Edukacinių erdvių vabzdžiams tyrinėti įkūrimas ir naudojimas Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ aplinkoje

Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ bendruomenė 2020 metais įgyvendino Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Medžių pavėsyje“. Projekto vadovė Audronė Boikovienė, koordinatorė – Fausta Gutauskienė. Aktyviai ir kūrybingai į naujos edukacinės erdvės kūrimą ir naudojimą įsijungė visos pedagogės, kartu darbavosi vaikai ir tėveliai. Vabzdžiams tyrinėti, pažinti, suprasti jų gyvenimą buvo įrengtos dvi edukacinės erdvės: „Vabzdžių namai“ ir „Skruzdėlynas“.

Vabzdžių namelio“ įrengimas. Spalio mėnesį darželio kieme įrengti du nauji „Vabzdžių nameliai“. Vaikai juos pavadino didysis ir mažasis. Namelių rėmus pagamino tėveliai, o gamtine medžiaga juos pildė visi darželio vaikai. Tada prasidėjo stebėjimai. Visų grupių vaikai tyrinėja vabzdžius, gamina jų maketus, žinių apie vabzdžių gyvenimą semiasi iš knygų. Per šią veiklą vaikams padedama suprasti gamtoje vykstančio gyvenimo įvairovę ir svarbą, ugdoma pagarba gyvybei, aplinkos pažinimo, saugojimo įgūdžiai.

PATYRIMAS: VABALŲ NAMELIO KŪRIMAS

Vieni pirmųjų vabzdžių, su kuriais susipažino  vaikai – blakės kareivėliai. Tai niekuo nepavojingi blakių atstovai, aptinkami ant medžių kamienų, kelmų, tvorų ir panašiose vietose. Jų paprastai būna daug – matomi ištisi  „pulkai“. Raudona spalva matoma iš toli, todėl lengva pastebėti. Jų mokslinis pavadinimas ir siejamas su raudona ugnies spalva (gr. „pyrea“ – laužas, „corium“ – kailis) ir pažodžiui galėtų būti verčiamas kaip „degantis kailis“. Ryški spalva yra įspėjimas kitiems gyvūnams – neliesk manęs! Esant pavojui išskiria stiprų nemalonų kvapą ir deginančio skonio medžiagas. Žiemoja suaugusios blakės. Turi ilgą ir ploną straublelį kuriuo iš augalų (pumpurų, lapų ir kitų dalių) ląstelių siurbia maisto medžiagas. Dažniausiai blakės kareivėliai ropinėja, nes turi vieną porą sparnų, kurie nėra pritaikyti skriadymui. Vaikams įdomu stebėti šiuos vabzdžius, juos piešti, lipdyti, konstruoti.

Sėkmės tyrinėjant vabzdžių pasaulį, kuris savo įvairumu lenkia visas kitas gyvūnų grupes.

Žaliųjų edukacinių erdvių kūrimo ir naudojimo klausimais konsultuoja ekologė doc. dr. Ona Motiejūnaitė: Ona.Motiejunaitė@vilnius.lt

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris