Edukacinė erdvė „Bitučių pasaulyje”

Edukacinė erdvė „Bitučių pasaulyje”. Įdomus bičių bendruomeninis gyvenimas. Dėl aplinkos teršimo, medingų augalų plotų mažėjimo mūsų planetoje bitės nyksta. Edukacinėje erdvėje atlikdami užduotis vaikai susipažins su avilio gyventojomis, jų reikšme gamtai ir žmogui. Išbandys bitininkystės darbus, bitininko profesija. Vaikai ugdysis holistinę pasaulio sampratą, pagarbą gyvybei, supras aplinkos saugojimo svarbą ir kiekvieno gamtos gyventojo svarbą, jų tarpusavio ryšius. Vilniaus lopšelio-darželio „Pušynėlis“ patirtis. Veikla vykdyta įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Mes – gamtai, gamta – mums“.

Avilio gyventojai. Mokslininkai teigia, kad Lietuvoje žinomos maždaug 328 bičių rūšys. Ne visos bitės gyvena didelėmis šeimomis. Avilyje bitės gyvena didžiule darbščia šeima. Šeimą sudaro: motinėlė, dedanti kiaušinius, šeimoje gali išgyventi iki 5 metų; bitės darbininkės, plečiančios lizdą ir renkančios žiedadulkes, jos vasarą gyvena 35-40 dienų ir dirba visus šeimos darbus: siuva korius, neša maistą, saugo lizdą nuo priešų ir panašiai;  patinai (tranai), kurie tik poruojasi su motinėlėmis, jie įprastai gali išgyventi apie 4 savaites.

Bitės dauginasi dėdamos kiaušinėlius į iš vaško sulipdytas koryje ertmes, vadinamas akelėmis. Vėliau šiose ertmėse augs iš kiaušinėlių išsiritusios bičių lervos. Todėl į akeles prieš sudedant kiaušinėlį prinešama tiek žiedadulkių, kiek reikia vienai lervai išsivystyti. Užduotis – sudėlioti bitės gyvenimo ciklą. Bitė darbininkė vidutiniškai vystosi 21 dieną, nuo tada, kai bičių motinėlė į korio narvelį padeda kiaušinėlį:
1-3 dienomis kiaušinėlis vystosi ir tampa lervute;
4-9 dienomis lervutė pradeda gausiai maitintis, augti;
10-12 dienomis korio narvelis uždengiamas vaško dangteliu, kurį nulipdo kitos bitės ir lervutė pradeda formuotis į lėliukę, šis laikotarpis vadinamas netikroji lėliukė;
13-21 dienomis netikroji lėliukė virstą į lėliukę, kuri jau panaši į bitę, tik dar yra bespalvė, neturi akių, sparnelių. Šiuo laikotarpiu lėliukė toliau maitinasi, auga, išsivysto akys, pilvelis, išsiskleidžia sparneliai ir lėliukė vista į tikrą bitę.
21-ą dieną kitos bitės pragraužia narvelio dangtelį ir padeda išsiristi jaunai bitei.

Bitės renka nektarą ir visa šeima gamina medų. Tai bičių maistas žiemai. Medus – tai išdžiovintas iki prisotinto / persotinto tirpalo būklės (nerūgstantis dėl vandens stygiaus) žiedų nektaras ar lipčius, kurio gamybai panaudoti bičių seilių fermentai. Medaus pagrindą sudaro ir saldų skonį suteikia jame esanti gliukozė ir fruktozė.

Patirtys. Bičių duonelė    įdomybės apie bites  patarlės apie bites  Metodinė priemonė Atrask bitutes

Užduočių pavyzdžiai:

Žaliųjų edukacinių erdvių kūrimo ir naudojimo klausimais konsultuoja ekologė doc. dr. Ona Motiejūnaitė: Ona.Motiejunaitė@vilnius.lt .

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris