Svarbi informacija
Įgyvendintas Vilniaus miesto savivaldybės 2022 metų Ekologinio švietimo programos projektas „Tvarusis Gamtamokslis. Ekodėlionė. Plastikas Toks“
2022 metais Viešoji įstaiga Pažangaus bendradarbiavimo akademija vykdė Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Tvarusis Gamtamokslis. Ekodėlionė. Plastikas Toks“. Vilniaus moksleiviams buvo organizuota edukacija „Puodelio kelionė“, kurios metu dalyviai susipažino su plastiko naudojimo ekologinėmis problemomis, plastiko perdirbimo, gamybos procesu, perdirbto plastiko naudojimo galimybėmis. Moksleiviai buvo skatinami rinktis aplinkai draugišką puodelį, sužinojo apie puodelio keitimo galimybes.
2022 birželio 01 d. – lapkričio 30 d.
(2022-06-08/ 2022-06-09/2022-10-12/2022-10-14/ 2022-10-20/ 2022-10-27 /2022-11-23). Plastikas mūsų gyvenime, aplinkoje. Pravesta 20 edukacijų, vienos edukacijos trukmė 2 val. 50 min., viso 57 val. Edukacijose dalyvavo 512 dalyvių (iš jų 42 pedagogai ar lydintys suaugusieji, 470 mokinių nuo 2 iki 10 klasės). Dalyviai buvo iš šių ugdymo įstaigų: Vilniaus Sietuvos progimnazija, Mokykla „Saulės gojus“, Privati mokykla „Šaltinėlis“, Vilniaus Gabijos gimnazija, Sudervės progimnazija .
Pamokos. Edukacija prasideda lektoriaus vedama įžanga, mokiniai supažindinami su plastiko naudojimo ekologine problema. Ką plastikas atnešė į žmonių ir visos gamtos gyvenimą? Naudojant plastiką ko daugiau – žalos ar naudos? Parengti pristatymai su vaizdinėmis priemonėmis. Pristatymas mokytojams ir mokiniams Tvariojo gamtamokslio projekto ir temos „Plastikas Toks“ pristatymas, vaizdinių priemonių įteikimas (medžio plokštės ratas kabinamas klasėje ir vienas iš rato ženklelių įteikiamas). Mokiniai, dalyvavę šiame renginyje, gauna vieną dalį (ženklelį) ir skatinami toliau dalyvauti tvarumo veiklose bei rinkti kitus ženklelius. Pamokos vartojimo mažinimo, bei gamtos tausojimo tema. Mokiai įtraukiami į diskusiją apie teisingą atliekų rūšiavimą ir tinkamą perdirbimą.
Praktiniai užsiėmimai plastiko perdirbimo įmonėje „Ino Wood“, Vilniuje. Vykstama į plastiko perdirbimo įmonę Vilniuje. Mokiniai gyvai supažindinami su perdirbimo ir gamybos procesais. Įmonės darbuotojai pademonstruoja, papasakoja apie plastiką ir drauge gamina inkiliukus. Aiškinamasi kaip kiekvienas gali prisidėti prie teisingo plastiko rūšiavimo. Išvydus gyvai plastiko perdirbimo procesus ir susipažinus su daugkartinio jo panaudojimo galimybėmis mokiniai įsitikino jog teisingai rūšiuodami atliekas ne tik neteršiame savo miesto, bet galime turėti plačias jų antrinio panaudojimo galimybes. Tai patvirtino užduoties metu surasti suoliukai pagaminti iš perdirbto plastiko esantys Rotušės aikštėje. Pamatė kaip išrūšiuojamos rankomis plastiko detalės, kaip smulkinamos. Galėjo pačiupinėti, stebėti kaip iš šių granulių gimsta gaminiai. Veiklas mokiniams ir mokytojai vedė įmonėje dirbantys specialistai.
Viktorina. Mokiniai atsakinėja į klausimus susijusius su vartojimo mažinimu. Mokiniai parengė viktoriną (sudarė klausimus) kitiems dalyviams.
„Puodelio kelionė“. Mokiniai keliavo tam tikru maršrutu Vilniuje, kuriame sužinojo ir išbandė daugkartinio puodelio keitimo į kortelę veikimo schemą. Tai paskatino nenaudoti daugybės popierinių vienkartinių puodelių ir neužkimšti senamiesčio šiukšlinių. Kelionė į Vilniaus senamiestį ir nuo Aušros vartų pradedama plastikinio puodelio kelionė. „Puodelio kelionė“ – kitokia ekskursija Vilniaus senamiestyje. Edukatorius pristato sėkmingas iniciatyvas siekiančias saugoti miesto bei šalies aplinką. Mokiniai dalyvauja ekskursijoje ir eidami diskutuoja apie senus laikus, kaip žmonės gyveno ir kaip elgėsi su šiukšlėmis, įtraukia konkrečius objektus, pastatus senamiestyje. Užsukama arbatos į kavinę 12 istorijų. Išsiaiškinama puodelio keitimo sistema Vilniuje. Senamiestyje sustojama ir žaidžiama: žaidimas „TAIP IR NE“ (įteikiami prizai); detektyvų žaidimas – užduotis surasti Rotušės aikštėje lankytos įmonės gaminių iš perdirbto kietojo plastiko (atsakymas – suoliukai Rotušės a.), pirmoji komanda apdovanojama; žaidimas TIESA ar MITAS (laimėtojai apdovanojami). Dalinamasi saldumynų krepšelio gėrybėmis, kurios prilyginamos planetos resursams, išvada – jei imsiu kiek noriu, tai kitiems nieko neliks.
Sukurtas 15 min trukmės filmukas „PlasTikas Toks“ https://www.youtube.com/watch?v=tTIMsLuu5eM )
Foto galerija, informacija apie projektą: https://www.facebook.com/pbakademija ; https://www.pbakademija.lt/plastikas-toks
Edukacijų metų išryškėjo jaunimo susirūpinimas nelikti abejingais gamtai, „negaminti šiukšlių“, susidarė aiškesnis planas kaip formuoti aplinkosauginius įpročius pritaikomus artimoje aplinkoje. Dalyviai įsitikino jog teisingai rūšiuoti ir siekti plastiko perdirbimo labai svarbu, tai priklauso nuo kiekvieno iš mūsų. Žingsniuodami Vilniaus senamiestyje sužinojo jog galima naudoti puodelį išsinešimui ir jo neišmesti, neprikimšti mažų senamiesčio šiukšlinių. Dalyviai susidomėjo iniciatyva – puodelio keitimo sistema veikiančia mieste, jie paskatinti naudotis šia sistema ir žingsniuoti tvaraus gyvenimo būdo link.
Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris