Asociacija „Naujųjų Verkių bendruomenė“ įgyvendino 2023 metų visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Saugai gamtą – saugai save“

2023 metais Asociacija „Naujųjų Verkių bendruomenė“ vykdė Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Saugai gamtą – saugai save“.

Projekto įgyvendinimo laikotarpiu organizuoti 2 pažintiniai žygiai, kuriuos vedė gidė Vida Petiukonienė.

2023-04-23 įvyko pažintinis žygis pėsčiomis Turniškių trasa nuo Naujųjų Verkių stotelės iki Bendruomenių namų (3,5 km). Dalyviams buvo užduotėlė pakeliui rinkti smulkias šiukšles. Daug jų pažintiniame take nebuvo, tačiau pasipiktinimą kėlė netoli gyvenvietės pakelėje palikti šiukšlių maišai. Kirtę du Turniškių tako tiltelius per užžėlusius tvenkinius, žygeiviai pasuko 100 km aplink Vilnių pažymėtu maršrutu ir po valandos atsidūrė prie mokyklos. Praeitas atstumas – 3,5 km, tokią saulėtą ir šiltą dieną buvo ideali proga pamatyti tikrą miško grožį, užuosti pirmųjų žiedų, lapų  ir grybų kvapus. Gana gausiai augo pavasariniai grybai – briedžiukai.  Olgos K. mintys: „Nors čia gyvenu daugybę metų, pirmą kartą teko eiti šiuo maršrutu. Dar kartą mintyse padėkojau Aukščiausiajam, kad paskyrė gyvenimui tokį nuostabų gamtos kampelį. Bundanti gamta, ta švelni sprogstančių lapų žaluma, švysčiojantys nedrąsūs saulės spinduliai, laukinių paukščių gagenimas tik labiau sustiprina šį pojūtį“.

2023-11-11. Žygis Vilniaus Kalvarijų Kryžiaus keliu. Pasivaikščiodami dalimi Kryžiaus kelio dalyviai turėjo galimybę sužinoti, iš kur kilę Kalvarijų gatvės, Jeruzalės mikrorajono, Kedrono upelio, Ubagų kalno pavadinimai. Išsiaiškinta, ką simbolizuoja čia esančios koplytėlės, mediniai ir mūriniai vartai, kokios istorinės bei šiandieninės pamaldumo tradicijos. Be didelio vargo, lėtu žingsneliu, klausydamiesi įdomaus pasakojimo apie šį kultūros paveldo objektą bei rinkdami pakelės šiukšles, praeitas 2,5 km maršrutas ir prieita galutinė stotelė – Kalvarijų bažnyčia. Dalyvių skaičius – 30 žmonių. Rūtos K. įspūdžiai: „Džiaugiuosi, kad nepatingėjau apniukusią lapkričio popietę praeiti Kalvarijų keliu. Nors gyvenu sąlyginai netoli, bet tai buvo pirmas mano susitikimas su Kalvarijų kelio istorija ir kraštovaizdžiu. Ypatinga charizma trykštanti Vida mus nukėlė į skirtingus Kalvarijų keliui svarbius laikotarpius – jo atsiradimo pradžią, populiarumą, bandymą sunaikinti ir atgimimą, vis įpindama į pasakojimą istorijų, kurių nerasi nei vienoje knygoje. Pasivaikščiojimo pabaigoje mus pasitiko Jeruzalės bažnyčios diakonas Linas Braukyla. Tai buvo žygio vyšnaitė ant torto“.

Organizuotos trys talkos, gerinančios gyvenamosios vietos aplinkos būklę.

2023-04-23. Bendruomenių namų teritorijoje organizuota talka. Sugrėbti seni lapai ir pernykštė žolė, pakeltose lysvėse pasodinti dekoratyviniai, aromatiniai, vaistiniai augalai: levandos, braškės, mėtos, ašuotės, katžolės, šilropės, laibeniai, gausiažiedės erikos ir kiti augalai. Talkoje dalyvavo 15 žmonių.

2023-05-02. Popieriaus g. įvyko aplinkos gražinimo turnyras. Nors lyjant lietui į turnyrą susirinko nedidelis pulkelis žmonių, laikas praėjo labai smagiai. Turnyro dalyviams buvo išdalinti šiukšlių maišai, nurodyta šiukšlių rinkimo teritorija ir laikas. Po valandos buvo sumuojami rezultatai. Džiugu, kad su kiekvienais metais šiukšlių randama vis mažiau. Turnyro programoje buvo ir įvairios smagios rungtys, kurias sugalvojo Arūnas P. Kiekvienas dalyvis buvo įvertintas ir apdovanotas.

2023-10-06. Bendruomenių namų teritorijoje organizuota talka.  Dalyvių skaičius – 10 žmonių.

2023-10-16 – 2023-12-01. Surengta fotografijų paroda „Verkių kraštovaizdis laiko rėžiuose“. Siekiant skatinti vietos bendruomenę aktyviau domėtis ir pažinti gyvenamosios aplinkos kraštovaizdį, surengta fotografijų paroda „Verkių kraštovaizdis laiko rėžiuose“. Daugelis senųjų nuotraukų paimtos iš čekų kilmės Verkių dvaro fotografo mėgėjo, keliautojo Johano Hikso (1859-1934) archyvo. Nuo ankstyvos jaunystės jis fotoaparatu fiksavo bei kaupė išsamų dvaro gyvenimo archyvą. Pirmoji jo daryta fotografija datuojama 1876 metais. Fotoparodą sudaro 12 Verkių vietovių vaizdinių, užfiksuotų 19 a. pab. – 20 a. ir 2022-2023 metais. Didžioji dalis „naujų laikų“ nuotraukų fotografuota projekto vadovės R. Kavaliauskaitės. Tai kelionė laiku per pažįstamas vietas, leidžianti pajusti to meto dvasią bei atrasti skirtumus. Fotografijų paroda eksponuojama Popieriaus gatvėje. Elenos K. refleksija: „Labai įdomi pati idėja. Stovėjau prie stendų ir žavėjausi…“

2023-08-05 – 2023-09-30.  Surengtas virtualus fotografijų konkursas „Verkių kraštovaizdžio spalvos“. Naujųjų Verkių bendruomenės FB grupėje paskelbta informacija apie organizuojamą virtualų fotografijos konkursą „Verkių kraštovaizdžio spalvos“. Kvietime raginama vietos gyventojus ir svečius siųsti fotografijas nurodytu el. paštu, kuriose vaizduojamas Verkių apylinkių kraštovaizdis, gamtinės vertybės, kultūros paveldo ir kitų lankytinų vietų elementai, Verkių apylinkių gyventojų buitis ir pan. Vienas autorius galėjo pateikti ne daugiau 5 nuotraukų. 16 autorių pateikė 64 nuotraukas. Rugsėjo mėnesį NVB FB grupėje vyko fotografijų vertinimas ir balsavimas. Paskelbtas socialinių tinklų sekėjų nugalėtojas. Juo tapo vietos gyventoja Ugnė Kairytė su fotografija „Rudens geltonybė“. Rugsėjo 15 dieną skelbiami fotokonkurso „Verkių kraštovaizdžio spalvos“ rezultatai. 5 narių komisija dviem etapais vertino autorių pateiktas fotografijas ir išrinko penkis nugalėtojus:

Renata Pavliučionokaitė,  „Turniškės. Meditacijos kampelis“ (31 balas). Komisijos nario komentaras: „Ši nuotrauka man yra Verkiai – gražiausios vietos apsuptos nepereinamų pelkių. Spalvos, kompozicija, šviesa – viską gali jausti bei girdėti. Tikrai nuostabi vieta jausti bei girdėti. Tikrai nuostabi vieta atrasti ne tik gamtos, bet ir vidinę ramybę“.

Rasa Kavaliauskaitė, „Sodybų tuštėjimo metas“ (26 balai). Komisijos nario komentaras: „Nuotrauka nupiešia visai kitokią Verkių kraštovaizdžio pusę bei sukelia nostalgijos jausmą, kuomet vasaros pabaigoje vaikams, išvykus iš senelių sodybų, jos ištuštėdavo“.

Andžej Tylingo, „Švinta“ (24 balai). Komisijos nario komentaras: „Originaliai pateikta vietovės aplinka ir kraštovaizdžio elementai: dangus, plunksniniai debesys, šviesa“.

Eva Butkutė, „Vakarėja“ (20 balų). Komisijos nario komentaras: „Įdomios spalvos. Labai norėčiau, jog nuotrauka būtų nufotografuota trečdaliu žemiau – dangus tiesiog stebintų savo formomis bei spalvomis, o nukirptoji dalis galėtų būti užpildyta fantazijos. Tuo pat metu apačioje atsivertų daugiau gyvenvietės“.

Ugnė Kairytė, „Šlapias kelias“ (19 balų). Komisijos nario komentaras: „Verkiai yra gražūs, visi tą žino, tačiau dar daugiau spalvų bei sentimentų jiems prideda žmonės, gyvenantys šiose vietovėse“.

Už laimėtojų ribos, bet tikrai ne prasčiau įvertintos ir kitos fotografijos. Ypač šilta ir jauki Renatos nuotrauka „Ožkinių pliažo šeimynėlė“, sulaukusi daug socialinių tinklų sekėjų patiktukų ir komisijos narių vertinimo: „Puikiai pagautas mielos šeimynėlės gyvenimo momentas, gamta mūsų bendri namai… Klasiškas Verkių gyventojų portretas, atskleidžiantis, jog apylinkėse darniai sugyvena tiek gyvūnai su savo šeimomis, tiek žmonės su savosiomis. O juk tai suteikia tiek daug jaukumo:)“.

„Gamtos peizažas, tėkmė, posūkiai gamtoje ir gyvenime. Taip teka mūsų dienos ir nežinai kas bus už posūkio…“ – taip gražiai apibūdinta  nuotrauka „Neris ties Staviškėm“. Komisijos narių neliko nepastebėtos nekasdieniškos, gal kiek dvelkiančios nostalgija gimtiems kraštams Juliaus Rodzevičiaus nuotraukos. Pasak komisijos nario, „Audros kvapas“ „fotografijoje užfiksuoti Verkius identifikuojantys objektai, kraštovaizdis ir audros stichijos nuojauta atspindi šiuo metų dominuojančią globalią klimato atšilimo problematiką ir su tuo susijusius stichinius reiškinius.“ Nuotraukoje „Garažai“ drąsiai ir netikėtai užfiksuoti spalvingi Verkių garažai, o „Bobų vasaroje“ originaliai užfiksuotas Verkių indentifikacijos objektas – vandens bokštas sąveikaujantis su rudenėjančiais gamtos elementais.  Fotografijoje „Ryto šalna“ pagautas puikus ankstyvo ryto paveikslas: šalna, šaltis ir rūkas virš Neries. „Sunku pagauti tokį kadrą.“ – teigia komisijos narė, parašiusi komentarą apie šią nuotrauką. Džiugu, kad aukštais balais įvertintos jaunųjų fotografių: Evos ir Arnės Butkučių, Saulės Kuodytės, Miglės ir Ugnės Kairyčių nuotraukos.

2023-10-20.  Bendruomenių namuose vyko virtualaus fotokonkurso „Verkių kraštovaizdžio spalvos“ dalyvių ir nugalėtojų apdovanojimai. Visi konkurso dalyviai buvo apdovanoti pažymėjimais ir įsimintinais prizais.

Panaudojant fotoparodos „Verkių kraštovaizdis laiko rėžiuose“ nuotraukas, išleistas 2024 m. sieninis kalendorius (formatas – 297 x 210 mm, 13 lapų, bendras tiražas – 70 egz. tiražas, 35 egz. leidybos išlaidų prašoma dengti per šį projektą). Kalendorius išdalintas vietos gyventojams ir svečiams.

Organizuotas 5 paskaitų ciklas „Saugai gamtą – saugai save“.

Vis daugiau žmonių susimąsto apie didžiulę gamtai daromą žalą dėl nesaikingo vartojimo ir neatsakingo elgesio. Žmonėms trūksta žinių apie klimato kaitą, jos daromą įtaką žmogui, gyvūnijai ir augalams.

2023-04-20, 2023-05-04, 2023-05-11, 2023-05-27, 2023-06-01 vietos gyventojams organizuotas 5 paskaitų ciklas „Saugai gamtą – saugai save“, kurio metu žymus gamtosaugininkas Selemonas Paltanavičius pasakojo susirinkusiems apie gamtą, oro, vandens, dirvožemio, biologinės įvairovės būklę ir klimato kaitą, paukščius, gyvūniją ir pan. Paskaitų dalyvės Virginijos įspūdžiai: „Selemono pasakojomai apie gamtą gali sudominti ir suvienyti pačius įvairiausius žmones: nuo pačių vyriausių iki mažiausių. Domėtis gamta ateidavom visa šeima. Mano keturmetis sūnus dar ilgai prieš miegą kalbėdavo ką matė, apie kokį augalą ar gyvūną Selemonas tądien pasakojo. Būtent vakare, gerai pasivaikščiojus tarp augalų ir paukščių giesmių, dažnai kildavo jausmas, kiek daug nežinom ir kokia nuostabi aplinka, kurioje gyvename. Tokie susitikimai įkvepia domėtis, pažinti, ir svarbiausia, mylėti žemę. Lauksim dar! Labai ačiū.“ Erikos B. refleksija grįžus po pasivaikščiojimo po Verkių parką: „Labai dėkui gerb. S. Paltanavičiui už labai įdomų, malonų, tikrą ir mielą laiką, kuris prabėgo nepastebimai! Dabar žinosiu, kad vasario mèn. Austrijos kalnuose drugeliai geltoni skraido todėl, kad šitie gyvena ilgiausiai ir per žiemą miega. Sveikatos gerbiamam gamtininkui! Ir labai lauksiu dar susitikimų“

2023-11-20. Vidos Petiukonienės paskaita „Naujieji Verkiai – istorinės Verkių dvaro žemės“. Nepaprastai įdomiai ir išsamiai apie Verkių žemių istoriją pasakojo lektorė. Daugybę klausimų uždavė šios vietos gyventojai, o ir patys dalijosi prisiminimais. Akivaizdu, kad yra poreikis organizuoti daugiau tokių paskaitų. https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/naujuju-verkiu-bendruomene-gilina-zinias-apie-savo-gyvenamosios-vietos-istorija/ .

Panašias edukacines veiklas bendruomenėje planuojama tęsti ir toliau: organizuoti aplinkosaugines akcijas, renginius, talkas, parodas, paskaitas, konkursus. Planuojama įsigyti stebėjimo įrenginį ir stebėti vietos paukščius, jų elgseną, daryti nedideles video transliacijas iš paukščių gyvenimo. Svarbu toliau gražinti ir puoselėti aplinką, į veiklas įtraukiant vietos gyventojus ir ypač vaikus  (pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su dviem ikimokyklinio ugdymo įstaigomis: darželiais „Gintarėlis“ ir „Malūnėlis“, esančiomis Naujuosiuose Verkiuose).

Aplinkosauginiai, gamtos pažinimo ir puoselėjimo renginiai (talkos, pažintiniai žygiai gamtoje, paskaitos ir kt.) ugdo aktyvią, pilietišką, ekologiškai mąstančią bendruomenę, kelia didesnį gyventojų išprusimą apie vietos ekosistemą. Surengtas fotografijų konkursas „Verkių kraštovaizdžio spalvos“, organizuota nuotraukų paroda „Verkių kraštovaizdis laiko rėžiuose“, išleistas vietos gamtovaizdžio sieninis kalendorius skatina vietos gyventojus aktyviau domėtis ir pažinti gyvenamosios aplinkos kraštovaizdį. Organizuotas 5 paskaitų ciklas ugdė bendruomenės narių gamtojautą, sąmoningumą, atsakingesnį vartojimą, formuoja aplinkai draugiškesnes vertybines nuostatas. Projektas buvo visapusiškai naudingas bendruomenei.

Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris