Įgyvendintas aplinkosauginis projektas Upių švarinimo iniciatyva „River Cleanup“ 2023

Lietuva yra išsikėlusi tikslą – iki 2025 m. pasiekti, kad geros ekologinės būklės vandens telkinių dalis sudarytų 90 proc., o 2030 m. visų vandens telkinių būklė būtų vertinama gerai. Tačiau ekologinė vandens telkinių būklė tik prastėja: jei prieš septynerius metus maždaug pusė paviršinių vandens telkinių atitiko geros būklės kriterijus, tai pernai gerai vertinami buvo tik 36 proc. vandens telkinių.  „River Cleanup“ yra kasmetinė iniciatyva, Lietuvoje organizuojama jau penkerius metus iš eilės. Aktualia informacija ir motyvacinėmis priemonėmis paskatinus vilniečių dalyvavimą iniciatyvoje, tikimasi, kad jis išliks tvarus ir ateityje gyventojai ne tik ir toliau jungsis į kasmetinę talką, bet ir patys imsis iniciatyvos tvarkymąsi organizuoti savarankiškai, kai tik aptinkama užteršta teritorija. 2023 metais akcija „River Cleanup“ Lietuvoje vyko gegužės 17-21 dienomis.

2023 metais Vilniaus miesto savivaldybė finansavo VšĮ Žaliosios politikos institutas vykdomą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą Upių švarinimo iniciatyva „River Cleanup“ 2023, vykdomą Vilniuje.

2023-05. Organizuota informacinė kampanija: Ssocialiniame tinkle Facebook paskelbtas renginys; reklama lauko stenduose, pranešimai žiniasklaidai ir TV reportažas; kvietimai organizacijoms ir bendruomenėms. Rezultatas – pasiekta ne mažiau kaip 10 000 žmonių. https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000276294/istraukiamos-padangos-kelio-zenklai-net-paspirtukai-iniciatyva-river-cleanup-kviecia-svarinti-upes

https://madeinvilnius.lt/naujienos/lietuvos-naujienos/upese-nuskendusias-padangas-ketina-prikelti-naujam-gyvenimui/#google_vignette

2023-05-21. 10-13 val. „River Cleanup“ Vilniuje: organizuota talka Neries pakrantėje po Gariūnų tiltu, subūrė 54 dalyvius. Upių ir jų pakrančių švarinimo iniciatyvos „River Cleanup“ metu iš upių vandens ir jų pakrančių buvo surinktos ne tik smulkios šiukšlės (plastikinės, stiklinės ar kombinuotos maisto pakuotės, gėrimų tara), bet ir įvairios stambiagabaritės atliekos: statybinis laužas, bešeimininkės padangos, buitinės ir elektroninės technikos detalės, baldai, tekstilės gaminiai ir t.t. Visų šių atliekų pašalinimas prisidėjo prie vandens ir dirvožemio apsaugos nuo toksišką ir kitą neigiamą poveikį keliančios taršos. https://tv.lrytas.lt/zinios/lietuvos-diena/2023/05/20/news/tvarkant-neries-pakrante-savanorius-nustebino-ismesti-daiktai-rado-net-kompiuterio-klaviatura-27110192.

2023-05. „River Cleanup“ Vilniuje, organizuotos vilniečių talkos. Įvykdyta tvarkytinų ruožų registracija Vilniuje – užregistruota 20 taškų, pagalbinės priemonės išdalintos 10 komandų. Motyvaciniai prizai įteikti dešimčiai talkų koordinatorių.

Projekto tikslas, paskatinti Vilniaus miesto gyventojų dalyvavimą upių švarinimo iniciatyvoje „River Cleanup“, pasiektas, uždaviniai įgyvendinti: surengtas vienas centrinis upių švarinimo renginys Vilniaus mieste ir 10 pačių gyventojų individualiai Vilniuje inicijuotų talkų. Taip pat iniciatyva prisidėjo prie vilniečių aplinkosauginio sąmoningumo ugdymo, motyvuodama juos jungtis į švarinimo talkas ir patiems pradėti jas organizuoti.

Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris