Edukacinė erdvė „Skruzdėlynas“

Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ bendruomenė 2020 metais įgyvendino Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Medžių pavėsyje“. Projekto vadovė Audronė Boikovienė, koordinatorė – Fausta Gutauskienė. Aktyviai ir kūrybingai į naujos edukacinės erdvės kūrimą ir naudojimą įsijungė visos pedagogės, kartu darbavosi vaikai ir tėveliai. Vabzdžiams tyrinėti, pažinti, suprasti jų gyvenimą buvo įrengtos dvi edukacinės erdvės: „Vabzdžių namai“ ir „Skruzdėlynas“.

Skruzdėlyno įkūrimas. Ferma „Skruzdėlių šeimyna“ (formikariumas). Vaikai, mokytojų padedami konstravo skruzdėlių namus ir  stebėjo, kada jos persikraustys. Viena mergaitė pasakė, kad skruzdėlės bijo triukšmo. Todėl visi vaikai pradėjo kalbėti tyliau, vienas kitą raminti. Kai skruzdėlės buvo naujuose namuose, vaikai svarstė ko joms dar reikia. Prisiminė, kad gyvūnams reikia maisto ir vandens. O kuo gi jos maitinasi? Vaikai pastebėjo, kad iš pradžių skruzdėlės apsigyveno vienoje vietoje, paskui persikėlė į kitą vietą, kartu persinešė ir kiaušinėlius, pasidarė maisto sandėlį ir, kad jos yra labai tvarkingos. Sužinojo, kad šeimoje yra trijų dydžių skruzdėlės: viena labai didelė – motinėlė,  vidutinio dydžio – kareivis, daug mažų  darbininkių. Sužinojo, kad skruzdėlės  minta vabzdžiais, įvairiomis sėklomis, grūdais. Taip pat vaikai sužinojo, kad jos apsaugo miškus nuo kenkėjų, kurie apninka silpnus ar sužeistus medžius, kad skruzdžių rūgštis naikina parazitus gyvūnų kailyje. Kiekvienas gamtoje gyvenantis organizmas yra reikalingas, juk gamta – visų namai.

Įdomus ir organizuotas bendruomeninis darbščiųjų skruzdėlių gyvenimas – nuostabus atradimas vaikams ir visai darželio bendruomenei. Skruzdėlių namuose yra griežtas darbų pasidalinimas, kiekviena skruzdėlė žino savo darbą, nors kartais pasitaiko ir tinginėlių skruzdėlių. Motinėlė išgyvena 15-30 metų, ji per dieną miega apie 9 valandas (per dieną užmiega 90 kartų maždaug po 6 minutes). Skruzdėlyno gilumoje motinėlės deda balkšvus ovalius kiaušinius iš kurių išsivysto baltos lervutės, vėliau virstančios lėliukėmis. Skruzdėlės darbininkės gyvena apie 2 mėnesius, per dieną užmiega apie 250 kartų ir miega tik kokią minutę. Skruzdėlės darbininkės neturi sparnų, sparnuoti yra patinėliai ir patelės (kurios vėliau netenka sparnų). Patinėliai gyvena tik kelias savaites. Kai kuriose skruzdėlių bendruomenėse yra skruzdėlės-kareivėliai. Minta skruzdėlės grybų sporomis, įvairiais bestuburiais, augalų sėklomis, vaisiais, nektaru, žiedadulkėmis ir kt. Skruzdėlės bendrauja tam tikrais garsais, lytėjimu, o svarbiausia – kvapais. Gamtoje galima pamatyti skruzdėlių takus, mokslininkai nustatė, kad jie pažymėti tam tikromis cheminėmis medžiagomis (kaip kelio ženklais) ir tai padeda skruzdėlėms nepaklysti.

Dažnam teko patirtį skruzdėlių „įkandimą“ – daugelis skruzdėlių išskiria skruzdžių rūgštį, kuri sudirgina odą.

Skruzdėlės stipruolės – jos gali panešti 10 kartų už save sunkesnę naštą.

Kai kurių augalų sėklų priedas (sėklagūbris) turi baltymų ir riebalų. Tokias sėklas platina skruzdėlės, nes maistui naudoja šį sėklų priedą. Lietuvoje skruzdėlės platina apie 30 rūšių savaiminių augalų sėklas, pvz., plaukuotojo kiškiagrikio, smiltyninės našlaitės, paprastojo rūtenio, ugniažolės, pipirlapės, kriaušlapės  ir kt..

Skruzdėlės vystymosi etapai: 1. Kiaušinėlis. 2. Lervutė. 3. Lėliukė. 4. Suaugusi skruzdėlė.

Lietuvoje gyvena 65 rūšių skruzdėlės, pasaulyje jų žinoma apie 13 000 rūšių. Skruzdėlių yra tiek daug, kad pagal savo svorį jos prilygsta visos žmonijos svoriui. Mokslininkai nustatė, kad pirmosios skruzdėlės atsirado prieš maždaug 110-130 milijonų metų. Jų kūno sandara išliko nepakitusi iki šių laikų.

Apie skruzdėlių auginimą: https://www.skruzdis.lt/wp-content/uploads/2020/02/trumpas-skruzd%C5%BEi%C5%B3-auginimo-vadovas.pdf

Sėkmės tyrinėjant darbštuolių skruzdėlių pasaulį ir patiriant atradimo džiaugsmą!

Žaliųjų edukacinių erdvių kūrimo ir naudojimo klausimais konsultuoja ekologė doc. dr. Ona Motiejūnaitė: Ona.Motiejunaitė@vilnius.lt

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris