Svarbi informacija
Įgyvendintas 2023 metų visuomenės aplinkosauginio švietimo projektas „Atrask ir pažink Vilniaus miesto žaliąsias erdves“
2023 metais Asociacija Lietuvos ornitologų draugija įgyvendino Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Atrask ir pažink Vilniaus miesto žaliąsias erdves“. Projekto vadovas Gediminas Petkus. Vykdant projektą buvo parengti 3 interaktyvūs žemėlapiai mobiliesiems įrenginiams: Bernardinų sodas papildomai prijungiant Vilniaus Pilių parką, Karoliniškių miškas, Kedrono slėnis. Šie žemėlapiai prieinami viešai, juos galima naudoti mobiliaisiais įrenginiais: https://www.birdlife.lt/ornitologiniai-marsrutai-vilniaus-mieste. Žemėlapiuose atvaizduota per 70 gamtinių objektų: augalai, paukščiai, žinduoliai, uoksiniai medžiai, kitos gamtinės vietos ar vertybės. Kiekvienas objektas iliustruotas nuotraukomis, aprašymu ar filmuota vaizdo medžiaga. Taip pat galima parsisiųsti žemėlapio failiukus ir kurti savo žemėlapius, jais dalintis. Šiuos žemėlapius galima įterpti į internetines svetaines, jie vieši ir visiems prieinami.
Vykdant projektą parengti du vaizdo filmukai. Vienas vaizdo filmukų supažindina žiūrovą su bitėmis, kurios gyvena Lietuvos gamtoje ir ant pastatų stogų. Atkreipiamas dėmesys, kad miesto erdvės puikiai tinka augti augalams, pievose ir apželdintuose šlaituose tinkamos sąlygos nektarą rinkti bitėms ir gyventi kitiems vabzdžiams (vaizdo filme žiūrėti nuo 22 min.): https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000291148/pradek-nuosaves-viskas-apie-bites-ir-ju-santyki-su-zmogumi.
Karoliniškių kraštovaizdžio draustinyje ir Vingio parke buvo iškelta 20 inkilų paukščiams.
Pravesti 5 edukaciniai renginiai vilniečiams.
2023-06-03. Vilniaus miesto senamiestyje įvyko renginys „Paukščių klausytuvės“, kuris truko daugiau nei 2 val.. Dalyvavo per 30 žmonių. Dalyviai klausėsi kaip gieda zylės, musinukės, kielės, pečialindos, strazdai, liepsnelės, devynbalsės, bukučiai, lipučiai, svilikėlis ir dar daug kitų paukščių, aptarė Vilniaus pilių parko, Kalnų parko ir Bernardinų sodo istoriją, reikšmę miesto biologinei įvairovei.
202309-16. Vingio parke įvyko renginys „Pasivaikščiojimas su paukščiais“, kuris truko daugiau nei 2 val. Dalyvavo per 20 vilniečių. Dalyviai susipažino su Vingio parko gamtinėmis vertybėmis, aplankė foto parodą „Žuvėdros grakščiosios šaudyklės“.
2023-11-07. Verkių regioniniame parke buvo organizuotos 2 gamtos pažinimo ekskursijos (kiekvienos trukmė ne mažiai 2 val.), kuriose dalyvavo 95 žmonės. Šios ekskursijos organizuotos įtraukiant senjorus, Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto studentus. Vyresnio amžiaus žmonės, senjorai gali atlikti svarbų vaidmenį aplinkosauginėse veiklose. Tai labai svarbu siekiant bendro tikslo – saugoti aplinką. Dalyvavimas ekskursijose turėjo teigiamą poveikį vyresnio amžiaus žmonių fizinei ir psichologinei gerovei. Dalyviai stebėjo paukščius, nagrinėjo svarbius klausimus inkilų, lesyklų gaminimo ir naudojimo temomis. Gera buvo matyti senjorų šypsenas, puikias emocijas. Džiugu, kad projekto dėka užsimezgė graži bendrystė.
2023-11-24. Verslo ir svetingumo profesinės karjeros centre vyko renginys – paukščių globa žiemą. Dalyvavo 52 žmonės. Negalią turintys mokiniai mokėsi gaminti lesyklas, klausėsi paskaitos apie paukščius. Mokiniai aktyviai įsitraukė į veiklas. Po paskaitos mokiniai nutarė ir ateityje gaminti inkilus, stebėti gamtos gyvenimą bei organizuoti foto konkursą.
Vykdant aplinkosauginio švietimo projektą „Atrask ir pažink Vilniaus miesto žaliąsias erdves“ buvo sukurtos naujos ir papildytos ankstesnės, patrauklios ir išmanios edukacinės erdvės vilniečių pamėgtose vietose – Karoliniškių kraštovaizdžio draustinyje, Bernardinų sode, Vilniaus pilių parke, Kedrono slėnyje. Šiltuoju metų laiku šie takai pritrauks dar daugiau vilniečių lankytis gamtoje ir pažinti gamtinius objektus. Gausus dalyvių skaičius projekto renginiuose, ekskursijose parodė, kad projektas vilniečiams reikalingas, padedantis geriau pažinti miesto gamtą, ugdantis miestiečių ekologinę savimonę, skatinantis puoselėti miesto aplinką. Daugelis edukacijų dalyvių prašė kartoti pažintinius žygius gamtoje. Vykdant projektą, užsimezgė draugystė su kitomis draugijomis. Draugija planuoja toliau bendradarbiauti su Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto senjorais, jau ateinantį pavasarį planuojami bendri renginiai siekiant įtraukti senjorus į aplinkosaugines veiklas, skatinti judumą. Projekto tikslas ir uždaviniai įgyvendinti, pavyko įtraukti visuomenę aktyviai keliauti ir pažinti Vilniaus miesto žaliąsias erdves, kurių miestas turi tikrai daug ir vilniečiai tikrai turi kuo didžiuotis.
Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris