Svarbi informacija
Daržai mieste – kokie jie gali būti?
Gyventi ir ilsėtis visi norime jaukioje, gražioje ir saugioje aplinkoje, tačiau kaip ją sukurti, ne visi mokame. Pastaraisiais metais didėja poreikis mieste kurti daržus, kuriuose miestiečiai galėtų praleisti laisvalaikį ir turėtų galimybę bendrauti su kaimynais augindami daržoves, vaistinius ir dekoratyvinius augalus. Patarimų kaip sukurti jaukų ir malonų daržą galima rasti spaudoje, knygose, apie tai išgirsti renginiuose, tačiau konkrečių pavyzdžių, tuo tikslu sukurtų edukacinių erdvių, deja šalyje praktiškai neturime. Todėl patyrimo semtis keliavome į Austrijos teminius sodus: Kittenberger, Hirschtetten, Kagran, kuriuose sukurta įvairiomis temomis per 100 edukacinių erdvių. Šiame straipsnyje pateikiami daržų pavyzdžiai. Atkreiptinas dėmesys, kad juos kuriant dažniausiai išradingai naudojamos antrinės žaliavos (europaletės, įvairios talpos ir kt.).
Šiuose soduose galima aplinką pažinti visais pojūčiais, kurie padeda lankytojui pajusti atradimų džiaugsmą: keliauti įvairių šalių sodais, išbandyti ergonomiškus sodo baldus, nuotykiams skirtose erdvėse pasitikrinti savo galimybes ir studijuoti vandens savybes, susipažinti su sodų technikos ypatumais, pajusti augalų skleidžiamus kvapus ir net paglostyti žuvis. Didelis dėmesys skiriamas mažų erdvių aplinkos sutvarkymui, augalų joms parinkimui, vandens baseinų, terasų ir lysvių įrengimui, mažosios architektūros elementų parinkimui ir visos aplinkos komponentų darnai.
Visus sudomino augalų ekspozicijų įrengimas spiralės forma. Kagran sode spirale susodinti kvapieji augalai ir pateikta spiralės įrengimo metodika, o Kittenberger sode yra net kelios spiralės, viena iš jų unikali, didžiausia pasaulyje – jos aukštis 9 metrai, skersmuo 40 metrų, takas driekiasi 400 metrų, o jo pakraščiuose auga apie 4000 įvairiausių žolinių augalų, priskiriamų 400 rūšių ir veislių. Dauguma jų yra vaistinės, kvapios, prieskoninės žolės.
Šiose edukacinėse erdvėse pažintiniams poreikiams ir smalsumui tenkinti sukurta informacinė sistema (etiketės, stendai, kuriuose informacija pateikiama vaizdžiai, aprašant objektus, siūlant idėjas). Kiekvienoje erdvėje seminaro dalyviai galėjo pajusti ir įvertinti augalų, gyvūnų, vandens ir žmogaus sukurtų komponentų darną, smagiai pažaisti, palaipioti šiaudų piramide, išbandyti rankos taiklumą, pasisvečiuoti ūkyje, išsirinkti derlingiausias daržovių veisles, pasimokyti kaip auginti ir derinti vaistinius augalus. Teminiuose soduose apstu pavyzdžių kaip sukurti mažą, savitą, jaukų daržą su jaukia poilsio ir diskusijų vieta daržininkams.
Vilniečiai mėgsta daržininkauti, todėl iliustruojame žodžius nuotraukomis, tikėdamiesi, kad skaitytojas ras idėjų savo daržo ar sodo erdvei.
Londono parkuose taip pat galima išvysti daržininkavimo pavyzdžių.
Aplinkos apsaugos poskyris