Įgyvendintas 2023 metų visuomenės aplinkosauginio švietimo projektas „Geri darbai“

2023 metais Viešoji įstaiga Vilniaus statybininkų rengimo centras vykdė Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Geri darbai“. Vykdant projektą buvo organizuoti konkursai, konferencija, vykdyti aplinkos želdinimo darbai, kuriamos ir naudojamos žaliosios edukacinės erdvės.

2023-05. Vadybinio pasiūlymo 2023 metų žaliojo simbolio augalo ,,Mėta“ konkursas. Sudaryta komisija darbų peržiūrai; atrinkti ir įvertinti darbai bei pasiūlymai; geriausieji darbai buvo apdovanoti, surengta darbų paroda skaitykloje.

2023-05-02 – 2023-05-15. Piešinių konkursas-paroda ,,Dekoratyvus ir gamtai naudingas augalas mano aplinkoje“. Konkurso paskelbimas, dalyvių konsultavimas, konkursinių darbų atranka, organizuota darbų paroda.

2023-05. Parengti ir išleisti informaciniai lankstinukai ,,Gamtai draugiški augalai šalia mūsų“. 700 vnt. Informaciją lankstinukams rinko visa mokyklos bendruomenė.

2023-05. Dekoratyvinės paukščių girdyklos įrengimas. Iš antrinių medžiagų buvo pagaminti girdyklai stovai. Talpos nuo trijų iki penkių centimetrų gylio vandeniui girdykloje pripildyti įsigijimas, gaminimas ir dekoravimas. Ši paukščių girdyklėlė įrengta šalia mokyklos, ji džiugina ir dar ne vienus metus džiugins paukštelius ir bendruomenės narius bei pro šalį praeinančius vilniečius.

2023-06-06. Vilniaus m. bendrojo lavinimo ir profesinių mokyklų 8-11 klasių mokinių konkursas ,,Saugokime Žemę“, skirtas pasaulinei aplinkos apsaugos dienai paminėti. Renginyje pristatyta projekto ,,Geri darbai“ veiklos, Piešinių ir vadybinio pasiūlymo ,,2023 metų žaliojo simbolio augalo ,,Mėta“ pristatymas visuomenei“ konkurso rezultatai, nugalėtojų apdovanojimas. Konkurse ,,Saugokime Žemę“ dalyvavo: Vilniaus statybininkų rengimo Viršuliškių ir Fabijoniškių skyriaus mokinių komanda ir sirgaliai, Vilniaus A. Kulviečio klasikinės gimnazijos mokinių komanda ir sirgaliai, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro mokinių komanda ir sirgaliai, mokyklų mokytojai, viso per 70 mokinių ir 10 mokytojų. Konkursas truko 2,5 val. Dalyviai atliko teorines ir praktinę užduotis. Vienas iš įdomių ir smagių konkurso etapų – Linksmojo drėgmės matuoklio SLIEKO gaminimas. Konkurso metu buvo eksponuojamos įvairių rūšių ir veislių mėtos. Konkurso dalyviai gėrėjosi nuostabiais gamtos vaizdais, muzika, turėjo galimybę parsinešti į namus pačių pasigamintą SLIEKIUKĄ, dovanotą maišelį mėtų arbatos. https://vilnius.lt/lt/aplinkosauga-ir-energetika/bendrojo-lavinimo-ir-profesiniu-mokyklu-aplinkosauginio-konkurso-saugokime-zeme-akimirkos/ .

2023-06-01 – 2023-11-08. Žaliosios edukacinės erdvės „Mėta“ kūrimas ir naudojimas. Vilniaus žaliųjų edukacinių erdvių 2023 metų augalo  –  mėtos, auginimas, dauginimas, priežiūra, džiovinimas, žaliavos paruošimas. Mėtų kolekcijos ekspozicijos sukūrimas (auga 10 rūšių ar veislių mėtos). Dalyviai: apie 100 bendruomenės narių. Mokyklos bendruomenė augino (kabinete ir mokyklos lauko teritorijoje įrengtoje pakeltoje lysvėje) ir daugino mėtas. Mėtos dovanojamos moksleiviams, kad augintų su tėveliais sodybose, prie namų. Palankiu augalų rinkimui metu – ankstyvą rytą, nekarštu, saulėtu, sausu oru, buvo renkamos mėtos džiovinimui. Džiovinami augalai sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje į kurią nepatenka tiesioginiai saulės spinduliai. Išdžiovinta augalų žaliava, kad ji neprarastų veikliųjų medžiagų ir nesugestų buvo supilama į sandarias popierines dėžutes ar stiklinius indus. Supakuotos mėtos laikomos gerai vėdinamoje, sausoje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje patalpoje. Jos buvo pristatytos visuomenei ir išdalintos vilniečiams ir miesto svečiams supakuotos lininiuose maišeliuose: Sostinės dienose, Bernardinų sode, Kairėnų botanikos sode mugės ,,Lietuvos žiedai 2023“ metu. Iš viso buvo išdalinta 800 lininių maišelių su Vilniaus logotipu. Visi buvo nustebę, kad dalijama nemokamai ir buvo labai laimingi. Taip pat gavo žinių apie mėtas ir jų naudą, pritaikymą. Informacija internete: https://vsrc.lt/mugeje-lietuvos-ziedai-2023/;   https://vsrc.lt/centro-mokiniai-sostines-dienu-renginiuose/; https://vsrc.lt/pasauline-turizmo-diena/ .

2023-06 – 2023-10. Renginiai pristatant mėtas visuomenei, dalijant lankstinuką ,,Gamtai draugiški augalai šalia mūsų“ ir džiovintas mėtas. Išdalinta 650 vnt. Kiti lankstinukai palikti mokyklos skaitykloje kaip mokomoji priemonė. Tai naudinga metodinė medžiaga, kuri bus panaudojama Dekoratyvinio želdinimo ir aplinkos tvarkymo verslo darbuotojo specialybės mokiniams užsiėmimų metu, o vilniečiams, tai informacinė medžiaga apie dekoratyvinius augalus atsparius oro taršai, nereiklius dirvožemiui, klimato sąlygoms ir galinčius augti Vilniaus mieste prie daugiabučių, nuosavų namų ir kituose želdiniuose.

2023-09 – 2023-10. Edukacinės erdvės, gėlyno draugiško aplinkai, žaliuojančio šalia ,,Vabzdžių viešbučio“ atnaujinimas ir papildymas augalais. Darbai vyko pagal dekoratyvinio želdinimo ir aplinkos tvarkymo verslo darbuotojo specialybės mokinių parengtą eskizą. Buvo ruošiama vieta gėlynui (dirvožemio paruošimo), parenkami ir sodinami augalai. Veikla truko per 60 val. (eskizo sukūrimas, augalų sodinimo schemos sudarymas, dirvožemio paruošimas, augalų įsigijimas ir sodinimas).

2023-09. Aplinkosauginiai mokymai žaliosiose erdvėse. 9-11 klasių mokiniams biologijos, etikos, klasės valandėlių metu pravesti pokalbiai, viktorinos apie biologinės įvairovės išsaugojimą. 6 užsiėmimai po 45 min.; 65 mokiniai.

2023-11-16. Projekto baigiamoji konferencija. Pranešimai: ,,Dekoratyviniai augalai ir žaliosios erdvės šalia mūsų“; ,,Nektaringi augalai, viliojantys vabzdžius“; ,,Vabzdžių nauda ir buveinių jiems kūrimas“; ,,Paukšteliai ir kiti smulkūs gyvūnai šalia mūsų“; ,,Projekto veiklų apibendrinimas“, įžvalgos, refleksijos, projekto tęstinumo numatymas. Dalyviai buvo vaišinami mėtų arbata, vyko diskusija. Dalyvių skaičius: 85 mokiniai, 23 mokytojai.  https://vsrc.lt/baigiamojo-projekto-geri-darbai-konferencija/.

Aplinkosauginio projekto veiklos prisidėjo prie bendruomenės aplinkosauginio ugdymo ir gamtamokslinės kompetencijos tobulinimo, mokinių iniciatyvos puoselėti gamtinę aplinką skatinimo, bendradarbiavimo su kitomis mokyklomis plėtotės. Organizuodami ir vykdydami projekto veiklas bendruomenės nariai mokėsi dirbti komandoje, laiku ir planingai atlikti praktines užduotis, susipažino su aplinkos apsaugos problemomis, biologinės įvairovės saugojimo svarba.

Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris