Įgyvendinta Vilniaus miesto savivaldybės 2022 metų Ekologinio švietimo programa

Įgyvendinant 2022 metų Vilniaus miesto savivaldybės Ekologinio švietimo programą buvo vykdyti 6 visuomenės aplinkosauginio švietimo projektai. Jų vykdytojai: VšĮ Ekologinio švietimo centras, VšĮ „Grijos vaikai“, Asociacija Aplinkosaugos informacijos centras, VšĮ Pažangaus bendradarbiavimo akademija, VšĮ „Žaliosios politikos institutas“. Dėkojame už turiningą ir prasmingą veiklą, numatytų tikslų ir uždavinių įgyvendinimą siekiant ugdyti vilniečių ekologinę savimonę, tobulinti aplinkosauginį raštingumą ir skatinant rinktis tvaraus gyvenimo kelią. Vykdant 2022 metų Vilniaus miesto savivaldybės Ekologinio švietimo programą organizuota apie 70 edukacijų aplinkos apsaugos temomis (pamokos, seminarai, konferencijos, aplinkosauginiai edukaciniai renginiai ir kt.), kurių trukmė per 160 val. Vilniečiams buvo sudarytos sąlygos geriau pažinti miesto gamtą, tobulinti gamtamokslinę, pažinimo, iniciatyvumo ir kūrybingumo, socialinę, komunikavimo kompetencijas, gilinti gamtojautą, ugdytis tinkamo elgesio gamtoje, tvaraus gyvenimo įgūdžius. Projektų vykdytojų ataskaitos apibendrintos, pateikiama informacija apie vykdytas veiklas (veiklos data, veikla ir jos trumpas apibūdinimas, projekto vykdytojas, projekto pavadinimas).

Mokymai, edukacijos

2022-07-11/25. Edukacinės aplinkos,  Rojaus paukščių tako, kūrimas. 8 val. 20 vaikų. Grigiškės artėja prie jubiliejinės datos – Grigiškių 100-mečio, todėl buvo nuspręsta žiemos metu įrengti paukščių taką – per 40 vaikų sukurtų paukščių nutūpė Kovo 11-osios gatvės gėlynuose, kurie savo spalvomis pagyvino gatvės erdvę. Vaikai, kurdami paukščius, tobulino iniciatyvumo ir kūrybingumumo, socialinę kompetencijas. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022 birželio 01 d. – lapkričio 30 d. (2022-06-08/ 2022-06-09/2022-10-12/2022-10-14/ 2022-10-20/ 2022-10-27 /2022-11-23). Plastikas mūsų gyvenime, aplinkoje. 20 edukacijų, vienos edukacijos trukmė 2 val. 50 min., viso 57 val. Edukacijose dalyvavo 512 dalyvių (iš jų 42 pedagogai ar lydintys suaugusieji, 470 mokinių  nuo 2 iki 10 klasės). Edukacijos struktūra: pamoka; praktiniai užsiėmimai plastiko perdirbimo įmonėje „Ino Wood“, Vilniuje;  viktorina; „Puodelio kelionė“, žaidimai, apibendrinimas. Vilniaus moksleiviams buvo organizuota edukacija „Puodelio kelionė“, kurios metu dalyviai susipažino su plastiko naudojimo ekologinėmis problemomis, plastiko perdirbimo, gamybos procesu, perdirbto plastiko naudojimo galimybėmis. Moksleiviai buvo skatinami rinktis aplinkai draugišką puodelį, sužinojo apie puodelio keitimo galimybes. Viešoji įstaiga Pažangaus bendradarbiavimo akademija, projektas „Tvarusis Gamtamokslis. Ekodėlionė. Plastikas Toks“.

2022-06-03, 2022-09-07 ir 2022-10-18. Dekoratyvinių daugiamečių augalų sodinimas. 3 val  20 vaikų. Prie VDC pastato, po langu, saulėtoje vietoje, pasodinta baltai žydinti magnolija. Tai ypatingas augalas, susijęs su žiedinių augalų evoliucija – botanikai, klasifikuodami augalus, visą žiedinių augalų skyrių pavadino magnolijūnais (Magnoliophyta). Kieme įrengtose pakeltose lysvėse auga daug daugiamečių dekoratyvinių ir prieskoninių augalų. Buvo pasodinta: rudbekijos, vaistinis šalavijas, raudonėlis, mėtos, pipirmėtės, čiobreliai, juozažolės, monardos. Vaikai tobulino dalykines, pažinimo, komunikavimo kompetencijas. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-07-04. Pažintinė kelionė į Alpakų ekologinį ūkį.  3 val., 20 vaikų. Tai ideali vieta aktyviam vaikų poilsiui ir pažintinei veiklai gamtoje, ugdant vaikų sampratą apie gyvūnus, ugdant vaikų ekologinę savimonę, kuriant sveiką aplinką. Vaikai susipažino su natūraliu žolės šienavimo būdu alpakų pagalba, sužinojo apie alpakų teikiamą naudą – vilnos ir trąšų panaudojimo galimybes. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-07-20. Pamoka-diskusija ,,Rasakila“. Trukmė 2 val. Dalyvavo 20 vaikų. Pamokos metu praturtinta augalais VDC aplinkoje žaliuojanti dekoratyvinių augalų salelė: pasodintos rasakilos ir ypatingas augalas, vadinamas „gyvąja iškasena“ arba Getės, draugystės, ilgaamžiškumo medžiu – ginkmedis. Tai mūsų pušies giminaitis (plikasėklis) augalas, tačiau jo lapai ne spygliški, o vėduoklės formos, kuri žavi žmones, ginkmedžio lapus galima pamatyti meno kūriniuose, juvelyriniuose dirbiniuose, dekoro detalėse, plačiai žinomos augalo ir vaistinės savybės. Pasakojimais ir legendomis apipinta ir rasakila, kurios lotyniškas vardas Alchemilla sietinas su alchemikų laikais, kai iš nuo rasakilos lapų surinktos rasos lašelių buvo bandoma gauti filosofiniam akmeniui. Tai ne tik dekoratyvus, bet ir vaistinis augalas. Rasakila 2022 metų Vilniaus miesto žaliųjų erdvių augalas. Pamokos metu vaikai diskutavo apie šių augalų savybes, naudą žmogui. Vaikai piešė rasakilos augalo lapą ir bandė rasti pievoje panašių augalų. Kiek buvo džiaugsmo, kai vaikai rado pievoje rasakilą. Tikimasi, kad vaikai pamokos metu pagilino žinias apie augalus, jų reikšmę gamtai ir žmogui, įgijo augalų sodinimo įgūdžių. Vaikai rinko medžiagą apie rasakilą ir paruošė aprašą. Viešoji įstaiga ,,Grijos vaikai“, ,,Gamta – mūsų namai“.

 

2022-07-21. Edukacinė programa „Bitučių gyvenimas“. Trukmė 2 val,. dalyvavo 20 vaikų. Naudojant vaškinius lakštus buvo daromos žvakutės, kurios buvo dekoruojamos natūraliomis gamtinėmis priemonėmis. Aptartos vaško savybės, kaip jis susidaro, kam naudojamas. Gilintos vaikų žinios apie bitučių gyvenimą. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-07-22/23. Aplinkos tyrimas „Jaunojo tyrėjo veikla“.  Trukmė 4 val., dalyvavo 20 vaikų. VDC kieme įrengta nauja edukacinė erdvė – metrologinė stotelė, kur vaikai susipažino su orų stebėjimo prietaisais, stebėjo gamtos pokyčius ir juos fiksavo parengtoje tyrimų lentelėje. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-07-24. Antrinių medžiagų panaudojimas kūryboje. Trukmė 2 val., dalyvavo 20 vaikų. Vaikai panaudojo nuo pieno produktų likusias pakuotes, jas dekoravo ir į jas įsodino gėles. VDC aplinkai papuošti buvo sukurta gėlių talpose edukacinė erdvė. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-07-24. Pažintinė kelionė Dūkštų ąžuolyno takais. 2 val., 20 vaikų. Susipažino su ąžuolyno biologine įvairove, saugomų teritorijų paskirtimi, tobulino elgesio gamtoje įgūdžius, aplinkosaugines nuostatas. Vaikai tobulino pažinimo, komunikavimo, dalykines ir asmenines kompetencijas. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-07/10. Žalumynų auginimas ant palangių. Sodinimas 2 val.  20 vaikų. Augalų augimo stebėjimas apie 20 val. Kadangi Vaikų dienos centre vaikai maitinami, todėl į vazonus buvo pasėta daržovių – agurkų ir pomidorų bei salotų. Vaikai augalus prižiūrėjo, stebėjo jų augimą, žydėjimą, vaisių brendimą.  Kieme iš sėklos išaugintas moliūgas pradžiugino derliumi. Visas derlius buvo sėkmingai naudojamas maisto gamyboje. Vaikai įgijo augalų auginimo įgūdžių, žinių apie ekologinę žemdirbystę, suprato kiek reikia darbo įdėti, kol daržovės atkeliauja ant mūsų stalo, domėjosi daržovių nauda žmogui. Vaikai tobulino dalykines, pažinimo, iniciatyvumo ir kūrybingumumo, komunikavimo kompetencijas. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-08-08. Pažintinė kelionė į žirgyną ,,Laimos žirgai“. Supažindinimas su naminiais gyvūnais. 2 val., 20 vaikų. Vaikai  žirgyne jodinėjo žirgais, glostė ir mokėsi prižiūrėti įvairius gyvūnus (asilą, arklius, ožkas, medžioklinius šunis), alyvavo edukacinėje programoje ,,Pažink  žirgą“, kurios metu įgijo saugaus ir tinkamo elgesio su gyvūnais įgūdžių, žinių apie gyvūnus, jų auginimą. Vaikai tobulino pažinimo, komunikavimo, dalykines kompetencijas. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-09-05 ir 2022-10-10. Inkilų remontas, lesyklėlių gamyba ir remontas; 2 val., 20 vaikų. Su VDC vaikais įrengtos ir prižiūrimos lesyklos ant upės šlaito, netoli saugotinos pušies, taip pat remontuoti jau seniau iškelti inkilai ir pagaminta naujų inkilų paukšteliams. Vaikai įgijo inkilų ir lesyklų gamybos, aplinkai draugiškos aplinkotvarkos įgūdžių, gilino gamtojautą. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-09-11. Edukacinės aplinkos kūrimas. Ekologinių salų kūrimas. 2 val., 20 vaikų. VDC teritorijoje žaliuoja pieva, kurioje gausu augalų ir vabzdžių. Nušienavus pievą vaikams suteikta galimybė ją dekoruoti savo kūriniais: spalvingais akmenukais su geltonomis bitutėmis, gražiomis žaliomis varlytėmis. Vaikams labai patinka po pievos šienavimo papuošti esamą žaliąjį gaublį saulės spinduliais iš kankorėžių. Vaikai tobulino iniciatyvumo ir kūrybingumumo, komunikavimo kompetencijas. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

 2022-09-16. Susipažinimas su Postnovų augalų kolekcija. 2 val.20 vaikų. Vaikai gilino žinias apie augalų įvairovę, jų savybes, pritaikymą aplinkos želdinimui. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-09-16. Supažindinimas su invaziniais augalais. 1val., 20 vaikų. Tikimasi, kad vaikai įgavę žinių, suprato neatsakingo žmogaus elgesio, platinant invazinius augalus, žalą gamtai, stengsis užkirsti priežastis šių augalų plitimui. Buvo tobulinama vaikų pažinimo kompetencija, stiprinamos aplinkos apsaugos nuostatos. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-09-23. ir 2022-10-27. Atliekų rūšiavimo švietimas. 4 val., 20 vaikų. Su partneriu LPF ,,Maisto bankas“ vykdoma maisto švaistymo mažinimo programa. Diskutuota apie atliekų susidarymą ir kaip galima būtų mažinti atliekų kiekį ar jų išvengti. Įgyta atliekų rūšiavimo įgūdžių, stiprinamos aplinkosauginės nuostatos. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-09-30. Pažintinė kelionė Varnikų pažintiniu taku. 2 val., 20 vaikų. Susipažino su Varnikų tako biologine įvairove (miško, pelkės ekosistemomis), saugomų teritorijų paskirtimi, tobulino elgesio gamtoje įgūdžius, aplinkosaugines nuostatas. Būdami gamtoje vaikai stebėjo  augalus, grybus, gyvūnų paliktus pėdsakus, prisimindavo kokius objektus jau pažįsta. Vaikai tobulino pažinimo, komunikavimo, dalykines ir asmenines kompetencijas. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-09-10/17. 4 edukacijos gamtoje – žygiai šeimoms su priešmokyklinio ir ikimokyklinio amžiaus vaikais, 1 edukacija 2 val., viso 8 val. Po dvi edukacijas buvo suorganizuota rugsėjo 10 ir 17 d. Vaikai su tėvais keliavo po Verkių dvarvietės parką, klausė istorijų apie įdomias augalų ir gyvūnų rūšis, aplankė regioninių parkų lankytojų centro ekspozicijas, dalyvavo viktorinose. Edukacijose dalyvavo apie 60 asmenų. Asociacija Aplinkosaugos informacijos centras, projektas „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.

2022-09/10 mėn. Edukacinė keramikos programa ,,Molis vaiko rankose“ (09-16; 09-27;11-11; 11-25 ir 11-26). Trukmė 10 val., dalyvavo 20 vaikų. Vaikai susipažino su baltojo ir raudonojo molio savybėmis ir iš jų kūrė gaminius. Vieniems daugiau sekėsi, kitiems mažiau, tačiau vaikai labai stengėsi darbelius pabaigti iki galo. Suprato, kad keramiko darbas turi būti labai kruopštus, nes kitaip gaminys lūžta dar iki pirmo apdegimo. Vaikai padarė daug įdomių darbelių. Galutiniai vaikų darbo rezultatai džiugino. Viešoji įstaiga ,,Grijos vaikai“, ,,Gamta – mūsų namai“.

 2022-10-03. Paukščių atpažinimas ir stebėjimas. 2 val., 20 vaikų. Pažintis su Grigiškių vietove ir jos paukščių įvairove, paukščių apsauga. Gilintos žinios apie gyvąją gamtą, paukščių gyvenimą, reikšmę ir apsaugą, tobulinti paukščių stebėjimo įgūdžiai. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-10-24. Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas. Trukmė: nuo 8 iki 20 val. Vieta: www.aplinkosaugosegzaminas.lrt.lt . Dalyvių skaičius: 11 067 (2 583 Vilniaus miesto gyventojai). Asociacija Aplinkosaugos informacijos centras, projektas „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.

Konferencijos

2022-11-24. Konferencija „Ekologinio švietimo galimybės ir pasiekimai Vilniuje 2022“ vyko Vilniaus m. savivaldybėje. Trukmė 4 val. Konferencijos globėja LR seimo narė prof. habil.dr. Vilija Targamadzė. Renginio metu skaityti 4 pranešimai ekologinio švietimo temomis, apdovanoti plakatų ir žaliųjų edukacinių erdvių konkursų nugalėtojai, aktyviausi visuomenės aplinkosauginio švietimo projektų vykdytojai. Renginyje dalyvavo per 30 dalyvių iš švietimo įstaigų, Vilniaus miesto savivaldybės, LR Seimo ir kt. Apie konferenciją internete: https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/konferencijos-ekologinio-svietimo-galimybes-ir-pasiekimai-vilniuje-2022-izvalgos/ .  Asociacija Aplinkosaugos informacijos centras, projektas „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.

Aplinkosauginiai edukaciniai renginiai

2022-06-02. Aplinkos dienos minėjimas Vilniuje. Verkių regioniniame parke. Dalyvavo darželinukai ir pedagogai iš darželio „Pasaka“ („Voveriukų“ grupė) ir Santariškių lopšelio-darželio „Giliukų“ grupė. Su vaikais kartu dainavome, šokome, ir kalbėjome apie gamtos išsaugojimą. Pravesta ekskursija po Verkių rūmų parką, renginio dalyviai supažindinti su Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos lankytojų centro ekspozicijomis. Renginio pabaigoje vaikai dalyvavo viktorinoje, kur gavo simbolinių dovanėlių, taip pat buvo pavaišinti užkandžiais ir sultimis. Renginyje taip pat dalyvavo ir Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus darbuotojai. Informacija apie renginį internete: Pasaulinė aplinkos apsaugos diena 2022 birželio 2-ąją surengta Verkių parke sostinės darželinukams. Ir bitutės, kurios geros… – Žaliasis Pasaulis (zpasaulis.lt); https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/mineta-pasauline-aplinkos-apsaugos-diena/. Asociacija Aplinkosaugos informacijos centras, projektas „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.

2022-08-28. Renginys/festivalis šeimai „Gamtos lobių medžioklė“. Renginys vyko Bernardinų sode, jo trukmė 4 val. Dalyvavo 24 komandos, kurias sudarė 87 asmenys. Prieš renginį buvo sukurta žaidimo schema, kurią sudarė: 10 klausimų, lobių žemėlapis, kryžiažodis ir teisingų atsakymų paaiškinimai. Dalyviams įteikti prizai. Prie šio projekto įgyvendinimo prisidėjo VšĮ „Žaliasis taškas“ – organizacija įsteigė papildomus prizus žaidimo dalyviams, taip pat padėjo organizuoti renginio dieną vykusias rūšiavimo varžybas. Prizus nugalėtojams taip pat įsteigė projektą Klimatosūkis įgyvendinantis Lietuvos gamtos fondas. Ši organizacija padovanojo 8 vnt. stalo žaidimų apie aplinkos tausojimą ir darnų miesto vystymą. Projektas ir po jo įgyvendinimo bus pasiekiamas Bernardinų sode, kur parko lankytojai galės žaisti jį individualiai ir daugiau sužinoti apie juos supančią gamtą. https://www.delfi.lt/grynas/gamta/bernardinu-sode-vyks-gamtos-lobiu-medziokle-kvieciadalyvauti.d?id=91011155 . Visa nuotraukų galerija: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.5011579018948826&type=3 . TV reportažas po renginio: https://tv.lrytas.lt/zinios/lietuvos-diena/2022/09/25/news/bernardinu-sodas-kviecia-ne-tikpasigrozeti-aplinka-bet-ir-pazinti-jo-istorija-sugalvojo-interaktyvu-zaidima-24683811/ . VšĮ „Žaliosios politikos institutas“, projektas Aplinkosauginis festivalis šeimai „Gamtos lobių medžioklė“.

2022 m. 08-09 mėn. Gamtos lobių medžioklė“ – žaidimas savarankiškiems. Siekiant suteikti projektui didesnę ilgalaikę vertę ir išplėsti į projektą įtrauktų Vilniaus miesto gyventojų skaičių, „Gamtos lobių medžioklės“ žaidimas buvo pritaikytas savarankiškam dalyvavimui. Bernardinų sodo prieigose buvo įrengta informacinė lentelė su informacija apie žaidimą ir QR kodu, kurį nuskaitęs telefonu parko lankytojas savo telefone išvysta žemėlapį. Jame pažymėta 10 taškų su užduotimis. Pasiekęs kiekvieną žemėlapyje pažymėtą tašką dalyvis randa vis kitą lentelę su klausimu. Atsakymus jis turi įrašyti į internete patalpintą interaktyvų kryžiažodį. Paskutiniame, 10-ajame taške, randama lentelė su atsakymais ir jų paaiškinimais. Juos galima peržiūrėti čia: http://zaliojipolitika.lt/wp-content/uploads/2022/09/10.pdf. Tokiu būdu žaidimą jau išbandė per 680 žmonių. Informacija žiniasklaidoje: https://madeinvilnius.lt/naujienos/miestas/bernardinu-sodo-lankytojai-gales-susipazinti-su-parkogamta-zaisdami-interaktyvu-zaidima/;

https://www.lrt.lt/naujienos/gyvenimas/13/1775712/kviecia-i-gamtos-lobiu-medziokle-bernardinusode-interaktyvus-zaidimas-supazindins-su-parko-gamta;

https://www.lrytas.lt/gamta/zeme/2022/09/08/news/bernardinu-sode-interaktyvi-pramoga-kviecia-igamtos-lobiu-medziokle—24502472; https://www.elta.lt/lt/pranesimai-spaudai/bernardinu-sodo-lankytojai-gales-susipazinti-su-parkogamta-zaisdami-interaktyvu-zaidima-232943. VšĮ „Žaliosios politikos institutas“, projektas Aplinkosauginis festivalis šeimai „Gamtos lobių medžioklė“

2022-08-28. Edukacinių erdvių Bernardinų sode įrengimas ir aplinkosauginių veiklų pravedimas.  Renginio „Gamtos lobių medžioklės“ dieną sode buvo pastatyta palapinė, o joje įrengtos edukacinės erdvės – renginio dalyviai ir kiti sodo lankytojai galėjo sužinoti apie atliekų tvarkymo iššūkius ir teisingą rūšiavimą, mikroplastiko taršą ir jo prevenciją bei kitą su aplinkosauga susijusią informaciją. Greta palapinės taip pat buvo įrengtos žaidimų erdvės – šeimos galėjo sustiprinti savo komandinius įgūdžius, taip pat pasitikrinti žinias rūšiavimo varžybose. VšĮ „Žaliosios politikos institutas“, projektas Aplinkosauginis festivalis šeimai „Gamtos lobių medžioklė“.

2022-10-07. Talka. Aplinkos tvarkymas. 2 val.10 vaikų. VDC vaikai prižiūri Vokės upės pakrantę: praeina takais palei Vokės upę ir surenka šiukšles. Taip vaikai skatinami mylėti savo kraštą ir saugoti gamtą nuo užterštumo. Vaikai, rodydami savo aplinkos tvarkymo pavyzdį, tikisi, kad sumažės teršėjų. Vaikai tobulino asmeninę, socialinę kompetencijas. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-10-16. Akcija. 2 val., 10 vaikų. Grigiškėse buvo sodinama 40 klevų,  iš kurių 4 pasodino Vaikų dienos centro vaikai. Tai buvo didelė garbė dalyvauti tokioje istorinėje masinėje akcijoje ir papuošti  Grigiškes, savo miestą, gražiais medeliais. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-11-18. Nacionalinio aplinkosaugos egzamino rezultatų apibendrinimo renginys. Trukmė: nuo 11 iki 15 val. Jo metu pristatyti egzamino rezultatai ir įteikti prizai itin aukštus rezultatus egzamine pasiekusiems Vilniaus miesto gyventojams kiekvienoje kategorijoje. Taip pat įteiktas prizas aktyviausiai egzamine dalyvavusiai sostinės mokyklai. Dalyvių skaičius: 70.  http://zaliojipolitika.lt/nacionalini-aplinkosaugos-egzamina-visuomene-islaike-penketui/. VšĮ „Žaliosios politikos institutas“, projektas Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas.

Konkursai, parodos

2022-06/10 mėn. Fotokonkursas „Vilniaus gamta ir vaikai“. Konkurso tikslas – skatinti vaikus ir jų šeimas tyrinėti gamtą, ugdyti visuomenės gamtamokslinę kompetenciją, padėti pamatyti gamtos grožį ir suprasti gamtos reikšmę, atskleisti Vilniaus miesto gamtos grožį bei įvairovę ir jį populiarinti. Konkurse dalyvavo Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio, pradinio ugdymo įstaigų ugdytiniai, jų tėvai, pedagogai ir kiti šių įstaigų bendruomenių nariai, grupės ar visa bendruomenė. Foto konkursas „Vilniaus gamtinės vertybės“ skirtas vilniečių bendruomenei. Dalyvavo 30 dalyvių, gauta 52 darbai.  Nuotraukas galima rasti: https://www.apicentras.lt/projektai/fotokonkursas. Visiems fotografijų autoriams įteiktos padėkos, o nugalėtojams – M. Čepulio knygas su autografais (parengtos 27 padėkos ir trys diplomai). Apie konkursą internete: https://www.facebook.com/apicentras ; https://zpasaulis.lt/fotografiju-konkurso-vilniaus-gamta-ir-vaikai-nuostatai/. Asociacija Aplinkosaugos informacijos centras, projektas „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.

2022-09/11 mėn. Kūrybinio plakato konkursas „Gyvybės pilnos Vilniaus pievos“. Buvo parengti konkurso nuostatai, apie konkursą skelbta AIC paskyroje, internetinėje svetainėje, taip pat informacija buvo skelbta Vilniaus miesto savivaldybės interneto svetainėje. Sulaukta 44 puikių darbų. Darbai skelbti internete:  https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/kurybiniu-plakatu-konkurso-gyvybes-pilnos-vilniaus-pievos-dalyviu-darbai/ . Visi dalyviai gavo padėkas. Kadangi buvo labai daug kokybiškų darbų, buvo nuspręsta paskirti po tris nugalėtojus kiekvienoje iš keturių kategorijų. Išrinkti nugalėtojai, apdovanotos šį konkursą laimėjusios darželių grupės. Aktyviausi darželiai buvo apdovanoti sferinio kino seansais ir vabzdžių nameliais, pedagogai gavo diplomus, vertingas knygas, kalendorius ir žaidimus.  Manome ateityje būtų įdomu tokių plakatų pagrindu išleisti atvirukus, bei kitaip panaudoti vizualią medžiagą. Apie konkursą: https://www.apicentras.lt/naujienos; https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/kurybiniu-plakatu-konkurso-gyvybes-pilnos-vilniaus-pievos-rezultatai/. Asociacija Aplinkosaugos informacijos centras, projektas „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.

 2022-07-25. Piešinių konkursas „Mūsų gamta“. 2 val., 20 vaikų. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-10-01. Piešinių konkursas „Lietuvos paukščiai“. 1 val., 20 vaikų. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-10-07. Rudens gėrybių konkursai: „Mūsų derlius“. 2 val. 20 vaikų. Vaikai susipažino su daržovėmis, iš jų sukūrė rudeninę deivę. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-09-29. Nuotraukų paroda „Gyvybės jėgos iš  vandens ir žemės gelmių“. 2 val., 10 vaikų. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

2022-09-16. Nuotraukų paroda „Mes gamtoje“. 2 val.10 vaikų. Viešoji įstaiga „Grijos vaikai“, „Gamta – mūsų namai“.

Publikacijos, leidiniai, projektų veiklų sklaida

 1. Vilniaus mokykloms – savaitraštis „Žaliasis pasaulis“. Pateikta Vilniaus miesto mokyklų, darželių-mokyklų bibliotekoms, atskiriems kitiems adresatams per 400 „Žaliojo pasaulio“ kiekvieno tiražo numerių. Teikimas per „Lietuvos paštą“ tęsis ir 2022 metų gruodžio mėnesį (užsakyta VšĮ Ekologinio švietimo centro – projekto vykdytojo papildomas įsipareigojimas). VšĮ Ekologinio švietimo centras, projektas Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2022 metų visuomenės ekologinio ir aplinkosauginio švietimo projektų atspindėjimas nacionaliniame aplinkosaugos laikraštyje „Žaliasis pasaulis“.
 2. 2022 m. 8-10 mėn. Aplinkosauginio švietimo ir pasiruošimo nacionaliniam egzaminui kampanija. Parengti 3 edukaciniai straipsniai (natūralių pievų, oro taršos ir biologinės įvairovės-miškų temomis). Tekstai žiniasklaidoje publikuoti 6 kartus. Kiekvienam straipsniui parengtas įrašas socialiniuose tinkluose (Facebook, Instagram, Linkedin). Jiems užsakyta papildoma mokama sklaida. Iš viso įrašai pasiekė 48 959 soc. tinklų vartotojus. Informacija ir straipsnių nuorodos buvo integruotos į naujienlaiškį, kurį gavo 4 918 asmenų, iš anksto užsiregistravusių į egzaminą. VšĮ „Žaliosios politikos institutas“, projektas Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas.
 3. Parengtas ir atspausdintas edukacinis leidinys „Žaliasis Vilnius. Tvarūs sprendimai aplinkai draugiškame mieste“. Leidinį sudaro 24 psl. Atspausdinti 272 vnt., o elektroninė versija patalpinta Žaliosios politikos instituto interneto svetainėje, kur bus ir toliau pasiekiamas vartotojams. http://zaliojipolitika.lt/wp-content/uploads/2022/11/Zaliasis-Vilnius.pdf. VšĮ „Žaliosios politikos institutas“, projektas Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas.
 4. Leidinys Vilniaus miesto gyventojų aplinkosauginio raštingumo vertinimas. Atlikta Nacionalinio aplinkosaugos egzamino rezultatų apžvalga. Vilniaus miesto gyventojų žinios palygintos su bendru Lietuvos gyventojų aplinkosauginiu raštingumu. Identifikuotos žinių spragos ir pateiktos rekomendacijos aplinkosauginio švietimo kryptims ateityje. Apžvalgą sudaro 45 psl. Elektroninė dokumento versija patalpinta Žaliosios politikos instituto svetainėje ir bus viešai prieinama visiems suinteresuotiems asmenims. http://zaliojipolitika.lt/wp-content/uploads/2022/11/Egzaminorezultatu-apzvalga_Vilnius.pdf. VšĮ „Žaliosios politikos institutas“, projektas Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas.
 5. Leidinys Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas. http://zaliojipolitika.lt/wp-content/uploads/2022/12/Egzamino-rezultatu-apzvalga_nacionaline.pdf. VšĮ „Žaliosios politikos institutas“, projektas Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas.
 6. Edukacinis stalo žaidimas vaikams ekologine tema „Surask porą gamtoje“, iliustruotas originaliais gyvūnų ir augalų piešiniais. Viso pagaminta 200 vnt. Kad žaidimu galėtų pasinaudoti kuo daugiau pedagogų, tėvų ir vaikų, žaidimo PDF versija patalpinta Aplinkosaugos informacijos centro internetinėje svetainėje ir vilnius.lt: https://www.apicentras.lt/temos-ir-leidiniai ir https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/zaidimas-surask-pora-gamtoje/ . Asociacija Aplinkosaugos informacijos centras, projektas „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.
 7. Leidinys „Tyrinėju, pažįstu, saugau“ išleistas 200 egz. tiražu (A5 formatas, 32 psl., spalvotas). Tai metodinės rekomendacijos priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo specialistams, gamtos mėgėjams apie pievų augalus, vabzdžius apdulkintojus, jų svarbą ir apsaugą. Leidinyje pristatomi tipiškiausi vabzdžiai apdulkintojai, apžvelgiama pievų svarba, tipingi pievų augalai, pateikiamos užduotys vaikams. Kadangi knygele susidomėjimas yra didelis, knygelė pdf formatu patalpinta Aplinkosaugos informacijos centro internetinėje svetainėje ir vilnius.lt. Asociacija Aplinkosaugos informacijos centras, projektas „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.  Leidinys internete: https://www.apicentras.lt/temos-ir-leidiniai ir https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/zaidimas-surask-pora-gamtoje/ .
 8. Jurgita Mačiūnaitė. Vabzdžiai apdulkintojai. Žaliasis pasaulis. Nr.25 (2022-11). Asociacija Aplinkosaugos informacijos centras, projektas „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.
 9. Šarūnė Dargytė-Kregždė. Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas. Žaliasis pasaulis. Nr.21 (2022-09). http://zaliojipolitika.lt/wp-content/uploads/2022/12/Egzamino-rezultatu-apzvalga_nacionaline.pdf. VšĮ „Žaliosios politikos institutas“, projektas Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas.
 10. Šarūnė Dargytė-Kregždė. „Gamtos lobių medžioklė“ Tai, žaisdami interaktyvų žaidimą, gali padaryti sostinės Bernardinų sodo lankytojai. Žaliasis pasaulis. 22 (2022-10).
 11. Šarūnė Dargytė-Kregždė. Šimtas savanorių komandų (Neries ir Vilnelės bei kitų upių Lietuvoje valymas). Žaliasis pasaulis. 17 (2022-06)
 12. Jurgita Rosinskienė. Pievos: ir orchidėjoms, ir bitėms, ir žmonėms. Žaliasis pasaulis. 22 (2022-10). Asociacija Aplinkosaugos informacijos centras, projektas „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.
 13. Augustas Uktveris. Ir bitutės, kurios geros. Pasaulinė aplinkos apsaugos diena 2022 m. birželio 2-ąją surengta Verkių parke sostinės darželinukams. Žaliasis pasaulis. 17 (2022-06)
 14. Augustas Uktveris. „Esame unikalūs Europoje“ Pastabos pasikalbėjus su Pavilnių ir Verkių regioninių parkų (esančių Vilniuje) direkcijos vadove Jolanta Radžiūniene. Žaliasis pasaulis. 19 (2022-07)
 15. Fotografijų konkurso „Vilniaus gamta ir vaikai“ nuostatai. Fotografijų konkurso „Vilniaus gamta ir vaikai“ nuostatai – Žaliasis Pasaulis (zpasaulis.lt). Asociacija Aplinkosaugos informacijos centras, projektas „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.
 16. Pasaulinė aplinkos apsaugos diena 2022 birželio 2-ąją surengta Verkių parke sostinės darželinukams. Ir bitutės, kurios geros… – Žaliasis Pasaulis (zpasaulis.lt), Asociacija Aplinkosaugos informacijos centras, projektas „Vilniečių ekologinio sąmoningumo didinimas ir įtraukimas į aplinkos apsaugos veiklas“.
 17. Vilniečiai gali didžiuotis vienu seniausių miškų miesto centre – ką slepia ilgaamžis Vingio parkas?“: https://madeinvilnius.lt/naujienos/miestas/kuris-lietuvosmiestas-gali-didziuotis-vienu-seniausiu-misku-miesto-centre/ https://www.delfi.lt/tvarilietuva/aplinka/viename-is-seniausiumisku-miesto-centre-populiareja-neiprasta-praktika-gali-sumazintistresa-kraujo-spaudima-sustiprinti-imuniteta.d?id=91452499. VšĮ „Žaliosios politikos institutas“, projektas Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas.
 18. Oro tarša: kaip sostinė kovoja su nematomu priešu?“. https://www.lrt.lt/naujienos/gyvenimas/13/1779750/oro-tarsakaip-sostine-kovoja-su-nematomu-priesuhttps://www.delfi.lt/tvarilietuva/aplinka/nematomasmiestieciu-priesas-trumpina-net-ir-gyvenimo-trukme-specialistaisiulo-keisti-iprocius.d?id=91270209  ; http://zaliojipolitika.lt/oro-tarsa-kaip-sostine-kovoja-su-nematomu-priesu/  https://aplinkosaugosegzaminas.lrt.lt/education . VšĮ „Žaliosios politikos institutas“, projektas Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas.
 19. „Ar laukinės pievos Vilniaus mieste turėtų išlikti ir kitais metais?“: https://madeinvilnius.lt/naujienos/miestas/ar-laukines-pievosvilniaus-mieste-turetu-islikti-ir-kitais-metais/-; http://zaliojipolitika.lt/ar-laukines-pievos-vilniaus-mieste-turetu-islikti-ir-kitais-metais/; https://aplinkosaugosegzaminas.lrt.lt/education . VšĮ „Žaliosios politikos institutas“, projektas Nacionalinis aplinkosaugos egzaminas.
 20. „Ekologinio švietimo centras“ šio centro leidžiamame nacionaliniame laikraštyje „Žaliasis pasaulis“ išspausdino 21 publikaciją. 9 publikacijos (su nuotraukomis), įdėtos tinklalapyje zpasaulis.lt . VšĮ Ekologinio švietimo centras, projektas Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2022 metų visuomenės ekologinio ir aplinkosauginio švietimo projektų atspindėjimas nacionaliniame aplinkosaugos laikraštyje „Žaliasis pasaulis“.
 21. Sukurtas 15 min trukmės filmukas „PlasTikas Toks“.  https://www.youtube.com/watch?v=tTIMsLuu5eM . Viešoji įstaiga Pažangaus bendradarbiavimo akademija, projektas „Tvarusis Gamtamokslis. Ekodėlionė. Plastikas Toks“.

Vilniaus miesto savivaldybėje aplinkosauginio švietimo veiklas kuruoja Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyrio ekologė, gamtos mokslų daktarė Ona Motiejūnaitė, el. paštas Ona.Motiejūnaitė@vilnius.lt .

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris