DĖL LIETUVOS VALSTYBĖS VĖLIAVOS IŠKĖLIMO REIKALAVIMŲ

Valstybės vėliava – oficialus Lietuvos valstybės simbolis, įteisintas Lietuvos Respublikos Konstitucijoje. Valstybės vėliavos naudojimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymas ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas „Dėl Lietuvos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų kėlimo ir naudojimo“.

Vadovaujantis minėtais teisės aktais, Lietuvos valstybės vėliavoms keliami šie esminiai reikalavimai:

  1. Lietuvos valstybės vėliava visada turi atitikti vėliavos etaloninį atvaizdą ir matmenis. Tai reiškia, kad audeklas turi susidaryti iš trijų lygių horizontalių spalvų juostų: viršutinės – geltonos, vidurinės – žalios, žemutinės – raudonos). Lietuvos valstybės audeklo pločio ir ilgio santykis turi būti 3:5.
  2. Paprastai prie, virš ar ant pastatų keliamos Lietuvos valstybės vėliava yra 1 metro pločio ir 1,7 metro ilgio. Lietuvos valstybės vėliava gali būti ir kitokių matmenų, tačiau šios vėliavos audeklo pločio ir ilgio santykis visada turi atitikti 3:5 santykį.
  3. Vėliava turi būti tvarkinga ir nenublukusi.
  4. Lietuvos valstybės vėliava iškeliama vertikaliai, heraldinėje dešinėje pusėje turi būti geltona juosta, viduryje – žalia, kairėje – raudona.
  5. Vėliava gali būti keliama prie pastato (ant stiebo, įrengta priešais pastato fasadą), virš ar ant pastato. Jeigu kartu iškeliamos kelios vėliavos, jos turi būti viename aukštyje, kiek tai įmanoma, panašaus dydžio ir eiliškumo (Lietuvos valstybės vėliava, Lietuvos valstybės istorinė vėliava, užsienio valstybių vėliavos ir kt.).
  6. Valstybės švenčių dienomis Lietuvos valstybės vėliava privalo būti iškelta prie daugiabučių gyvenamųjų namų, t. y. vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, liepos 6-ąją – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną.
  7. Lietuvos valstybės vėliava prie, virš ar ant pastatų iškeliama 7 valandą ir nuleidžiama 22 valandą.

Primename, kad atsakomybė už šių nuostatų vykdymą iškeliant vėliavą prie gyvenamųjų namų tenka jų savininkams arba asmenims, atsakingiems už gyvenamųjų namų eksploatavimo organizavimą.

Už Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimą numatyta administracinė atsakomybė. Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 519 straipsnis „Vėliavų iškėlimo tvarkos pažeidimas“ numato, kad Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą.