Edukacinė erdvė „Laumių papartynas“

Vilniaus lopšelio-darželio „Pušynėlis“ bendruomenė aktyviai kuria įstaigos aplinkoje žaliąsias edukacines erdves ir kūrybingai jas naudoja vaikų ugdymui(si). Įstaigos teritorijoje jau funkcionuoja per edukacinių 10 erdvių. 2020 metais bendruomenė įgyvendino Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Mes – gamtai, gamta – mums“, kurio vykdymo metu sukūrė dar 3 naujas edukacines erdves ir atnaujino 10 esamų erdvių. Prie medžių galima pamatyti informacines lenteles su medžių vardais, darbui edukacinėse erdvėse sukurta metodinė medžiaga.

Edukacinė erdvė „Laumių papartynas“. Paparčiai auga miške dažniausiai ūksmėtose vietose, todėl daug pasakų ir legendų sukurta apie papartynuose slepiamas paslaptis. Vien tik paparčio žiedo paieška – tikras stebuklas. Tai seni augalai, kažkada, dinozaurų laikais, jų protėviai buvo galingi medžiai, iš jų per daugelį metų susidarė akmens anglis. Mẽdiniai paparčiai dar yra išlikę šiltuose (atogrąžų) kraštuose. Lietuvoje augančių paparčių stiebas sutrumpėjęs, jie turi po žeme šakniastiebį. Lapai dideli, plunksniški, piltuviškai išsidėsto stiebo viršūnėje. Lapų apatinėje pusėje susidaro sporos, kuriomis paparčiai dauginasi. O kas gyvena po paparčių lapais? Ar tikrai papartis žydi?

Paparčio žiedas simbolizuoja gyvenimiškąją išmintį, kurios itin reikia, kad sugebėtum kurti sau ir kitiems žmonėms gerą, gražų, prasmingą gyvenimą. Paparčio žiedo ieškoma per Jonines: „Rasų naktį vidurnaktį reikia nueiti į mišką, surasti papartyną ir saugotis kad kas ten einant nepamatytų, šermukšnine lazda apie save apsibrėžti ratą ir kantriai laukti. Visokios baidyklės bandys tą žmogų gąsdinti ir išvaryti, bet jeigu šis nieko nebijos, tai sulauks pražįstant papartį. Paparčio žiedas leis žinoti visas pasaulio paslaptis, rasti paslėptus lobius ir suprasti gyvulių kalbą“.
Daug įvairių dalykų galima išmokti, sužinoti šioje edukacinėje erdvėje.

Patirtis Edukacinė erdvė Laumių papartynas

Žaliųjų edukacinių erdvių kūrimo ir naudojimo klausimais konsultuoja ekologė doc. dr. Ona Motiejūnaitė: Ona.Motiejunaitė@vilnius.lt

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris