Svarbi informacija
Augalų pažintinės veiklos Vilniaus lopšelio-darželio „Lazdynėlis“ edukaciniame sode
Vilniaus lopšelio-darželio „Lazdynėlis“ bendruomenė jau ne vienerius metus augina turtingą vaismedžiais ir vaiskrūmiais sodą. 2023 metais nutarė sodą plačiau pritaikyti edukacijai ir sukūrė „Edukacinį sodą“. 2023 metais įstaigos bendruomenė vykdo Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą aplinkosauginį projektą „Įstaigos gamtos pažinimo erdvės – edukacinio sodelio naudojimas“, kurio veiklos paskatino plėsti edukacijų tematiką sode. Spalio 2 ir 4 dienomis kūrybingosios „Lazdynėlio“ pedagogės organizavo veiklas įstaigos socialinių partnerių vaikams: Vilniaus lopšelio-darželio „Pakalnutė“ „Boružių“, „Zuikučių“ ir „Pelėdžiukų“ grupių vaikams, Vilniaus lopšelio-darželio „Žibutė“ „Pelėdžiukų“ grupės vaikams. Edukacijose apsilankė Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyrio ekologė, gamtos mokslų daktarė Ona Motiejūnaitė. Ji su įdomumu išklausė teorinę edukacijos dalį ir stebėjo praktines veiklas sode. „Nuostabu, kad edukacijai naudojamas toks turtingas augalų rūšių ir veislių sodas, kuriame sukurta informacinė sistema, parengta metodinė medžiaga edukacijoms. Sodas estetiškai gražiai sutvarkytas, kruopščiai prižiūrimas. Sode edukacijos vyksta ir kitų įstaigų vaikams, tai puikus gerosios patirties sklaidos, dalijimosi pavyzdys“ – džiaugėsi ekologė.
Edukacijas pedagogės pradėjo darželio patalpoje, kur demonstravo skaidres ir su vaikais aptarė medžių savybes ir įvairovę, aiškinosi kokius vaisius išaugina vaismedžiai ir vaiskrūmiai, ką galima pasigaminti iš vaisių. Buvo aptartos ir medžių sodinimo taisyklės, akcentuota, kad būtinai medį turi sodinti visa šeima, pasodinus medį jį reikia globoti, prižiūrėti. Išreikšta pagarba sodininko profesijai, juk sodininkas viską žino apie sodo augalus – kaip juos prižiūrėti ir net kaip juos gydyti. O kaip buvo smagu ir smalsu paragauti įvairiausių sodo vaisių! Vieni jų buvo saldūs, kiti rūgštoki, tačiau visi labai skanūs. Pedagogės parodė himalajinės pušies šakelę ir kankorėžius. Visi paglostė ilgus ir švelnius pušies spyglius, palietė stambius kankorėžius. Pedagogės paaiškino, kad džiūstant kankorėžiams prasiskleidė jų sėklažvyniai ir išbyrėjo sėklos. Sėklas pasėjo ir štai – jos sudygo! Dabar daigai auginami ir ateityje dar vieni augalai bus pasodinti edukacinėje erdvėje. Sudaiginta ir juodoji pušis ateityje bus pasodinta darželio lauko erdvėje. Pedagogių parengta pažintinė sodo augalų knygelė keliavo iš rankų į rankas. Tai Puiki metodinė priemonė sodo augalų pažinimui.
Kita veiklos dalis vyko edukaciniame sode. Vaikams buvo pateiktos užduotys, kurias jie džiaugsmingai ir skubiai pradėjo vykdyti. Vaikai teigė, kad tokia veikla jiems patinka, jie džiaugiasi čia atėję ir daug sužinoję apie sodo augalus. Visi teigė, kad yra aktyvūs gamtos saugotojai ir linkę daryti gamtai gerus darbus.
Edukacijos pabaigoje pedagogės apibendrino atliktas užduotis, grupes apdovanojo skaniomis dovanėlėmis, padėkos raštais. Ekologė edukacijų dalyviams įteikė aplinkosauginių knygelių, kuriomis vaikai labai džiaugėsi. Vaikai su pedagogėmis kupini įspūdžių iškeliavo į savo darželį.
Nuotraukos Vilniaus lopšelio-darželio „Lazdynėlis“ ir O. Motiejūnaitės.
Jei turite sodą ir biblioteką, turite viską, ko jums reikia. Markas Tulijus Ciceronas.
Kas sodą sodina, tas sodina laimę. Kinų patarlė.
Įveisti sodą reiškia tikėti rytojumi. Audrey Hepburn.
Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris