Įgyvendinta 2018 metų Ekologinio švietimo programa 

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo 2018 metų
„Ekologinio švietimo programos rengimas ir įgyvendinimas“ įvykdymo
ataskaita

Programa patvirtinta Vilniaus miesto savivaldybės  administracijos direktoriaus 2018 m. rugpjūčio mėn. 3 d. įsakymu Nr. 30-2575/18(2.1.1E-TD2).

2018 metais Ekologinio švietimo programos 23 projektus įgyvendino šios  įstaigos: VšĮ „RV Agentūra“, VšĮ  „Energijos taupymo priemonės“, VšĮ „Piliečių iniciatyvos“, Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija, asociacija „Vilniaus Čiurlionio trikampio bendruomenė“, visuomeninė organizacija „Žvėryno bendruomenė“, VšĮ „Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla“, VšĮ „Grijos vaikai“, VšĮ „Nepriklausomi projektai“, Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras „Vilniaus mokytojų namai“, Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakultetas, VšĮ „Žiedinė ekonomika“, Žaliosios politikos institutas.

Dėkojame šių įstaigų projektų vadovams ir koordinatoriams, vadovams ir visai bendruomenei už turiningą partnerystę, kūrybingą renginių atmosferą, siekį tausoti ir puoselėti mūsų miesto aplinką.


UGDOMOJI VEIKLA (paskaitos, seminarai, mokymai, kūrybinės dirbtuvės ir kt.)

  1. Projekto „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti ŽEMĘ“ veiklų pristatymas VŠĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus“ bendruomenei. 1 val. 2018-09-03. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  2. Pamoka gamtoje „Medžiai ir krūmai“. 2018-09-04. 2 val. 106 vaikai, 8 pedagogai. Tyrinėjant mokyklos aplinkoje augančius medžius ir krūmus, vaikai surado skruzdėlyną ir stebėjo jo gyvenimą, stebėjo voveres. užsiėmimus  netoli darželio esančiame miške. Čia vaikai susipažino su krūmais, lapuočių ir spygliuočių medžių rūšimis, analizavo jų skirtumus pasinaudodami didinamaisiais stiklais, apžiūrinėjo lapus, vabaliukus. Vaikai diskutavo apie medžių naudą žmogaus organizmui. Grįžę į grupes vaikai gamino medžių lapų  knygutes. Vaikai prisirinko įvairių rūšių lapų, juos sudžiovino, kuriuos vėliau panaudojo įvairiems darbeliams. Taip pat vaikai pasigamino muzikos instrumentus. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  3. Gamtos pažinimo pamoka Jaunųjų gamtininkų centre. 2018-09-04. 2 val. 20 vaikų, 2 pedagogai. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  4.  Dirbtinės eko sistemos sukūrimas ir stebėjimas. 2018-09-10. 15 val., 2 pedagogai. Vaikai kartu su auklėtoja sukūrė dirbtinę ekosistemą – mažąją pievą. Vaikai kartu su auklėtoja į indelį pasodino žolės sėklas, palaistė, uždengė plėvele. Po kelių dienų sudygo žolė. Vaikai stebėjo, kiek reikia laiko sudygti žolei, kas bus jeigu  žolė augs nelaistyta arba per daug laistoma. Vaikai kieme surado slieką, kuris tapo nauju dirbtinės pievelės gyventoju. Sliekas pureno dirvą. Vaikai visą mėnesį stebėjo dirbtinę pievą, o vėliau perkėlė ją į darželio pievą. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  5. Medžių ir krūmų tiriamoji veikla, informacijos apie juos rinkimas ir apibendrinimas. Rugsėjo 10-14 d. 8 val. 78 vaikai, 4 pedagogai. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  6. Eksperimentai su vandeniu. 2018-09-11. 2018-09-17. 2018-11-16. 4 val. 58 vaikai, 5 pedagogai. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  7. Susipažindinimas su naminiais gyvūnais. 2018-09-14. 25 dalyviai. Žirgynas ,,Laimos žirgai“. Budos km., Trakų raj. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  8. Tiriamoji veikla gamtoje „Pažink Lietuvos medžius“. 2018-09-19. 2 val. 95 vaikai, 12 pedagogų. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  9. Vaikų ugdymo įstaigose (per 70 įstaigų, apie 3000 vaikų, 178 pedagogai) vyko kūrybiniai seminarai, kuriuose vaikai gamino kalėdinius žaislus iš gamtinių medžiagų ir antrinių žaliavų. Rugsėjis. VšĮ „Nepriklausomi projektai“. „Kalėdų spalvos“.
  10. Edukacinis užsiėmimas „Vilnius – Lietuvos kraštovaizdžio karūna“. 2016-09-16. 2 val. Subačiaus g. apžvalgos aikštelė. Lektorė Geomokslų instituto mokslinė darbuotoja ir kraštovaizdžio ekspertė dr. Giedrė Godienė. Dalyvavo 50 miestiečių. Džiugu, kad renginyje dalyvavo vilniečių šeimos. Lektorė pasakojo apie Vilniaus gamtinį kūną, gamtos ir žmogaus veikimą ir sąveiką formuojant Vilniaus kraštovaizdį, geologinę ir istorinę jo raidą, ypatybes, unikalumą Lietuvos ir pasaulio mastu. Visi dalyviai stebėjo kraštovaizdį ir nagrinėjo nuo Subačiaus regyklos matomą Vilniaus panoramą. Kiekvienas (ar grupelė) atliko kūrybinę užduotį –  gamino Neries ir Vilnios santaką vainikuojančią žaliųjų kalnų karūną (pavyzdys buvo pateiktas). Dalyviai kartu spėliojo ir aiškinosi, kokio dydžio ir formos yra gamtinė Vilniaus karūna, kokie brangakmeniai joje žiba. Vilniaus karūnos modelyje nupiešti Vilniaus kalnai ir sužymėti jų pavadinimai, aukščiai. Atpažinti kraštovaizdyje matomi objektai, išsiaiškinta kiek ir kokios bažnyčios matomos. Aiškintasi kuria kryptimi yra, o gal matomi nuo čia dalyvių namai ir pan. Žingeidžiausieji galėjo pasiklausyti pasakojimo apie ledynų, vandens ir žmogaus darbą skaptuojant krašto reljefo skulptūrą, pasiaiškinti, kaip susidarė ir kuo pasižymi senosios Medininkų ir jaunesnės Baltijos aukštumos, jų kalvynai, Neries ir Vilnios slėniai, kuo ypatingas Sapieginės erozinis kalvynas ir dar daugiau. Prisiminta, kodėl Vilniaus senamiestis yra saugomas UNESCO kaip Pasaulio paveldas, diskutuota kaip prie jo išsaugojimo prisidedame patys. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“
  11. Edukacinio sodo ir daržo Sapiegų parke atidarymas, pristatymas Antakalnio bendruomenei ir plačiajai visuomenei. Edukacinio sodo ir daržo atidarymo proga buvo vykdoma plati komunikacinė kampanija socialinėse medijose, interneto portaluose, radijuje. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu (2018 m. 09 – 12 mėn.) atvirame edukaciniame darže apsilankė 1000 – 1500 lankytojų, o pats sodas, pasibaigus projekto laikotarpiui, gyvuos ir toliau, tad jo švietėjiška funkcija, palaikoma „Miesto laboratorijos“ komandos, nepraras galiojimo termino nei po metų, nei po kelių. Šis projektas yra bendruomenės edukacinio centro „Miesto laboratorija“ vykdomų veiklų dalis, kurios nenutrūks pasibaigus projektui. Miesto laboratorijoje nuolat vyksta veiklos ir renginiai, skirti bendruomenės švietimui aplinkosaugos ir ekologijos srityse – „pasidaryk pats“ dirbtuvės, daržininkystės pamokos, veikia parodomosios lauko lysvės, organizuojamos šventės kaimynams ir t.t. Antakalniečiams aplinką tausojantis gyvenimo būdas jau nebėra naujiena, daugelis domisi, bando naujas idėjas pritaikyti savo aplinkoje. VšĮ „Piliečių iniciatyvos“. Atviro edukacinio sodo ir daržo įrengimas prie bendruomenės centro „Miesto laboratorija“.
  12. Integruota literatūrinė – aplinkosauginė pamoka „Knygų lapai žali“. Lektorius S. Paltanavičius. 2018-09-18. Emilijos Pliaterytės progimnazija, 2 kl., 25 mokiniai, 1 akad. val. Asociacija „Slinktys“. Projektas „Kas mes būtume be jų? Žalieji broliai“.
  13. Integruota literatūrinė – aplinkosauginė pamoka „Knygų lapai žali“. Lektorius S. Paltanavičius. 2018-09-20. Emilijos Pliaterytės progimnazija, 2 kl., 23 mokiniai, 1 akad. val. Asociacija „Slinktys“. „Kas mes būtume be jų? Žalieji broliai“.
  14. Paskaita „Žirmūnų kultūrinis kraštovaizdis“. 2018-09-20. 2 val. 20 dalyvių. Lektorius mokytoja L. Bargailienė.  Nagrinėta Žirmūnų kraštovaizdžio struktūra, krašto reljefo ypatumai ir gamtinės aplinkos raida, aplinkos apsauga. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla. „Žvilgsnis į mus supantį pasaulį“.
  15. Paskaita „Žaliųjų mokymosi aplinkų sfragidės“. 2018-09-20. 2 val. 20 dalyvių. Lektorius mokytoja S. Akulavičienė. Dalyviai stebėjo aplinkoje esančių objektų, reiškinių, komponentų įvairovę, atliko aplinkos tyrimus. Buvo sudaroma aplinkos ABC – artimiausios aplinkos sfragidės. Artimoji aplinka buvo tiriama aprėpiant kuo daugiau ją veikiančių reiškinių, nustatant kuo daugiau juos siejančių tarpusavio ryšių. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla. „Žvilgsnis į mus supantį pasaulį“.
  16. Integruota literatūrinė – aplinkosauginė pamoka „Knygų lapai žali“. Lektorius S. Paltanavičius. 2018-09-25. Emilijos Pliaterytės progimnazija, 3 kl., 22 mokiniai, 1 akad. val.  Asociacija „Slinktys“. „Kas mes būtume be jų? Žalieji broliai“.
  17. Paskaita „Sezoniniai reiškiniai Verkių RP“. 2018-09-25. 2 val. Apie 40 dalyvių. Lektorė doc. dr. Giedrė Kmitienė. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokyklos mokiniai ir Žirmūnų bendruomenės nariai stebėjo gamtoje fenologinius kitimus ir sudarė gamtos kalendorių. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla. „Žvilgsnis į mus supantį pasaulį“.
  18. Pažintinis žygis Verkių regioninio parko gamtoje „Gamtos kuprinė šimtmečiui“. 2018-09-25. Renginio trukmė 3 val., jame dalyvavo 42 dalyviai. Vilniaus Jeruzalės progimnazijos mokiniai mokėsi pažinti augalus, suprasti medžio gyvenimą, parko kraštovaizdį lygino su gyvenamojo namo erdvėmis. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla. „Žvilgsnis į mus supantį pasaulį“.
  19. Paskaita „Augalų naudojimo mokyklos erdvėse galimybės“. 2018-09-27. Renginio trukmė 2 val. 30 dalyvių. Lektorės – mokytojos A. Visockytė ir Z. Sprindienė. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla. „Žvilgsnis į mus supantį pasaulį“.
  20. Rudens darbai šiltnamyje ir lauko lysvėse. Rugsėjo 3-4 sav. 10 val. 25 vaikai. 2 pedagogai. Rudenį šiltnamis paruošiamas žiemos miegui, kad pavasarį vėl galėtų sodinti ir prižiūrėti augalus. Vaikai žino, kokius įrankius naudoja žemės ir augalų priežiūrai.   Vaikai nuolat prižiūri šiltnamį:  laisto,  ravi piktžoles, nuima derlių. Šiltnamis puiki gamtos pažinimo priemonė. Čia vykdomi įvairūs eksperimentai: vaikai sėja ir sodina augalus, tiria sėklas, stebi kaip jos dygsta ir kaip išauga augalai.
  21. Pamoka „Spygliuočiai ir lapuočiai medžiai, jų nauda žmogui, medžio amžiaus nustatymas“. 2018-09-28. 1 val. 106 vaikai, 14 pedagogų. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  22. Gamtos tyrimai „Gamtos ženklai“. Mokomasi skaityti gamtos knygą: pažinti gamtos ženklus, informuojančius apie orų kaitą, orų prognozes ir pan.). Rugsėjis-lapkritis. 10 val. 106 vaikai, 14 pedagogų. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  23. Kūrybinės – edukacinės dirbtuvės šeimoms „Kita forma“. Tyrėjų nakties aplinkosauginis renginys. Iš antrinių žaliavų gaminti teleskopai bei raketos. 2018-09-29. Nacionalinė Mažvydo biblioteka. Trukmė 3 akad. val. 2 lektoriai. 34 dalyviai. Kūrybinių edukacinių dirbtuvių ciklas „Kita forma“ skirtas atliekų susidarymo prevencijai  populiarinti ir skatinti. Šia veikla siekiama skatinti visuomenę vengti atliekų susidarymo, daiktus naudoti pakartotinai ir taip pailginti jų naudojimo laiką. Į dirbtuves kviestos šeimos, skatinant jas drauge praleisti laiką ir sugriauti mitą, jog geri daiktai – tik iš naujų žaliavų, o daiktas padarytas iš atliekų, vertas tik vietos šiukšlinėje. Dirbtuvės buvo skirtos parodyti šeimoms, jog nebūtina brangiai pramogauti, pirkti brangius dovanas ar žaislus ir leisti laiką bei pinigus prekybos centruose – daug svarbiau laikas praleistas drauge, bendraujant, aptariant aplinkos apsaugos problemas, siekiant bendro tikslo, neskubant, besišnekučiuojant, ir , žinoma, formuojant suvokimą apie gamtos tausojimą ir aplinkai draugišką gyvenimo būdą. VšĮ RV agentūra. „Kita forma muziejuje“.
  24. Kūrybinės dirbtuvės skirtos Tyrėjų nakčiai. 2018-09-29. Keistoteka. Iš antrinių žaliavų gaminti maži kosminiai laivai. Trukmė 3 akad. val. 1 lektoriai. 15 dalyvių. Kūrybinių edukacinių dirbtuvių ciklas „Kita forma“ skirtas atliekų susidarymo prevencijai  populiarinti ir skatinti. Šia veikla siekiama skatinti visuomenę vengti atliekų susidarymo, daiktus naudoti pakartotinai ir taip pailginti jų naudojimo laiką. Į dirbtuves kviestos šeimos, skatinant jas drauge praleisti laiką ir sugriauti mitą, jog geri daiktai – tik iš naujų žaliavų, o daiktas padarytas iš atliekų, vertas tik vietos šiukšlinėje. Dirbtuvės buvo skirtos parodyti šeimoms, jog nebūtina brangiai pramogauti, pirkti brangius dovanas ar žaislus ir leisti laiką bei pinigus prekybos centruose – daug svarbiau laikas praleistas drauge, bendraujant, aptariant aplinkos apsaugos problemas, siekiant bendro tikslo, neskubant, besišnekučiuojant, ir , žinoma, formuojant suvokimą apie gamtos tausojimą ir aplinkai draugišką gyvenimo būdą. VšĮ RV agentūra. „Kita forma muziejuje“.
  25. Praktinis seminaras–kūrybinės dirbtuvės. 2018-10-02. 2 val. Pristatomas iš perdirbto popieriaus pagamintas „Žaliasis laisvalaikio katalogas“, kurį kiekvienas dalyvis gavo dovanų. Naujų gaminių kūrimas iš antrinių žaliavų. 60 dalyvių. VšĮ RV agentūra. „Kita forma Vilniuje“.
  26. Pamoka gamtoje „Voverės darželio apylinkėse“. 2018-10-02. 1 val. 45 vaikai, 3 pedagogai. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  27. Susitikimas su gyvūnų Tautmilės prieglaudos atstovais. 2018-10-04. 2 val. 45 vaikai, 4 pedagogai. Licėjaus mokiniams ir darželinukams prieglaudos atstovė papasakojo apie beglobius gyvūnus, jų priežiūrą. Priminė vaikams, kad prieš įsigyjant gyvūną, būtina suprasti, kad tai nėra žaislas, kad reikia apgalvoti kas juo rūpinsis. Vaikai ir jų tėveliai padovanojo beglobiams gyvūnams maisto, žaislų, skanumynų. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  28. Kūrybinė veikla nagrinėjant augalų sandarą (medis-lapas-vaisius). 2018-10-09. 2 val. 48 vaikai, 3 pedagogai. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  29. Susitikimas su gamtininku Luku Tribulu. 2018-10-17. 2 val. 25 vaikai, 3 pedagogai. Vaikai susipažino su drugelių vystymosi stadijomis, sužinojo, kad pagavus drugelį ant rankų lieka jo žvyneliai, stebėdami pro padidinimo stiklą ir mikroskopą ieškojo drugelio kiaušinėlių. Po pietų aktų salėje buvo pripūstas didelis kupolas – sferinis kinas ir leistasi į kelionę po senelio Franko ūkį, kur sužinota daug vertingų ir naudingų įdomybių apie gyvūnus, teko  įminti mįslę apie gyvūnų garsus, jų bruožus ir taip išgirsta daugybė dar negirdėtų faktų.  Stebėti laukiniai džiunglių, savanos, dykumos, Šiaurės ir Pietų ašigalių žvėrys: žirafa, beždžionė, liūtas, dramblys. Išsiaiškinta kuo minta matyti gyvūnai, kokie gyvūnai gyvena vandenyno dugne. Renginyje vaikai sužinojo daug naudingos informacijos apie paukščius, vabalus ir net pamatė nykstančius gyvūnus. http://vitlicejus.lt/diena-skirta-gamtos-pazinimui/ . VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  30. Kūrybinės dirbtuvės „Gamtinė medžiaga vaikų kūryboje“. Spalio 2-3 sav. 15 val. 106 vaikai, 14 pedagogų. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  31. Ką reiškia ekologiškas maistas? „Ekologiškos virtuvės šefai“ – salotų iš ekologiškų daržovių gaminimas.  2018-10-17. 2 val. 78 vaikai, 9 pedagogai. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  32. Integruota literatūrinė – aplinkosauginė pamoka „Knygų lapai žali“. Lektorius S. Paltanavičius. 2018-10-04. Vilniaus Naujininkų mokykla, 7 kl., 40 mokinių, 1 akad. val. Asociacija „Slinktys“. „Kas mes būtume be jų? Žalieji broliai“.
  33. Kūrybinės dirbtuvės „Noriu pažinti, noriu išmokti“. 2018-10-11. 6 val. 63 dalyviai. Kūrybinių dirbtuvių metu projekto dalyviai mokėsi pasigaminti patiekalus iš nepanaudotų maisto produktų, saugoti biologinę įvairovę, pasirinkti aplinkai draugišką gyvenimo būdą.  Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla. „Žvilgsnis į mus supantį pasaulį“.
  34. Vandens paukščių maitinimo problemos aptarimas. Žvėryne, prie Neries įrengtų informacinių stendų pristatymas. 2018-10-12. 57 dalyviai. Visuomeninė organizacija Žvėryno bendruomenė. „Pažinkime Neries pakrantės gamtinę įvairovę“.
  35. Integruota literatūrinė – aplinkosauginė pamoka „Knygų lapai žali“. Lektorius S. Paltanavičius. 2018-10-16. Vilniaus Naujininkų mokykla, 4 kl., 50 mokinių, 1 akad. val. Asociacija „Slinktys“. „Kas mes būtume be jų? Žalieji broliai“.
  36. Seminaras. Augalų tyrimai augalų kolekcijoje. 2018-10-16. 2 val. 25 vaikai. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  37. Praktinis seminaras „Lesyklėlių gamyba“. 2018-10-18. 2 val. 20 vaikų. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  38. Orientacinis žaidimas „Šniukštinėju Vilnių“. Vilniaus senamiestis. Vilniaus miesto gyventojai renginyje dalyvavo su savo augintiniais. 2018-10-21. 2 val. 30 dalyvių. Vadovė Lietuvos geografų draugijos prezidentė ir geografijos mokytoja ekspertė, švietimo lyderystės konsultantė Genovaitė Kynė. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.
  39. Seminaras Žvėryno bendruomenei apie mikrorajono gamtinę aplinką. 2018-10-25.  3 pranešimai, lektoriai  G. Petkus, V. Damaševičius, N. Degutienė.  17 dalyvių. Visuomeninė organizacija Žvėryno bendruomenė. „Pažinkime Neries pakrantės gamtinę įvairovę“.
  40. Seminaras „Žalioji erdvė daugiabučio kieme“. 2018-10-22.  Seminaro trukmė – 4 val. 50 dalyvių. 5 pranešimai. Pranešimų temos:  Medžiai miesto landšafte, Žalioji daugiabučio aplinka – atgaiva tiek akims, tiek sielai, Sumedėjusių augalų gerovės ir apsaugos užtikrinimo urbanizuotoje teritorijoje ypatumai, Antrinis daiktų panaudojimas tvarkant savo aplinką, Žaliosios miestų erdvės: užsienio patirtis ir klimato kaitos iššūkiai. VšĮ RV agentūra. „Žalioji erdvė daugiabučio kieme“.
  41. Kūrybinė aplinkos apsaugos veikla. Spalio 22 – lapkričio 21 d. Šiai veiklai sudaryta 20 mokinių komandų (7-11 klasės) iš skirtingų mokyklų.  Kiekviena mokykla, projekto dalyvė,  gavo užduotį tema „Kaip norėčiau pakeisti savo aplinką, kad ji būtų ekologiškesnė, darni su gamta“? Šia tema moksleiviai kūrė filmukus, rengė prezentacijas, aprašymus ir pristatymus iki 5 min. Visa kūrybinė medžiaga buvo  talpinama socialiniuose tinkluose ir/ar YOTUBE. siekiama skatinti moksleivių domėjimąsi Vilniaus miesto ekologinėmis problemomis, ugdyti požiūrį, kad nuo mūsų pačių priklauso ekologinių problemų sprendimas bei ką paliksime ateities kartoms. VšĮ „Problemų sprendimo centras“. „Vilnius – ekologiškai neabejingų moksleivių miestas“.
  42. Edukacinė senovinių žvakių gaminimo programa ,,Bitučių gyvenimas“. 2018-10-23. 2 val. 25 dalyviai. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  43. Praktinis seminaras, skirtas atskleisti antrinių medžiagų panaudojimo galimybes. 2018-10-25. 2 val. 25 dalyviai. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  44. Kūrybinės dirbtuvės, kuriose vilniečių šeimos nebenešiojamus megztinius ir nenaudojamus audinius pavertė šiltomis namų šlepetėmis bei kojinėmis. 2018-10-27.  Nacionalinė Mažvydo biblioteka. Trukmė 3 akad. val. 2 lektoriai. 29 dalyviai. Kūrybinių edukacinių dirbtuvių ciklas „Kita forma“ skirtas atliekų susidarymo prevencijai  populiarinti ir skatinti. Šia veikla siekiama skatinti visuomenę vengti atliekų susidarymo, daiktus naudoti pakartotinai ir taip pailginti jų naudojimo laiką. Į dirbtuves kviestos šeimos, skatinant jas drauge praleisti laiką ir sugriauti mitą, jog geri daiktai – tik iš naujų žaliavų, o daiktas padarytas iš atliekų, vertas tik vietos šiukšlinėje. Dirbtuvės buvo skirtos parodyti šeimoms, jog nebūtina brangiai pramogauti, pirkti brangius dovanas ar žaislus ir leisti laiką bei pinigus prekybos centruose – daug svarbiau laikas praleistas drauge, bendraujant, aptariant aplinkos apsaugos problemas, siekiant bendro tikslo, neskubant, besišnekučiuojant, ir , žinoma, formuojant suvokimą apie gamtos tausojimą ir aplinkai draugišką gyvenimo būdą. VšĮ RV agentūra. „Kita forma muziejuje“.
  45. Kūrybinės dirbtuvės, kuriose vilniečių šeimos nebenešiojamus megztinius ir nenaudojamus audinius pavertė šiltomis namų šlepetėmis bei kojinėmis. 2018-10-27. Keistoteka. Trukmė 2 akad. val. 1 lektorius. 6 dalyviai. Kūrybinių edukacinių dirbtuvių ciklas „Kita forma“ skirtas atliekų susidarymo prevencijai  populiarinti ir skatinti. Šia veikla siekiama skatinti visuomenę vengti atliekų susidarymo, daiktus naudoti pakartotinai ir taip pailginti jų naudojimo laiką. Į dirbtuves kviestos šeimos, skatinant jas drauge praleisti laiką ir sugriauti mitą, jog geri daiktai – tik iš naujų žaliavų, o daiktas padarytas iš atliekų, vertas tik vietos šiukšlinėje. Dirbtuvės buvo skirtos parodyti šeimoms, jog nebūtina brangiai pramogauti, pirkti brangius dovanas ar žaislus ir leisti laiką bei pinigus prekybos centruose – daug svarbiau laikas praleistas drauge, bendraujant, aptariant aplinkos apsaugos problemas, siekiant bendro tikslo, neskubant, besišnekučiuojant, ir , žinoma, formuojant suvokimą apie gamtos tausojimą ir aplinkai draugišką gyvenimo būdą. VšĮ RV agentūra. „Kita forma muziejuje“.
  46. Mokymai skirti didinti suvokimą apie darnų vystymąsi. 2018-10-29. (4 val. 41 dalyvis. Vilniaus Antakalnio Progimnazija. Org. VšĮ „Pokyčių projektai“, projektas „Mano miestas darnus“.
  47. Praktinių darnaus vystymosi metodų mokymai vyko 2018-10-30 ir 2018-10-31. 2 dienas po 8 val. 40 dalyvių. Vilniaus Radvilų gimnazija. Mokymus vedė du lektoriai, labai daug veiklų buvo vykdoma praktiškai, todėl mokytojai  daug užduočių atliko ir diskutavo dirbdami grupėse, kurias kuravo lektoriai.  Buvo keliamos pagrindinės miesto problemos ir nagrinėjama kaip jų sprendimas prisidėtų prie darnaus miesto vystymosi.Org. VšĮ „Pokyčių projektai“, projektas „Mano miestas darnus“.
  48. Integruota literatūrinė – aplinkosauginė pamoka „Knygų lapai žali“. Lektorius D. Gintalas. 2018-11-06. Emilijos Pliaterytės progimnazija, 3 kl., 23 mokiniai, 1 akad. val. Asociacija „Slinktys“. „Kas mes būtume be jų? Žalieji broliai“.
  49. Kūrybinės dirbtuvės „Kalėdinis dekoras“ 2018-11-06. Vyko dvejos dirbtuvės (rytinės ir popietinės). Lektorė dailininkė Vaida Verikaitė. Dalyviai atsinešė savo kurtų žaislų, mokėsi vieni iš kitų, dalinosi patirtimi, vieni kitus mokė ir gamino kalėdines dekoracijas iš antrinių žaliavų. Dirbtuvėse dalyvavo 40 dalyvių. VšĮ „Nepriklausomi projektai“. „Kalėdų spalvos“.
  50. Kūrybinės dirbtuvės, kuriose vilniečių šeimos turėjo galimybę pirmosios Vilniuje pradėti advento kalendorių gamybą iš antrinių žaliavų. 2018-11-10. Nacionalinė Mažvydo biblioteka. Per kelias valandas į dirbtuves užsiregistravo daugiau nei 100 dalyvių, tačiau dėl riboto ploto, buvo priimta pusė norinčiųjų. Trukmė 3 akad. val. 2 lektoriai. 45 dalyviai. Kūrybinių edukacinių dirbtuvių ciklas „Kita forma“ skirtas atliekų susidarymo prevencijai  populiarinti ir skatinti. Šia veikla siekiama skatinti visuomenę vengti atliekų susidarymo, daiktus naudoti pakartotinai ir taip pailginti jų naudojimo laiką. Į dirbtuves kviestos šeimos, skatinant jas drauge praleisti laiką ir sugriauti mitą, jog geri daiktai – tik iš naujų žaliavų, o daiktas padarytas iš atliekų, vertas tik vietos šiukšlinėje. Dirbtuvės buvo skirtos parodyti šeimoms, jog nebūtina brangiai pramogauti, pirkti brangius dovanas ar žaislus ir leisti laiką bei pinigus prekybos centruose – daug svarbiau laikas praleistas drauge, bendraujant, aptariant aplinkos apsaugos problemas, siekiant bendro tikslo, neskubant, besišnekučiuojant, ir , žinoma, formuojant suvokimą apie gamtos tausojimą ir aplinkai draugišką gyvenimo būdą. VšĮ RV agentūra. „Kita forma muziejuje“.
  51. Kūrybinės dirbtuvės, kuriose vilniečių šeimos iš antrinių žaliavų gamino advento kalendorius. 2018-11-10. Keistoteka. Susidomėjimas didelis, dėl mažos erdvės buvo galima priimti tik dalį dalyvių. Trukmė 3 akad. val. 2 lektoriai. 20 dalyvių. Kūrybinių edukacinių dirbtuvių ciklas „Kita forma“ skirtas atliekų susidarymo prevencijai populiarinti ir skatinti. Šia veikla siekiama skatinti visuomenę vengti atliekų susidarymo, daiktus naudoti pakartotinai ir taip pailginti jų naudojimo laiką. Į dirbtuves kviestos šeimos, skatinant jas drauge praleisti laiką ir sugriauti mitą, jog geri daiktai – tik iš naujų žaliavų, o daiktas padarytas iš atliekų, vertas tik vietos šiukšlinėje. Dirbtuvės buvo skirtos parodyti šeimoms, jog nebūtina brangiai pramogauti, pirkti brangius dovanas ar žaislus ir leisti laiką bei pinigus prekybos centruose – daug svarbiau laikas praleistas drauge, bendraujant, aptariant aplinkos apsaugos problemas, siekiant bendro tikslo, neskubant, besišnekučiuojant, ir , žinoma, formuojant suvokimą apie gamtos tausojimą ir aplinkai draugišką gyvenimo būdą. VšĮ RV agentūra. „Kita forma muziejuje“.
  52. Seminaras „Tapk rūšiavimo mitų griovėju“. 2018-11-12. 4 val. Lektoriai Tomas Tradišauskas (VšĮ „Žiedinė ekonomika“), Ignas Brazauskas (VšĮ „Mes Darom“), Ieva Budraitė (Žaliosios politikos institutas). Nagrinėti žiedinės ekonomikos, aplinkosaugos ir atsakingo vartojimo bei atliekų tvarkymo klausimai. Žmonės buvo informuoti apie sąvartynų ir kitų netinkamų atliekų tvarkymo būdų žalą, rūšiavimo paprastumą ir patrauklumą vartotojui. Dalis mokymų dalyvių sutiko įsitraukti į tolesnį projekto įgyvendinimo etapą, iš jų suformuota 5 savanorių grupė. Savanoriai buvo supažindinti su iš anksto parengta informacine medžiaga, atmintine apie aplinkai draugišką elgseną, bei kaip bendraujant su visuomene motyvuoti patarimus diegti savo kasdienėje elgsenoje.  Savanoriai ir akcijos dalyviai įgytas žinias, tikimasi, panaudos savo kasdienėje veikloje, tvarkydami buityje susidarančias atliekas. Savo pavyzdžiu užkrėsdami kitus, ilgalaikėje perspektyvoje Vilniaus gyventojai, tikimasi, reikšmingai prisidės prie teisingai išrūšiuojamų atliekų kiekio augimo.  Įgyvendinus projektą prisidėta prie vilniečių aplinkosauginio sąmoningumo didinimo, rūšiavimo įpročių ugdymo. Projekto veiklos buvo atviros visuomenei, vyko viešoje Vilniaus vietoje, kur didelis lankomumas, taip prisidedant prie Vilniaus kaip  socialiai atsakingo, ekologiško ir sąmoningo miesto įvaizdžio formavimo miesto gyventojų ir svečių akyse. VšĮ „Žaliosios politikos institutas“. Atsakingo atliekų tvarkymo skatinimo akcija „Rūšiavimo mitų griovėjai“.
  53. Integruota literatūrinė – aplinkosauginė pamoka „Knygų lapai žali“. Lektorius D. Gintalas. 2018-11-13. Vilniaus Sietuvos progimnazija, 3 kl., 49 mokiniai, 1 akad. val. Asociacija „Slinktys“. „Kas mes būtume be jų? Žalieji broliai“.
  54. Dirbtuvės „Kalėdinis dekoras“. 2018-11-13. Vyko dvejos dirbtuvės (rytinės ir popietinės). Lektorė grafikė Joana Kairienė. Dalyviai atsinešė savo kurtų žaislų, mokėsi vieni iš kitų, dalinosi patirtimi, vieni kitus mokė ir gamino kalėdines dekoracijas iš antrinių žaliavų. Dirbtuvėse dalyvavo 40 dalyvių. VšĮ „Nepriklausomi projektai“. „Kalėdų spalvos“.
  55. Kūrybinės dirbtuvės „Įženk į paveikslą“. 2018-11-13. 4 val. 48 dalyviai. Kūrybinių dirbtuvių metu projekto dalyviai mokėsi pasigaminti iš gamtinės žaliavos puošybos elementus ir koliažus. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla. „Žvilgsnis į mus supantį pasaulį“.
  56. 5 paskaitos apie miesto paukščius, jų savitumus, apsaugą. Lapkritis-gruodis. 5 val. 2018-11-16 (Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro III rūmuose, 73 dalyviai). 2018-11-27( Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje, 30 dalyvių. Socialiniuose tinkluose Vrublevskių bibliotekoje skaitytą paskaitą stebėjo daugiau nei 700 žmonių). 2018-12-01 (Verkių regioninio parko direkcijoje, 15 dalyvių). 2018-12-03 (Vilniaus darželyje „Žiogelis“, Vilniaus Gerosios Vilties progimnazijoje, 127 dalyviai). Buvo pasakojama ir rodoma kokias paukščių rūšis visais metų sezonais galima aptikti konkrečioje Vilniaus vietoje, kas būdinga paukščių gyvenimo būdui. Vilniečiai susipažino kaip individualiai prisidėti prie paukščių populiacijos būklės gerinimo Vilniaus mieste. Asociacija Lietuvos ornitologų draugija. Projektas „Gamtos takai vilniečiams“.
  57. Pasikartojančios daiktų istorijos Vilniaus mokyklose“. 5 seminarai Europos  atliekų mažinimo savaitės metu  mokyklose. Trukmė: 10 val. Dalyviai, mokiniai ir mokytojai, per 160.  Lektoriai 2.  Seminarų metu aptarta atliekų mažinimo klausimai, žinios pritaikytos praktikoje ruošiant kalėdines dekoracijas iš antrinių žaliavų. Seminarų datos ir vietos, dalyvių skaičius: 2018-11-19, Vilniaus Gabijos gimnazija,  dalyvių sk. 25; 2018-11-20, Vilniaus tarptautinė Meridiano mokykla, 39; 2018-11-21, Vilniaus Santaros gimnazija, 35; 2018-11-21, Vilniaus Šeškinės pradinė mokykla, 49; 2018-11-22 Vilniaus Petro Vileišio progimnazija, 25. VšĮ RV agentūra. „Kita forma Vilniuje“.
  58. Dirbtuvės nieko nepirkimo dienos proga. 2018-11-22. Vilniaus miesto savivaldybė. Trukmė 3 val. 2 lektoriai.  30 dalyvių. Dirbtuvių tikslas – supažindinti žmones su atliekų tvarkymo būdais, didžiausią dėmesį skiriant daugkartiniam daiktų panaudojimui bei atliekų vengimui. Prieš prasidedant Kalėdinių dovanų pirkimo karštinei siekta įrodyti, kad puikias kalėdines dekoracijas galima pasigaminti iš antrinių žaliavų ir taip prisidėti prie atliekų mažinimo. Dalyviai gamino dekoracijas, kuriomis papuošė savo darbo vietą ar namus. Dalyviai įsitikino, kad nebūtina viską pirkti, o galima nebrangiai ir lengvai pasidaryti patiems, taip išvengiant perdėto vartojimo ir teikiant džiaugsmą sau ir aplinkiniams. VšĮ RV agentūra. „Kita forma Vilniuje“.
  59. Kita forma festivalis“. 2018-11-17. 10 lektorių. Trukmė 6 val. Per 650 dalyvių. M. Mažvydo biblioteka. Kalėdinės „Kita forma“ kūrybinės eko dirbtuvės, kurių metu gaminami Advento kalendoriai bei  kalėdinės namų ir eglutės dekoracijos. „Žaliojo taško“ rūšiavimo konkursas bei prizai dalyvavusiems jame! Tinklaraštininės Rūtos Iliuk ir Simonos Pobedinskienės atnaujintų baldų ekspozicija „Eksperimentinis vaikų kambarys“ bei kūrybinės dirbtuvės, kurių metu iš nenaudojamų trikotažinių marškinėlių  gaminami žaidimai ir netik. Knygos „Kontis ir Tvarkius“ skaitymai su leidinio autore Aldona Zinkevičiūte, bei galimybė įsigyti knygas bei gauti autorės autografą. Muzikos erdvėje pristatyti muzikos instrumentai, pagaminti iš antrinių žaliavų, katalogas „Muzika tavo rankose“, bei eksponuojami instrumentai, kuriuos buvo galima išbandyti gyvai. VšĮ RV agentūra. „Kita forma Vilniuje“.
  60. Kitos formos festivalio” metu vilniečių šeimoms organizuotos kūrybinės dirbtuvės, kuriose buvo gaminami advento kalendoriai, kalėdinės dekoracijos iš antrinių žaliavų. 2018-11-17.  Nacionalinė Mažvydo biblioteka. Trukmė 6 akad. val. 3 lektoriai, apie 300 dalyvių. Kūrybinių edukacinių dirbtuvių ciklas „Kita forma“ skirtas atliekų susidarymo prevencijai  populiarinti ir skatinti. Šia veikla siekiama skatinti visuomenę vengti atliekų susidarymo, daiktus naudoti pakartotinai ir taip pailginti jų naudojimo laiką. Į dirbtuves kviestos šeimos, skatinant jas drauge praleisti laiką ir sugriauti mitą, jog geri daiktai – tik iš naujų žaliavų, o daiktas padarytas iš atliekų, vertas tik vietos šiukšlinėje. Dirbtuvės buvo skirtos parodyti šeimoms, jog nebūtina brangiai pramogauti, pirkti brangius dovanas ar žaislus ir leisti laiką bei pinigus prekybos centruose – daug svarbiau laikas praleistas drauge, bendraujant, aptariant aplinkos apsaugos problemas, siekiant bendro tikslo, neskubant, besišnekučiuojant, ir , žinoma, formuojant suvokimą apie gamtos tausojimą ir aplinkai draugišką gyvenimo būdą. VšĮ RV agentūra. „Kita forma muziejuje“.
  61. Europos atliekų mažinimo savaitės renginys ,,Aplinka ir sveikata“. 2018-11-17. 2 val. Grigiškių VDC. 20 dalyvių. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  62. Ką reiškia ekologiškas maistas? „Ekologiškos virtuvės šefai“ – salotų iš ekologiškų daržovių gaminimas.  2018-10-17. 2 val. 78 vaikai, 9 pedagogai. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  63. „Mada kitaip“. Drabužių iš antrinių žaliavų kūrimas. Lapkričio 5-9 d. 10 val. 30 vaikų, 3 pedagogai. Darželinukai visą savaitę ruošėsi, rinko antrines žaliavas ir kūrė drabužius. Visi demonstravo drabužius – įspūdingas ir įdomias kolekcijas, dvelkiančias vasara ir rudeniu. Vaikai ne tik pristatė  madas, bet ir aptarė   aktualias problemas apie atliekų rūšiavimą, bandė ieškoti sprendimų, kaip galima panaudoti nereikalingas pakuotes antra kartą. O madų šou užbaigė su priesaika mylėti ir saugoti savo Žemę. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  64. Kūrybinės dirbtuvės, kuriose gaminama daiktai iš antrinių žaliavų. 2018-11-12. 4 val. 106 vaikai, 14 pedagogų. Miške akį traukia įvairių formų medžiai: kreivi, šakoti, kuproti, aukšti, žemi… Medžių teikiamas pavėsis, nauda išvaizda ir ilgas amžius džiugina kiekvieno žmogaus širdį. Vaikų kūrybai daug galimybių teikia gamtinė medžiaga (šakos, kelmai, šaknys, šiaudai ir kt.). Vaikai iš prigimties yra tyrinėtojai. Jie ieško, stebi, eksperimentuoja, bando suvokti pasaulį.  Kurdami darbelius vaikai patiria daug džiaugsmo, mokosi pažinti aplinką ir racionalaus jos naudojimo. Norint pagaminti darbelį, reikia jį įsivaizduoti, todėl vaikams pirmiausia padedama išsirinkti medžiagą. Vaikų darbeliams naudojamos įvairios gamtos priemonės: akmenukai, medžių šaknys, šakos, kaštonai, lapai, kankorėžiai. Projekto metu vaikai gamino muzikos instrumentus, iš lapų klijavo savo vardų pirmąsias raideles ir kt.  Taip skatinamas vaikų noras kurti ir pasitikėti savo jėgomis, domėtis gamta,  ieškoti joje kūrybinių idėjų ir džiaugtis rezultatais. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  65. 17. Pamokų ciklas apie atliekų tvarkymą, rūšiavimą, atliekų mažinimą ir jų vengimą. 2018-11-14. 2 val. 106 vaikai, 14 pedagogų. Vaikai pasigamino savo konteinerius ir žaidimo forma rūšiavo atliekas, kartu skatindami ir savo darželio draugus prisidėti prie šio smagaus žaidimo. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  66. Gyvūnų pažinimo pamoka Zoologijos muziejuje. 2018-11-21. 1 val. 13 vaikų, 2 pedagogai. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  67. Krintančių lapų skaitymai“. 2018-11-20. 1 val. Vilniaus miesto savivaldybė. 35 dalyviai. Dalyvavo rašytojas V.V. Lansbergis, asociacijos „Slinktys” pirmininkas J. Žitkauskas, Emilijos Pliaterytės (mokytoja R. Stasiūnienė) ir Vilniaus Sietuvos progimnazijų (mokytoja R. Gedminaitė) bei Radvilų gimnazijos mokiniai (mokytoja R. Misėkienė). Drauge buvo kuriama aplinkosauginė pasaka, dainuojamos dainos. Aktyviausi vaikai buvo apdovanoti V.V. Landsbergio kompaktinėmis plokštelėmis. Dalyvavimas renginyje kartu su visuomenėje žinomais atlikėjais, palaikančiais aplinkosaugines idėjas, dainavimas bei pasakos kūrimas vaikams ir jaunimui davė dar stipresnis stimulą tausoti juos supančią gamtą. Asociacija „Slinktys“. „Kas mes būtume be jų? Žalieji broliai“.
  68. Kūrybinės dirbtuvės. Europos atliekų mažinimo savaitės renginys. 2018-11-23. Geležinkelio g. 6. 3 val. Ekologinio dizaino asociacija. „Pasimatuok ekologišką paltą“.
  69. Kūrybinės dirbtuvės. 2018-11-24. Geležinkelio g. 6. 4 dirbtuvės, 9 val. ZEFYRAS, dvejos pirštinių dirbtuvės. Precious plastic, bendruomeninės plastiko perdirbimo dirbtuvės. Žalia žinutė, daugkartinių maišelių siuvimo dirbtuvės. Simonas Nekrošius ir muzikos instrumentų iš plastiko butelių gamyba. Ekologinio dizaino asociacija. „Pasimatuok ekologišką paltą“.
  70. Kalėdinių dekoracijų gaminimo iš antrinių žaliavų kūrybinės dirbtuvės. 2018-11-24. Du seminarai po 3 akad. val. 2 lektoriai. 58 dalyviai. Nacionalinė Mažvydo biblioteka. Kūrybinių edukacinių dirbtuvių ciklas „Kita forma“ skirtas atliekų susidarymo prevencijai populiarinti ir skatinti. Šia veikla siekiama skatinti visuomenę vengti atliekų susidarymo, daiktus naudoti pakartotinai ir taip pailginti jų naudojimo laiką. Į dirbtuves kviestos šeimos, skatinant jas drauge praleisti laiką ir sugriauti mitą, jog geri daiktai – tik iš naujų žaliavų, o daiktas padarytas iš atliekų, vertas tik vietos šiukšlinėje. Dirbtuvės buvo skirtos parodyti šeimoms, jog nebūtina brangiai pramogauti, pirkti brangius dovanas ar žaislus ir leisti laiką bei pinigus prekybos centruose – daug svarbiau laikas praleistas drauge, bendraujant, aptariant aplinkos apsaugos problemas, siekiant bendro tikslo, neskubant, besišnekučiuojant, ir , žinoma, formuojant suvokimą apie gamtos tausojimą ir aplinkai draugišką gyvenimo būdą. VšĮ RV agentūra. „Kita forma muziejuje“.
  71. Seminaro „Saulės energijos gavimas Vilniaus mieste“ organizavimas ir pravedimas. Seminaras apie standartinių fotovoltinių ir integruojamų į pastatus sprendimų diegimą Lietuvoje ir ES šalyse. Praktinis technologijos pristatymas, diskusija, dirbtuvės 2018-11-27. Vilniaus miesto savivaldybė. Pavyzdinių sumažintų BIPV gaminių dizaino sukūrimas. Užsienio šalių specialistų geriausios patirties naudojant saulės energetikos gamybą miestuose apibendrinimas, literatūros vertimas į lietuvių kalbą. Mokomosios medžiagos parengimas. VšĮ „Žiedinė ekonomika“.
  72. Medžių puošimo tradicija“. 2018-11-29. 40 dalyvių. Su medžių puošimo tradicijomis dalyvius supažindino doc. dr. G. Kmitienė.  Antrinių žaliavų naudojimo galimybes medžiams puošti pristatė lektorė R. Aleksandravičiūtė. Papuošta 3 medžiai Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokyklos, Vilniaus lietuvių namų ir Žirmūnų seniūnijos kiemuose. Medžiai buvo puošiami projekto dalyvių iš panaudotų daiktų pagamintais dirbiniais. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla. „Žvilgsnis į mus supantį pasaulį“.
  73. Baigiamasis projekto renginys 7-11 klasių moksleiviams „Vilnius – ekologiškai neabejingų moksleivių miestas“, kuriame pristatomi kūrybiniai mokinių namų darbai „Kaip pakeisčiau aplinką?“. Interaktyvios protų kovos „Ką aš žinau apie Vilniaus kraštovaizdį, ekologiją ir gamtą“. Apdovanojimų įteikimas. Apdovanotos visos dalyvavusios komandos ir geriausia kūrybinė užduotis, kurią išrinko visų mokyklų autoritetinga pedagogų komisija. 2018-11-30. Žemynos progimnazija (Žemynos g.14). 140 dalyvių. 4 val. Projektas svarbus dėl didelės išliekamosios vertės – ekologinio jaunųjų vilniečių kūrybiškumo ugdymo, projekto veiklos paskatino moksleivius atsigręžti į gamtą ir aplinkosaugines vertybes. Projekto veiklos apjungė net 30 Vilniaus  mokyklų. Projektui sukurti darbai bus nuolat peržiūrimi YOTUBE, o VšĮ Problemų sprendimo centras šiuos kūrybinius darbus panaudos ikimokykliniam ir pradiniam mokykliniam aplinkosauginiam švietimui, asmens aplinkosauginiam raštingumui gerinti juos naudoti galės ir pedagogai. VšĮ „Problemų sprendimo centras“. „Vilnius – ekologiškai neabejingų moksleivių miestas“.
  74. Kalėdinių vainikų gaminimo iš antrinių žaliavų dirbtuvės. 2018-12-01. Nacionalinė Mažvydo biblioteka. Trukmė 3 akad. val. 2 lektoriai, 45 dalyviai. Kūrybinių edukacinių dirbtuvių ciklas „Kita forma“ skirtas atliekų susidarymo prevencijai populiarinti ir skatinti. Šia veikla siekiama skatinti visuomenę vengti atliekų susidarymo, daiktus naudoti pakartotinai ir taip pailginti jų naudojimo laiką. Į dirbtuves kviestos šeimos, skatinant jas drauge praleisti laiką ir sugriauti mitą, jog geri daiktai – tik iš naujų žaliavų, o daiktas padarytas iš atliekų, vertas tik vietos šiukšlinėje. Dirbtuvės buvo skirtos parodyti šeimoms, jog nebūtina brangiai pramogauti, pirkti brangius dovanas ar žaislus ir leisti laiką bei pinigus prekybos centruose – daug svarbiau laikas praleistas drauge, bendraujant, aptariant aplinkos apsaugos problemas, siekiant bendro tikslo, neskubant, besišnekučiuojant, ir , žinoma, formuojant suvokimą apie gamtos tausojimą ir aplinkai draugišką gyvenimo būdą. VšĮ RV agentūra. „Kita forma muziejuje“.
  75. Kūrybinės dirbtuvės. Naujametinių žaislų gamyba iš gamtinių medžiagų. 2018-12-06. 2 val. Grigiškių VDC. 25 dalyviai. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  76. Metodikos „Laikas keičia žemę“ pristatymas pedagogams bei visiems besidomintiems kraštovaizdžiu. 2018-12-06. 2 val. Vilniaus mokytojų namai (Mažoji salė). 15 dalyvių. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.
  77. Protmūšis „Vilniaus  vingiais ir kloniais“. 2018-12-06. 12.00 val. Vilniaus mokytojų namai (Mažoji salė). Dalyvavo Vilniaus Simono Daukanto, Vilniaus Vytauto Didžiojo ir  Vilniaus Žemynos gimnazijų moksleiviai bei pedagogai. 60 dalyvių. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.


KONFERENCIJOS

  1. Tvari aplinka. Žiedinė ekonomika“. 2018-10-02. 5 val. 129 dalyviai. Vilniaus miesto savivaldybė. 8 pranešimai: „Atvira žalioji ugdymo(si) aplinka asmens ekologinės kultūros ugdymo aspektu“(Ona Motiejūnaitė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos aplinkos apsaugos poskyrio ekologė); „Lietuvos paviršinių vandens telkinių būklė ir priemonės jos gerinimui“ (Justas Samosionokas, VšĮ „Grunto valymo technologijos“ Projektų rengimo skyriaus vedėjas); „Atsakingai pagaminta tvariam vartojimui planetoje ŽEMĖ“ (doc. Edita Sabockytė-Skudienė, doc. dr. Alevtina Ščepanova, Vilniaus dizaino kolegija; „Nuo pedagogikos iki tvarios mados filosofijos kasdien“ (Viktorija Bugajenko – Zefyro mados dizaino studijos įkūrėja ir dizainerė); „Tekstilė atliekų tvarkymo kontekste. Antras trikotažo gyvenimas“ (Rūta Iliuk, menininkė, kūrėja, antrinio panaudojimo entuziastė); „Inovatyvus perdirbimas ir jo įtaka kuriant bendruomenę“ (Simas Sonkinas, riedlenčių sporto veteranas, Commune DIY riedlenčių dirbtuvių įkūrėjas); „Dalijimosi ekonomikos vaidmuo kuriant aktyvų laisvalaikio parką“ (Lukas Perminas, auto-moto parko įkūrėjas); „Kita forma“ tvarios aplinkos ir žiedinės ekonomikos kontekste“ (Vaida Griškevičienė, ekologė, aplinkosaugininkė, VšĮ “RV Agentūra” direktorė, „Kita forma“ įkūrėja ir vadovė).
  2. Vilniaus miesto profesinių mokyklų mokinių ir gamtos dalykų mokytojų aplinkosauginių projektinių darbų konferencija „Gamtamokslinio ugdymo geroji patirtis“. 2018-11-22. 100 dalyvių. Plenariniame posėdyje buvo skaitomi du po 0,5 val. pranešimai, mokytojų sekcijoje – 6 pranešimai. Tradiciniu tapusio renginio metu Vilniaus miesto profesinių mokyklų mokytojai pasidalino gamtamokslinio ugdymo gerąja patirtimi. Konferencija padėjo dalyviams suvokti, kad jie yra gamtos dalis ir padėjo suprasti visuomenės darnaus vystymosi principus, ekologinio ir aplinkosauginio švietimo reikšmę. Projekto veiklų dalyviai tobulino ekologinę kultūrą, suprato atsakingo požiūrio į gamtos išteklių bei biologinės įvairovės saugojimą bei draugiško aplinkai elgesio svarbą. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla. „Žvilgsnis į mus supantį pasaulį“.
  3. 2018-11-23. „Peronas“. Geležinkelio g. 6. 3 val. 30 dalyvių. Europos atliekų mažinimo savaitės renginys. Nagrinėtos temos: tvaraus dizaino perspektyvos Lietuvoje (Vaida Griškevičienė, Ekologinio dizaino asociacijos vadovė);  namai be atliekų – misija (ne)įmanoma? (Mila Monk, vertėja, išvertusi į lietuvių kalbą Bea Johnson knygą „Zero Waste Home“); ekoisterija (Simonas Tarvydas, dizaineris, INDI kūrybinės studijos įkūrėjas). Ekologinio dizaino asociacija. „Pasimatuok ekologišką paltą“.
  4. 2018-11-24. „Peronas“. Geležinkelio g. 6. 3 val. 190 dalyvių. Europos atliekų mažinimo savaitės renginys. Nagrinėtos temos: ekologiniai klausimai ir sprendimai pasauliniame mados kontekste (doc. Edita Sabockytė-Skudienė, doc. Alevtina Ščepanova, VDK Mados dizaino katedra; 4 iš 5: zero waist (Viktorija Bugajenko , mados dizaino studijos „Zefyras”  įkūrėja ir dizainerė);      „Firidas“ – darni gamyba, iššūkiai ir galimybės (Erika Furman, UAB „Firidas“ valdybos pirmininkė); plastikas – šiukšlė ar resursas? (Žiedūnė Morkūnaitė, Lina Radvilaitė, Simonas Pilkauskas, Artiom Poluden, Prescious plastic komanda, vystanti projektą „Bendruomenei atviros plastiko perdirbtuvės“);  industrinių metalo atliekų pritaikymas dizaine (Agnė Kučerenkaitė, dizainerė); atliekų perdirbimas: mitai ir tendencijos (Tadas Kavaliauskas, AB “Plasta” technologinio skyriaus vadovas). Konferencijos metu lektoriai kalbėjo apie jų pastangas prisidėti prie švaresnės aplinkos, atsakingą atliekų tvarkymą gamyboje bei buityje, beatliekinės gamybos galimybes, išsakė mintis kaip verslui pavyksta įsidiegti gamyboje žiedinės ekonomikos principus, kas pagrindiniai aplinkos teršėjai ir kaip galima taršą mažinti, aptarė industrinių atliekų, plastiko naudojimo kūryboje galimybes. Lietuvoje yra daug gerų žiedinės ekonomikos taikymo gamyboje pavyzdžių, iš kurių galime pasimokyti.  Yra dizainerių, kūrėjų, pelniusių ne vieną tarptautinį apdovanojimą, atsakingo verslo įmonių, kurios bando atsisakyti linijinės ekonomikos modelio ir gamyboje taikyti žiedinės ekonomikos principus. Ekologinio dizaino asociacija. „Pasimatuok ekologišką paltą“.


EKSKURSIJOS

  1.  5 ekskursijos visuomenei (Verkių, Pavilnių ir Vilniaus pilių parkuose). 5 val. Dalyvavo 245 vilniečiai. Vilniaus Pilių parko ekskursijoje vilniečiai susipažino ne tik su gamtinėmis, bet ir su kultūrinėmis parkų vertybėmis. Vilniaus pilių kultūrinio rezervato darbuotojas Stasys Patkauskas ekskursijos dalyviams papasakojo apie parkų kultūrinius objektus. Verkių parko ekskursijoje dalyviai susipažino su ornitologinio tako gamtiniais objektais. Pavilnių regioniame parke bendruomenė, moksleiviai ir ikimokyklinio amžiaus vaikai susipažino su inkiluose gyvenančiais paukščiais. Gausus dalyvių skaičius viešose paskaitose ir ekskursijose ir jų mintys po užsiėmimų parodė koks svarbus projektas miesto žmonėms. Asociacija Lietuvos ornitologų draugija. Projektas „Gamtos takai vilniečiams“.
  2. Mokomės gamtoje. Išvyka į Belmonto parką, Rokantiškių piliakalnį, Pūčkorių atodangą. 4 val. 2018-09-06. 50 vaikų, 7 pedagogai. Mokymasis gamtoje yra viena įdomiausių pažintinių veiklų vaikams. Vaikai gali pamatyti, paliesti, išgirsti, palyginti ir taip geriau išmokti, įsiminti bei sužinoti apie mus supančią gamtą, suprasti kodėl ją reikia saugoti. Taip ugdoma gamtojauta, elgesio gamtoje kultūra. Gamtos pažinimo pamoka Jaunųjų gamtininkų centre. 2018-09-04. 2 val. 20 vaikų, 2 pedagogai. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  3. Varninkų pažintinio tako gamtos vertybės. 2018-09-14. 1 val. 25 dalyviai. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  4. Vilniaus akmenys: istorija ir fosilijos. 2018-10-04. 2 Edukacinė ekskursija moksleiviams. Dalyvavo Vilniaus Žemynos gimnazijos moksleiviai. 26 dalyviai. Vadovas Lietuvos geologų sąjungos švietimo ir geologinio paveldo pirmininkas Simonas Saarman. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.
  5. Vilniaus akmenys: istorija ir fosilijos. 2018-10-11. 2 Vilniaus senamiestis. Edukacinė ekskursija moksleiviams. Dalyvavo Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos moksleiviai. 30 dalyvių. Vadovas Lietuvos geologų sąjungos švietimo ir geologinio paveldo pirmininkas Simonas Saarman. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.
  6. Vilniaus akmenys: istorija ir fosilijos. 2018-10-11. 2 Vilniaus senamiestis. Edukacinė ekskursija moksleiviams. Dalyvavo Vilniaus Vytauto Didžiojo  gimnazijos moksleiviai. 28 dalyviai. Vadovas Lietuvos geologų sąjungos švietimo ir geologinio paveldo pirmininkas Simonas Saarman. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.
  7. Karoliniškių kraštovaizdžio draustinio takais“. 2018-10-20. 3 val.  Karoliniškių draustinis. Vadovė Geomokslų instituto mokslinė darbuotoja ir kraštovaizdžio ekspertė dr. Giedrė Godienė. Dalyvavo 110 miestiečių. Ekskursijos dalyviai gilino žinias apie miesto kraštovaizdį, grožėjosi miesto gamta, susipažino su gamtos vertybėmis, tapo sąmoningesni ir labiau išprusę gamtos pažinimo srityje, ateityje geriau supras gamtos ir urbanizacijos proceso sąveiką, jaus didesnę atsakomybę vykdydami veiklas kraštovaizdžio saugojimo/keitimo procesuose. Minint Europos kraštovaizdžio dieną vilniečiai buvo pakviesti pajuati kalnų dvasią savo gimtajame lygumų krašte. Dalyviai skersai-išilgai keliavo Karoliniškių kraštovaizdžio draustinio takais ir susipažino su Neries slėnio eroziniais raguvynais, Plikakalnio atodanga ir kitais draustino turtais, grožėjosi rudeninėmis miško spalvomis, Vingio parko, Neries salų ties Žvėrynu ir Vilniaus centro vaizdais. Ekskursijos dalyviai suprato kaip formuojasi upių slėniai, jų terasos, atragiai, kas yra erozija, erozijos bazė, kuo skiriasi išgrauža, griova ir raguva, kokius geologinės istorijos sluoksnius atidengia atodanga, kur yra senasis Karolinos kelias, ką mena senieji ąžuolai. Mišku apaugęs Karoliniškių erozinis kalvynas – tankus daugiašakių gilių griovų, raguvų, stačiašlaičių erozinių kalvų ir atragių labirintas. Jis driekiasi 3,2 km pietvakarių-šiaurės rytų kryptimi per Lazdynų, Karoliniškių, Viršuliškių, Žvėryno ir Šeškinės mikrorajonus Vilniaus vakarinėje dalyje, dešiniajame Neries krante. Didžiausia kalvyno įžymybė – antroji pagal aukštį (po Pūčkorių) Vilniuje Plikakalnio atodanga, aukščiausioje vietoje iškylanti 59 metrus dešiniajame Neries krante priešais Vingio parką. Tai saugomas unikalus geologinis gamtos paminklas. Nuo papėdės, kur 84,6 m lygyje teka Neris, iki apžvalgos aikštelės atodanga kyla į 143,6 metrų aukštį virš jūros lygio. Visa atodangos storymė – nepaprasta ledlaikių istorijos knyga. Ją gamtininkai tiria nuo XVIII amžiaus, o ir dabar, ir kiekvieną kartą geologai suranda ką nors naujo ir įdomaus mokslui. Ir visa tai Vilniaus centre! Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.
  8. Ekskursija po Vilniaus Čiurlionio trikampio teritoriją „Ledynmečio pėdsakais“. Lektorius dr. Jonu Šečkus (geologijos mokslų daktaras)., ir „Dinozaurų laikų parkas“ erdvės pristatymas. 2018-11-10. 70 dalyvių. Trukmė 2 val. Asociacija Vilniaus Čiurlionio trikampio bendruomenė. Projektas „Augalai mūsų gyvenamojoje aplinkoje“.
  9. Edukacinės – pažintinės ekskursijos senamiestyje. Pravestos 4 ekskursijos, dalyvavo 85 žmonės. Ekskursijos trukmė 2 val. Datos: 2018-09-23. 2018-09-25. 2018-10-27. 2018-12-01. Ekskursijas vedė kvalifikuota gidė, turinti Valstybinio turizmo departamento suteiktą gido licenciją vesti ekskursijas, Diana Misevičiūtė, kuri yra bitininkė, bitininkystės produktų – pramogų ženklo “ApiPlanet.lt“ atstovė. Miesto gyventojai supažindinti su Vilniaus senamiesčio aplinka, kraštovaizdžio savitumu per bites. Ekskursijų dalyviai sužinojo apie bičių populiacijos mažėjimą pasauliniu lygiu ir bitininkystės sektoriaus svarbą aplinkos apsaugos požiūriu. Ekskursijų dalyviams suteikta informacijos apie bitininkystę ir jos svarbą mus supančiai aplinkai, žmonės paskatinti vykdyti savo aplinkose projektus, susijusius su bitininkyste, medingų augalų sodų kūrimais ir puoselėjimais, bičių auginimu Vilniaus mieste, padedant išlaikyti bičių populiaciją ir prisidedant prie tvaraus aplinkos vystymosi. Projekto veiklos prisidėjo prie žmonių aplinkosauginio švietimo, naujienų skleidimo bitininkystės klausimais, padedant suvokti kodėl bitės yra tokios svarbios mus supančiai aplinkai, ir atvirkščiai, kodėl mus supanti aplinka yra svarbi bičių gerovės išsaugojimui. VšĮ „Paramos laisvė“. „Atrask bites Vilniaus senamiestyje“.
  10. Edukacinis pasivaikščiojimas „Dešiniąja Neries krantine nuo Baltojo iki Karaliaus Mindaugo tilto“. 2018-11-17. 2 val. Vadovė Geomokslų instituto mokslinė darbuotoja ir kraštovaizdžio eksperte dr. Giedrė Godienė. Dalyvavo 60 miestiečių. Ekskursijos metu aiškintasi hidrologinės Neries upės ypatybės, pavyzdžiui, koks srovės greitis, kiek čia prateka vandens, kada ir kokio didumo čia būna potvyniai. Kartu apžiūrimos hidrologinių matavimų vietos ir ženklai, sužinoma, kaip upės maitinasi, kas yra debitas, kuo skiriasi poplūdis nuo potvynio, kaip formuojasi upės slėnis, kas tai yra terasos, kiek Neris turi jų Vilniuje ir kt. Einant krantine diskutuojama apie žmogaus įtaką upei ir upės įtaką žmogui, veiklas upėje ir pakrantėse (anksčiau ir dabar), nagrinėtos reprezentacinės Vilniaus panoramos, diskutuota apie šios, svarbios visiems vilniečiams, vietos ateitį. Miestiečiai labai domėjosi miesto kraštovaizdžiu ir noriai dalyvavo renginiuose, pageidavo daugiau tokių ekologinio švietimo renginių. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.
  11. Už aktyvų dalyvavimą Europos atliekų mažinimo savaitės renginiuose Grigiškių VDC vaikai apdovanoti išvyka į „Keistuolių teatrą“. 1,5 val. 20 vaikų. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  12. Už aktyvų dalyvavimą piešinių konkurse 32 konkurso dalyviai apdovanoti išvyka į „Forum Sinema“. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  13. Žvėryno gamtos ir kultūros paminklai. Trys ekskursijos po Žvėryną. 2018-11-14. 2018-11-21. 2018-11-29. 2018-12-07. Per 70 dalyvių. Visuomeninė organizacija Žvėryno bendruomenė. „Pažinkime Neries pakrantės gamtinę įvairovę“.
  14. Edukacinė ekskursija moksleiviams „Antikinės Vilniaus paslaptys“. 2018-12-08. 2 val. Vilniaus senamiestis. Dalyvavo Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos moksleiviai. 28 dalyviai. Vadovas Lietuvos geologų sąjungos švietimo ir geologinio paveldo pirmininkas Simonas Saarman. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.
  15. Edukacinė ekskursija moksleiviams „Antikinės Vilniaus paslaptys“. 2018-12-15. 2 val. Vilniaus senamiestis. Dalyvavo Vilniaus Žemynos gimnazijos moksleiviai. 26 dalyviai. Vadovas Lietuvos geologų sąjungos švietimo ir geologinio paveldo pirmininkas Simonas Saarman. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.


EDUKACINIŲ ERDVIŲ KŪRIMAS

  1. Vabzdžių viešbučio projektavimas ir gamyba. 2018-09-25. 4 val. 35 vaikai, 3 pedagogai. Priešmokyklinukai jau kurį laiką domisi vabzdžiais, jų rūšimis bei gyvenimo sąlygomis. Draugiškai vaikai nusprendė, kad vabaliukai yra laukiami svečiai ir  darželio teritorijoje, žaidimų aikštelėje. Tad  pririnkę gamtos gerybių iš miško, vaikai įkūrė ,,Vabzdžių viešbutį’’.  Vaikams ši užduotis labai patiko, jau rinkdami gamtinę medžiagą,  visi diskutavo apie viešbučio interjerą. Ilgai laukti nereikėjo ir viešbutyje apsigyveno pirmieji vabaliukai, į svečius atkeliavo voras bei skruzdės. Vaikai juos stebėjo, aptarė kuo dar galėtų papildyti viešbutį, kad vabaliukams būtų dar patogiau ir smagiau gyventi. Vaikai nuolat galės stebėti viešbučio gyventojus, prižiūrėti juos.  VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  2. Edukacinės erdvės „Dinzoaurų laikų parkas“ sukūrimas Vilniaus Čiurlionio trikampio teritorijoje. Spalis. Buvo pasodinti 4 medžiai – žvaigždėtoji magnolija, agurkinė magnolija, dviskiautis ginkmedis bei gelsvažiedis tulpmedis. Kadangi šie medžiai yra vieni seniausių augalų, išlikusių iš senųjų epochų laikotarpio, norėta pristatyti gyventojams šiuos medžius ir jų pavyzdžiu panagrinėti gyvybės evoliuciją Žemėje ir šiuolaikines aplinkos apsaugos problemas. Botanikai visą žiedinių augalų skyrių pavadino magnolijos garbei Tikimasi, kad gyventojų noras sužinoti daugiau apie šiuos medžius bei savo aplinką, paskatins žmones domėtis, ieškoti informacijos bei rūpintis ir puoselėti savo aplinką. Tikėtina, kad žydinčių neįprastų medžių pažiūrėti rinksis ne tik bendruomenės gyventojai, bet ir vilniečiai bei miesto svečiai. Projekto dalyviai išreiškė nuomonę, kad tokie visuomenės ekologinio švietimo projektai pozityviai nuteikia vilniečius, skatina miestiečių partnerystę su Vilniaus miesto savivaldybės specialistais, didina gyventojų ekologinį ir gamtamokslį sąmoningumą. Asociacija Vilniaus Čiurlionio trikampio bendruomenė. Projektas „Augalai mūsų gyvenamojoje aplinkoje“.
  3. Edukacinio sodo įrengimas Sapiegų parke prie „Miesto laboratorija“ būstinės: augalų, tinkamų vietai, atranka, augalų sąrašo sudarymas; augalų įsigijimas ir sodinimas; sodo ekosistemos sukūrimas (vabzdžių viešbutis, boružių namelis, ežių viešbutis, drugelių namelis, inkilėliai, lesyklėlės); edukacinių lentelių su augalų pavadinimais ir aprašais įrengimas. Sodo plotas – 80 m2. Jame jau auga obelys, aplink kurias ir buvo formuojamas sodas. Atviras edukacinis sodas ir daržas taps ilgalaike kasdiene galimybė pavieniui ar su šeima lankytis atvirame edukaciniame sode padės Antakalnio gyventojams, o ypač šeimoms su vaikais, pažinti, pamilti ir puoselėti savo gyvenamąją aplinką, jos biologinę įvairovę, atskleisti žaliojo miesto grožį ir skatinti saugoti aplinką. VšĮ „Piliečių iniciatyvos“. Atviro edukacinio sodo ir daržo įrengimas prie bendruomenės centro „Miesto laboratorija“.
  4. Edukacinio daržo įrengimas Sapiegų parke: daržo lysvių gamyba; sėklų / sodinukų įsigijimas ir sodinimas; daržo laistymo ir kompostavimo sistemos sukūrimas (lietaus vandens kaupyklos, trijų dėžių kompostavimo sistema); edukacinių lentelių su daržovių pavadinimais ir aprašais įrengimas. Edukacinį daržą sudaro 3 pakeltos lysvės, kuriose augs skirtingos daržovės: vaistažolių lysvė, prieskonių lysvė, picos lysvė, pomidorų padažo ir pan. Kiekviena lysvė turės savo aprašą, kuriame pateikiama informacija apie daržoves, idėjos kada ir kaip jas naudoti. Kurdami atvirą edukacinį sodą ir daržą prie bendruomenės centro „Miesto laboratorija“ buvo tęsiama edukacinė veikla darnaus gyvenimo būdo, aplinkos ir energetinių išteklių tausojimo bei modernios daržininkystės mieste srityse. Šiai dienai „Miesto laboratorija“, startavusi vos prieš porą metų, jau tapo ne tik Antakalnio, bet ir viso Vilniaus miesto gyventojų traukos vieta, kurioje galima daugiau sužinoti apie darnų gyvenimo būdą mieste, išmokti praktiškai pritaikyti žinias ir  ta linkme keisti savo įpročius. Pastebėta, kad pagrindinė „Miesto laboratorijos“ auditorija – jaunos antakalniečių ir miesto šeimos, norinčios šviestis bei šviesti savo vaikus ne tik darnesnio gyvenimo būdo, ekologijos, bet ir  gamtosaugos srityje, todėl vykdant veiklas siekiama joms suteikti šią galimybę, o tam ir yra sukurtas visuomenei atviras edukacinis sodas ir daržas. Šių edukacinių erdvių tikslas – supažindinti miestiečius su biologine įvairove, sudėtinga sodo ekosistema, atskleisti žaliojo miesto grožį. VšĮ „Piliečių iniciatyvos“. Atviro edukacinio sodo ir daržo įrengimas prie bendruomenės centro „Miesto laboratorija“.
  5. Šalia mokyklos ir Žirmūnų seniūnijos įrengti du gėlynai, kurie naudojami edukacijai – padeda susipažinti su dekoratyviniais augalais, jų priežiūra. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla. „Žvilgsnis į mus supantį pasaulį“.
  6. Parke, prie mokyklos ir Žirmūnų seniūnijos iškabinta 30 medžiams pažinti etikečių. Projekto dalyviai mokėsi nustatyti medžių amžių ir aukštį, vilniečiams tai medžių pažinimo erdvė. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla. „Žvilgsnis į mus supantį pasaulį“.
  7. Lesyklėlių iš antrinių žaliavų gamyba ir paukščių lesinimo erdvės sukūrimas mokyklos teritorijoje. 2018-11-11. 6 val. 25 vaikai, 2 pedagogai. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.


KONKURSAI, VIKTORINOS

  1. Konkursas „Logotipas projektui“. 2018-09-05. 2 val. 36 vaikai, 3 pedagogai. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  2. Žalioji viktorina apie augalus. 1 val. 15 vaikų, 2 pedagogai. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  3. Vaikų kūrybos konkursas „Palinkėjimas Vilniaus medžiui“. Nuo 2018-09-15 iki 2018-11-10. Dalyvavo mokiniai ir mokytojai iš šių švietimo įstaigų: Emilijos Pliaterytės progimnazijos, Balsių progimnazijos, Radvilų gimnazijos, Trakų Vokės gimnazijos, Šv. Kristoforo progimnazijos, Šv. Kristoforo gimnazijos, „Pelėdos“ pradinės mokyklos, „Sietuvos“ progimnazijos, P. Vileišio progimnazijos, Sausio 13-osios progimnazijos, P. Skorinos gimnazijos; ikimokyklinio ugdymo įstaigų mokyklos-darželio „Lokiukas“, lopšelio-darželio „Delfinukas“; lopšelio-darželio „Molinukas“, lopšelio-darželio „Prie pasakų parko“, lopšelio-darželio „Pasaka“, specialiojo lopšelio-darželio „Čiauškutis“, Salininkų lopšelio-darželio, Balsių darželio, lopšelio-darželio „Naminukas“, lopšelio-darželio „Žilvinėlis auklėtiniai ir pedagogės. Konkursui pateikta virš 80 dailės darbų bei daugiau nei 20 eilėraščių, pasakojimų. Visi konkurso dalyvių darbai buvo paskelbti internete bei rodomi finalinio projekto renginio metu. Konkurso dalyviai apdovanoti padėkomis, prizininkai – dovanomis. Asociacija „Slinktys“. „Kas mes būtume be jų? Žalieji broliai“.
  4. Rudens gėrybių konkursas ,,Mūsų derlius“. 2018-09-28. 25 dalyviai. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  5. Vilniaus miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų plakatų kaip saugome gamtą konkursas – paroda „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“. Spalio 8 – lapkričio 5 d. Dalyvavo per 200 vaikų iš 36 Vilniaus ikimokyklinio ugdymo įstaigų. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  6. Protų mūšis „Ar pažįsti Lietuvos medžius“. 2018-10-17. 1 val. 15 vaikų. Protų mūšio pagrindinė tema: medžiai, jų lapai, krūmai ir kiti augalai. Vaikams puikiai sekėsi atpažinti Lietuvoje augančius medžius, atskirti jų sėklas, vaisius. O su kokiu užsidegimu konkurso dalyviai minė mįsles, sprendė kryžiažodžius! Prisiminė patarles, posakius apie medžius, netgi papildomų užduočių teko skirti komandoms, kad paaiškėtų nugalėtojas. Po didžiulės kovo, laimėjo draugystė. Visi viktorinos dalyviai apdovanoti padėkomis ir prizais. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.
  7. Piešinių konkursas šeimoms ,,Mano miestas“ . 2018-10-25. 12 šeimų. 32 dalyviai. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  8. Internetinė viktorina „Vilnius – ekologiškai neabejingų moksleivių miestas“. Spalio 22 – lapkričio 16 d. Dalyvavo per 2000 moksleivių. VšĮ „Problemų sprendimo centras“. „Vilnius – ekologiškai neabejingų moksleivių miestas“.
  9. Kita forma“. Rugsėjo 10 – spalio 22 d. Konkurso tikslas – parodyti, kad eko dizainas, antrinis daiktų ar atliekų panaudojimas gali tapti neatsiejama mūsų kasdienybės dalimi ir yra daug patrauklesnis nei dažnas iš mūsų galvoja. Šiuo konkursu siekiama ugdyti jaunųjų miesto gyventojų ekologinį sąmoningumą – požiūrį į save ir savo aplinką. Dalyvavimas konkurse padeda suprasti savo vertybes, kodėl yra svarbu tausoti, perdirbti, rūšiuoti ir kaip kiekvienas asmuo gali prie to prisidėti. Vaikas kūrybos priemonių ieško ne parduotuvių lentynose, o savo aplinkoje. Jį supantys daiktai įgauna naują reikšmę, naują pavidalą, ir tampa puikia saviraiškos priemone. Mokytojai, pasitelkdami konkurso nuostatas, gali sudominti vaikus aplinkosaugos, ekologijos, žiedinės ekonomikos temomis pasikviesdami į pagalbą kūrybą ir konkurso sukeliamą džiaugsmą, jog padaryti darbai gali laimėti ir juos pamatys daug žmonių. Šių metų konkurso „Kita forma“ tema – Dovana Lietuvai, tad kuriama dovana iš antrinių žaliavų. Konkurso dalyviai skirstomi į 4 amžiaus grupes: I gr. – mažiausi (darželį lankantys vaikai), II gr. – pradinukai (1-4 kl. mokiniai), III gr. – 5-8 kl. mokiniai, IV gr. – 9-12 kl. mokiniai. Komisija, kurią sudaro specialistai, darbus vertins gyvai parodos metu. Toks vertinimas efektyvesnis ir sąžiningesnis, kadangi dažnai atsiųstose nuotraukose daiktai atrodo visai kitaip, nei realybėje. Komisija išrinks 4 nominacijas – kiekvienoje amžiaus grupėje po vieną. VšĮ RV agentūra. „Kita forma Vilniuje“.
  10. Piktogramų kūrimo konkursas „Rudis nekaltas“ . 2018 m. spalio – lapkričio mėn. Dalyviai: mokiniai iš Vilniaus Simono Daukanto, Vilniaus Vytauto Didžiojo ir  Vilniaus Žemynos gimnazijų, Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokyklos, Vilniaus l/d  „Gudrutis“ ir „Krivulė“ vaikai. 200 dalyvių.  Konkurso tikslas – ugdyti moksleivių darnios aplinkos poreikį, siekiant keisti įpročius savo miesto gamtinės aplinkos atžvilgiu, skatinti moksleivių gamtosauginį aktyvumą.  Konkurso uždaviniai: rengiant piktogramų piešimo konkursą atkreipti moksleivių dėmesį į miesto erdvių teršimą, skatinti švarinti miestą, rinkti savo augintinių ekskrementus; informuoti ne tik apie estetinę, bet ir bakterinę, parazitologinę tokios taršos žalą.
    Piktogramų konkurso „Rudis nekaltas“ autorių apdovanojimai, 2018-12-06. 2 val.  Vilniaus mokytojų namai (Mažoji salė). 60 dalyvių. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.
  11. Kalėdų spalvos“. Dalyviai – mokyklų ugdytiniai, kurie iš antrinių žaliavų ir gamtinės medžiagos kūrė kalėdines dekoracijas. Rugsėjis-lapkritis. Konkursas suvienijo 74 ugdymo įstaigas, 176 pedagogus. Pasak mokyklų ir darželių pedagogų, konkursas paskatina mokinukus susipažinti su pakartotiniu antrinių žaliavų panaudojimu, skatina puoselėti ir saugoti gamtą, moko mažinti taršą. Konkurse dalyvaujančios įstaigos konkursui pateikė ne mažiau  šešių skirtingų kalėdinių žaislų nuotraukų (jpg formatu) ir vieną ar dvi nuotraukas, kuriose matyti, kaip vaikai gamina žaislus. Vertinimo komisija, susidedantis iš dailininkų ir aplinkosaugininkų, išrinko konkurso nugalėtojus. Komisijos nariai vertino kūrybiškumą, panaudojant antrines žaliavas, išskirtinę žaisliuko formą, tekstūrą, ekologiškumą. Rezultatai paskelbti internete: https://www.facebook.com/groups/919276441500091/ .2017-12-06 vyko konkurso „Kalėdų spalvos“ nugalėtojų apdovanojimas. Nugalėtojais tapo Vilniaus „Sietuvos“ progimnazijos, 4b klasės mokiniai, Vaikų ir jaunimo klubo „Meteoras“ vaikai, antrą vietą laimėjo Vilniaus lopšelis-darželis „Molinukas“. Kino centre „Pasaka“ konkurso dalyviai žiūrėjo filmą ekologijos tema iš filmų ciklo „Mokausi iš kino“. Konkurso „Kalėdų spalvos“ dalyvių apdovanojimas piniginiais prizais: dviejų pirmų vietų nugalėtojai po  60 Eurų,  antros vietos – 30 eurų, mokytojams įteikti diplomai, ugdymo įstaigoms – įrėminti diplomai, vaikai vaišinti saldžiomis dovanėlėmis. Ugdymo įstaigos papuošė kalėdines egles iš antrinių žaliavų ir gamtinės medžiagos. Projektas paskatino keisti vartotojiškas nuostatas, antrinį daiktų naudojimą, visuomenės vartotojiškumo mažinimą,  prisidėjo prie  Vilniaus mieto pedagogų kvalifikacijos tobulinimo, ekologiškai mąstančios visuomenės ugdymo. VšĮ „Nepriklausomi projektai“. „Kalėdų spalvos“.


PARODOS

  1. Paroda „Rudens žiedai“. Vilniaus universiteto botanikos sode augančių jurginų paroda, informuojanti apie augalų rūšių ir veislių įvairovę. 2018 m. rugsėjo 13 – 16 d. Vilniaus mokytojų namai,  galerija „Koridorius“. Paroda veikė 4 dienas, ją buvo galima apžiūrėti nuo 7 iki 22 val. Parodą pamatė per 400 lankytojų. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.
  2. Kita forma“. 2018 m. lapkričio 5-7 d. M. Mažvydo biblioteka. Mokinių gaminių iš antrinių žaliavų paroda. VšĮ RV agentūra. „Kita forma Vilniuje“.
  3. Nuotraukų paroda  ,,Mes gamtoje“. 2018-11-09. Grigiškių vaikų dienos centras. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  4. Rudis nekaltas“, moksleivių piktogramų konkurso paroda. 2018 m.  lapkričio 15 – 23 d. Vilniaus mokytojų namai (Mažoji salė). Parodą pamatė apie 600 lankytojų. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.
  5. REDESIGN. 2018-11-23. Geležinkelio g. 6. 2018 m. lapkričio 23 – gruodžio 2 d. Parodoje buvo eksponuojama per 20 menininkų darbų, sukurtų iš antrinių žaliavų. Šie gaminiai atspindėjo atsakingo vartojimo tendencijas, alternatyvaus, aplinkai draugiško, pasirinkimo galimybes. Per savaitę paroda sulaukė daugiau nei 5000 lankytojų, kurie pamatė konkrečius tvaraus ir atsakingo dizaino pavydžius. Tvaraus ir atsakingo dizaino objektai, sukurti iš antrinių žaliavų, nenusileidžia savo kokybe ir funkcionalumu, o be kita ko sprendžia šiems laikams aktualias aplinkosaugines problemas, taupo žemės resursus bei prisideda prie aplinkos saugojimo, skatina mažinti vartojimą, atsakingiau rinktis ilgaamžį, ekologišką gaminį. http://www.ekoda.lt/paroda-redesign-2/ ..Ekologinio dizaino asociacija. „Pasimatuok ekologišką paltą“.
  6. Kraštovaizdžio paroda „Laikas keičia žemę“. 2018 m. lapkričio 29 d. – gruodžio 26 d. Vilniaus mokytojų namai (Mažoji salė). Paroda veikė beveik mėnesį, ją buvo galima apžiūrėti nuo 7 iki 22 val. Parodą pamatė 2000 lankytojų. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.


AKCIJOS, TALKOS

  1. Pasodinto gėlyno (šiukšlyno vietoje) plėtra ir priežiūra Vokės upės pakrantėje prie pakabinamo tilto Grigiškėse. Rugsėjis-lapkritis. 6 val. 30 dalyvių. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  2. Paplūdimio aikštyno tvarkymas. Pasiruošimas miesto šventei ,,Grigiškės-95“. 2018-09-17. 2 val. 20 dalyvių. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  3. Edukacinės akcija „Plastiko monstrams Vilniuje ne vieta!“. 2018-10-17. 3 val. 30 dalyvių. Seminare Vilniaus pedagogams „Žaliosios edukacinės erdvės ir jų naudojimas aplinkosauginiame ugdyme“, Vilniaus kolegija. Su pedagogų bendruomene pasidalinta gerąja patirtimi įgyvendinant projektus „Plastikinių maišelių monstrai – keiskime įpročius aplinkos labui“ ir „Plastiko monstrams Vilniuje ne vieta“, suteiktos žinios apie atsakingo plastiko pakuočių vartojimo svarbą, mikroplastiko taršą, pademonstruotos galimybės įtraukti jaunimą į aplinkai draugiškų pakuočių vartojimą. VšĮ „Žaliosios politikos institutas“. Atsakingo vartojimo skatinimo akcija „Plastiko monstrams Vilniuje ne vieta!“.
  4. Vaikų dienos centro aplinkos priežiūra. Rudeninė talka. 2018-10-26. Grigiškių VDC. 1,5 val. 25 dalyviai. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.
  5. Akcija „Plastiko monstrams Vilniuje ne vieta!”. 2018-11-16. 5 val. Prekybos centro „Panorama“ viešosios renginių erdvės (Saltoniškių g. 9, Vilnius) . 270 dalyvių. Vilniečiai ir miesto svečiai paskatinti susimąstyti apie perteklinio plastiko vartojimo žalą ir keisti savo įpročius į aplinkai draugiškesnius; jiems išdalinta 270 vnt. specialiai akcijai pagamintų daugkartinio naudojimo maišelių. Kartą iškeitę plastikinį maišelį į aplinkai draugišką daugkartinį maišelį, o taip pat gavę papildomos informacijos iš akcijos savanorių, gyventojai buvo paskatinti nuolat vykdyti tokią praktiką ir maksimaliai sumažinti aplinkai žalingų plastikinių maišelių vartojimą savo kasdienėje veikloje, tokiu būdu prisidedant prie aplinkos apsaugos. Projekto metu suburta savanorių grupė įsitraukė į pilietinį aktyvizmą ir įgijo specifinių žinių apie aplinkosaugą, konkrečiai – plastikus, jų gamybos procesą ir poveikį, plastikinių pakuočių tvarkymo svarbą, perdirbimo galimybes – tikimasi, kad jie ne tik pakeis savo ir savo aplinkos požiūrį bei įpročius, bet ir imsis iniciatyvos ateityje organizuoti panašius edukacinius projektus kitomis darnaus vystymosi ir atsakingo vartojimo temomis.  Projekto metu sutvirtinta tarporganizacinė partnerystė tarp Žaliosios politikos instituto bei Lietuvos gamtos fondo ir Jaunųjų žaliųjų organizacijos. Tikimasi, kad ateityje pavyks sutelkti ekspertinį žinojimą bendrų projektų aplinkosaugos srityje įgyvendinimui. VšĮ „Žaliosios politikos institutas“.  Atsakingo vartojimo skatinimo akcija „Plastiko monstrams Vilniuje ne vieta!“
  6. Akcija „Rūšiavimo mitų griovėjai“. 2018-11-16. 250 dalyvių. Prekybos centro „Panorama“ viešosios renginių erdvės. Į akciją įsitraukę dalyviai iš savanorių, „Rūšiavimo mitų griovėjų“ komandos, gavo informaciją apie teisingą atliekų tvarkymą namų ūkiuose, atmintines apie aplinkai draugišką elgseną, turėjo galimybę sudalyvauti atliekų rūšiavimo viktorinoje bei žaidime-varžybose. Akcijos metu interaktyviomis priemonėmis – rūšiavimo varžybų bei aktyvaus stendo, kuriame apmokyti savanoriai tapo mitų griovėjais, formatu, buvo vykdomas visuomenės švietimas. Savanoriai bendravo su praeiviais ir metė jiems iššūkį – išsivaduoti nuo mitų apie atliekų rūšiavimą. Savanoriai akcijos dalyviams uždavinėjo viktorinos tipo su atliekų rūšiavimu susijusius klausimus, pasakojo apie atliekų susidarymo mastus, rūšiavimo naudą, poveikį aplinkai ir t.t. VšĮ „Žaliosios politikos institutas“. Atsakingo atliekų tvarkymo skatinimo akcija „Rūšiavimo mitų griovėjai“.
  7. Akcija ,,Saugokime paukščius“. Miškas prie Salų piliakalnio. 2018-12- 07. 1,5 val. Grigiškių VDC 25 dalyviai. VšĮ „Grijos vaikai“. „Gamta – mūsų namai“.


KITI APLINKOSAUGINIAI RENGINIAI IR DARBAI

TV LAIDOS, LEIDINIAI, METODINĖ MEDŽIAGA, GAMTOS TAKŲ APRAŠAI

  1. Interaktyvaus žemėlapio sukūrimas (2 maršrutai). Rugsėjis-lapkritis. Projekto įgyvendinimo metu buvo sukurti 2 interaktyvūs žemėlapiai kuriame atvaizduoti gamtinių takų (Vingio parko ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro) maršrutai ir juose esantys objektai (lesykla, inkilai, medžiai, šaltinis, vaizdingos gamtinės vietos ir kt.). Žemėlapyje GPS ir interneto pagalba galima sekti savo buvimo vietą maršrutuose ir lengvai surasti lankomus objektus. Vingio parko gamtinio tako žemėlapis, nuoroda: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1BRJXC0fXttDYY0-mk2HI-VBu90puPx4s&hl=lt&ll=54.685210271831785%2C25.2368797965554&z=16
    Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro, Pavilnių gamtinis takas, nuoroda: https://www.google.com/maps/d/viewer?hl=lt&mid=169yha1MboAYVHWmxM4i7toLtRoubeaRq&ll=54.676699965778695%2C25.366553849999946&z=18. Projekto įgyvendinimo metu iškelti 24 inkilai. Inkilai iškelti: naminei pelėdai, 1 vnt.; didžiajai zylei, 2 vnt.;  mėlynajai zylei, 2 vnt.; margasparnei musinukei, 2 vnt.; lipučiui, 2 vnt.; varnėnui, 1 vnt.; pilkajai musinukei, 2 vnt.; baltajai kielei, 1 vnt.; liepsnelei, 1 vnt.; čiurliui, 2 vnt. voverėms 2 vnt.; šikšnosparniams 2 vnt.; drugiams, 2 vnt.; boružėms. 2 vnt. Sukurtos naujos, patrauklios ir išmanios edukacinės erdvės vilniečių pamėgtose vietose – Vingio parke ir Aukštutiniame Pavilnyje Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro parke. Šiltuoju metų laiku šie takai pritrauks dar daugiau vilniečių lankytis gamtoje ir pažinti gamtinius objektus. Asociacija Lietuvos ornitologų draugija. Projektas „Gamtos takai vilniečiams“.
  2. Metodinės medžiagos parengimas edukacinei erdvei „Dinzoaurų laikų parkas“ ir jos pristatymas visuomenei. Spalis. Parengti ir eksponuojami medžių aprašai: magnolija, ginkmedis, tulpmedis. Asociacija Vilniaus Čiurlionio trikampio bendruomenė. Projektas „Augalai mūsų gyvenamojoje aplinkoje“.
  3. Leidinys „Žalioji erdvė daugiabučio kieme“ (elektroninis formatas; PDF). 46 psl.  Leidinyje patalpinta projekto metu surengto seminaro pranešimų anotacijos, patarimai ir Vilniaus miesto savivaldybės specialistų atsakymai į seminaro metu vilniečių užduotus klausimus apie želdynų kūrimą bei priežiūrą Vilniaus mieste. VšĮ RV agentūra. „Žalioji erdvė daugiabučio kieme“.
  4. TV laidų rengimas ir transliacija Nacionalinės aprėpties  LRT Plius kanalu su daugkartiniais anonsais prieš transliavimą ir pakartojimu po. Laidos talpinamos LRT mediatekoje, tinklalapyje „Pradėk nuo savęs“. 2018.10.07. laida apie Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto augyne, esančiame Buivydiškėse, rengiamas edukacijas, skirtas įvairių amžiaus grupių žmonėms supažindinti su  mus supančia aplinka, augalų pasauliu. Laidoje edukacijoje dalyvauja darželinukai, įgyjantys botaninių ir ornitologinių žinių,  pristatomi ir čia vykstantys užsiėmimai  pedagogams. Šioje aplinkoje vykdomas ir  vienas iš daugelio Vilniaus Savivaldybės remiamų aplinkosauginio švietimo projektų. http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013703746/pradek-nuo-saves#wowzaplaystart=0&wowzaplayduration=1722000. Laidos transliavimas LRT kultūra pozicijoje „Pradėk nuo savęs“ buvo  nuolat anonsuojamos  įprastine tvarka TV tinklelyje. Laidos patalpinta tinklalapyje www.pradeknuosaves.lt ir www.lrt/mediateka.lt.  Laida  buvo transliuojama nacionalinės aprėpties TV kanalu, kurio matomumo zona – ne mažiau 60 % Lietuvos  gyventojų. Vienos laidos  žiūrovų skaičius pagal TV reitingavimo ir stebėjimo sistemą – ne mažiau 10 000 žmonių. VšĮ „Energijos taupymo priemonės“. Vilniečiai ir jų gyvenamoji aplinka TV laidoje „Pradėk nuo savęs“.
  5. TV laidų rengimas ir transliacija Nacionalinės aprėpties  LRT Plius kanalu su daugkartiniais anonsais prieš transliavimą ir pakartojimu po. Laidos talpinamos LRT mediatekoje, tinklalapyje „Pradėk nuo savęs“. 2018.10.14. Laida apie Grigiškių vaikų dienos centro „Grijos vaikai“ vykdomą aplinkosauginę veiklą, jos gebėjimą rūpintis socialiai pažeidžiamais mokyklinio amžiaus vaikais,  suteikti jiems galimybę tyrinėti ir tvarkyti aplinką, kurti, mokytis,  ramiai ir saugiai leisti popamokinį laiką ir tuo pačiu dalyvauti bendruomenės veikloje gražinant Grigiškių  žaliąsias rekreacines erdves. https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013704215/pradek-nuo-saves#wowzaplaystart=0&wowzaplayduration=1646000 . Laidos transliavimas LRT kultūra pozicijoje „Pradėk nuo savęs“ buvo  nuolat anonsuojamos  įprastine tvarka TV tinklelyje. Laidos patalpinta tinklalapyje www.pradeknuosaves.lt ir www.lrt/mediateka.lt.  Laida  buvo transliuojama nacionalinės aprėpties TV kanalu, kurio matomumo zona – ne mažiau 60 % Lietuvos  gyventojų. Vienos laidos  žiūrovų skaičius pagal TV reitingavimo ir stebėjimo sistemą – ne mažiau 10 000 žmonių. VšĮ „Energijos taupymo priemonės“. Vilniečiai ir jų gyvenamoji aplinka TV laidoje „Pradėk nuo savęs“.
  6. TV laidų rengimas ir transliacija Nacionalinės aprėpties  LRT Plius kanalu su daugkartiniais anonsais prieš transliavimą ir pakartojimu po. Laidos talpinamos LRT mediatekoje, tinklalapyje „Pradėk nuo savęs“. 2018.10.28. Laida apie itin aktyvios Antakalnio bendruomenės aplinkosauginę veiklą. Tai irgi vienas iš daugelio Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkosauginio švietimo programos projektų, ir vadinasi jis „Atviro edukacinio sodo ir daržo įrengimas prie bendruomenės centro „Miesto laboratorija“. Sodas skirtas ir visai mažiems, ir suaugusiems, norintiems ištrūkti iš miesto   mūrų ir panerti rankas į žemę. Mažieji gauna galimybę fantazuoti  netradicinėje virtuvėlėje. https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013705234/pradek-nuo-saves#wowzaplaystart=0&wowzaplayduration=1657000. Laidos transliavimas LRT kultūra pozicijoje „Pradėk nuo savęs“ buvo  nuolat anonsuojamos  įprastine tvarka TV tinklelyje. Laidos patalpinta tinklalapyje www.pradeknuosaves.lt ir www.lrt/mediateka.lt.  Laida  buvo transliuojama nacionalinės aprėpties TV kanalu, kurio matomumo zona – ne mažiau 60 % Lietuvos  gyventojų. Vienos laidos  žiūrovų skaičius pagal TV reitingavimo ir stebėjimo sistemą – ne mažiau 10 000 žmonių. VšĮ „Energijos taupymo priemonės“. Vilniečiai ir jų gyvenamoji aplinka TV laidoje „Pradėk nuo savęs“.
  7. TV laidų rengimas ir transliacija Nacionalinės aprėpties  LRT Plius kanalu su daugkartiniais anonsais prieš transliavimą ir pakartojimu po. Laidos talpinamos LRT mediatekoje, tinklalapyje „Pradėk nuo savęs“. 2018.11.04. Žirmūnų darželyje Rūta prieš keletą metų gimė idėja rengti  Oranžinio traukinio šventę – vaikai iš sėklytės užaugina daigelius, šiuos dovanoja kitiems ir patys su tėvais ar seneliais augina iki rudens, o tada Vingio parke visi organizuoja šventę. Ekologija, žemdirbystės  pagrindai, kolektyviškumas ir dar daug elementų sujungiama šioje akcijoje, kuri jau išplito po visą Lietuvą ir net  rado atgarsį užsienyje. Tai dar vienas Vilniaus miesto aplinkosauginio švietimo projektas. https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013705667/pradek-nuo-saves#wowzaplaystart=0&wowzaplayduration=1618000.
    Laidos transliavimas LRT kultūra pozicijoje „Pradėk nuo savęs“ buvo  nuolat anonsuojamos  įprastine tvarka TV tinklelyje. Laidos patalpinta tinklalapyje www.pradeknuosaves.lt ir www.lrt/mediateka.lt.  Laida  buvo transliuojama nacionalinės aprėpties TV kanalu, kurio matomumo zona – ne mažiau 60 % Lietuvos  gyventojų. Vienos laidos  žiūrovų skaičius pagal TV reitingavimo ir stebėjimo sistemą – ne mažiau 10 000 žmonių. VšĮ „Energijos taupymo priemonės“. Vilniečiai ir jų gyvenamoji aplinka TV laidoje „Pradėk nuo savęs“.
  8. Parengta metodinė medžiaga „Žvėrynas, Neries pakrante…“ Istorija. Kraštovaizdis. Flora ir fauna. Parengė D. Jokubėnienė. 1,2 sp.lanko. 25 psl./ 4 egz. Visuomeninė organizacija Žvėryno bendruomenė. „Pažinkime Neries pakrantės gamtinę įvairovę“.
  9. Trijų informacinių stendų apie Žvėryną parengimas. Iš pastatytų stendų Žvėryno gyventojai ir ne tik jie sužinos apie šios unikalios vietos – Neries kilpos užstatymo istoriją, čia esančius augalus ir gyvūnus. Stendų apie ančių maitinimą parengimas. TV 3 nufilmavo ir pagarsino Žvėryno bendruomenės idėją –  informacinių stendų apie ančių maitinimą įrengimą. Maketus apie ančių lesinimą naudos ir kitos Lietuvos bendruomenės.
  10. Informacinės medžiagos stendams Sapiegų parke įkurtuose edukaciniame sode ir darže parengimas. Parengtos ir pagamintos edukacinės-informacinės lentelės su sodo augalų pavadinimais ir aprašais, su daržovių pavadinimais ir aprašais. Visi sodo augalai buvo sužymėti ir patraukliai aprašyti, siekiant sodo lankytoją paskatinti domėtis jį supančia gamta, ją tyrinėti, puoselėti. Aprašytos daržovės, idėjos kada ir kaip jas naudoti, kaip auginti ir prižiūrėti. VšĮ „Piliečių iniciatyvos“. Atviro edukacinio sodo ir daržo įrengimas prie bendruomenės centro „Miesto laboratorija“.
  11. Kalėdų spalvos“.  PDF formatas, elektroninis leidinys. 21 psl. Leidinys skirtas pradinių klasių mokytojams, išplatintas konkurso dalyviams, mokykloms, patalpintas internete Fb paskyroje „Kalėdų spalvos“. VšĮ „Nepriklausomi projektai“. „Kalėdų spalvos“.
  12. Vaizdo klipas „Tu gali tai pakeisti! Pradėk nuo savęs!“. Rodomas dešimtyje „Vaga“ knygynų visoje Lietuvoje spalio – gruodžio mėn. Preliminariai per 3 mėnesius juose apsilankė ir klipą matė 90 000 žmonių. Vilniaus traukinių stoties ekranuose, spalio – gruodžio mėn. Per 3 mėnesius stotyje klipą turėjo galimybę matyti per 260 000 keleivių. Reklama transliuota socialiniame facebook tinkle paskyrose Vilniaus mokytojų namai bei Miestas už mano lango spalio – gruodžio mėn. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.
  13. Išleisti informaciniai atvirukai „Tu gali tai pakeisti! Pradėk nuo savęs!“, skatinantys susirinkti šunelio „dovanėlę“ bei informuojantys apie nesurinktų ekskrementų žalą – skatina miesto gyventojus tapti aktyviais ir geranoriškais šios sąveikos dalyviais, imtis iniciatyvų sąmoningai švarinti ir tausoti savo miestą bei sąmoningai auginti gyvūnus. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.
  14. Metodinė medžiaga „Plikakalnio atodanga“. Rankraštis. Informacija savarankiškai keliaujantiems po Karoliniškių draustinį. Viešoji įstaiga kultūros ir švietimo centras Vilniaus mokytojų namai. „Miestas už mano lango. Domiuosi, kuriu, keičiu“.
  15. Paruošta ir atspausdinta 2019 metų kalendorių su 13 vartomų lapelių, kuriuose nurodomos gamtos šventės, įsimintinos datos, publikuojamos gamtos grožį ir įvairumą atspindinčios nuotraukos. Tiražas 100 egz. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla. „Žvilgsnis į mus supantį pasaulį“.
  16. Pagamintas planšetas aplinkosaugine tema. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla. „Žvilgsnis į mus supantį pasaulį“.
  17. Išleisti 2019 metų kalendoriukai aplinkos apsaugos tema. VšĮ Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus. „Savo rankelėm aš galiu išsaugoti Žemę“.

Informacija apie ekologinio švietimo projektus: Ona.Motiejunaite@vilnius.lt

Aplinkos apsaugos poskyris