksma daina „Rasakila“. Renginio metu vaikai išmoko pažinti dažniausius pievų augalus ir sužinojo apie jų savybes, taip ugdėsi pagarbą gyvybei, gamtai.

 Informaciją parengė mokytojos Rasa Okulevičienė ir Daiva Gaidelienė.

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris