Svarbi informacija
Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų aplinkosauginio švietimo konferencijoje „Tapkime gamtos bičiuliais“ aptarti vaikų aplinkosauginio švietimo būdai ir rezultatai
Vilniaus lopšelio-darželio „Vaidilutė“ bendruomenė, įgyvendinanti Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Tapkime gamtos bičiuliais“, organizavo konferenciją, kurioje pedagogai dalijosi patirtimi skatinant kūrybines vaikų veiklas, įgyvendinant aplinkosauginio švietimo idėjas bei iniciatyvas, plėtojant vaikų mokymąsi gamtinėje aplinkoje, tyrinėjant, bandant, eksperimentuojant, ieškant išradingos ugdymo proceso įtraukties į edukacines lauko erdves būdų.
Konferencijos dalyvius smagiai nuteikė muzikinis vaikų sveikinimas (mokytoja Diana Symanovič-Bronicka). Visus nudžiugino originalus muzikinis numeris, kai visa auditorija tapo muzikantais ir kartu su vaikais, naudodami netradicinius muzikos instrumentus (akmenukus, lėkšteles, pagaliukus ir pan.) atliko muzikinį kūrinį. Organizatoriai konferencijos dalyviams kartu su programa įteikė kryžiažodį, kurį įpareigojo išspręsti iki konferencijos pabaigos. Sveikinimo žodį tarė „Vaidilutės“ direktorė, aplinkosauginio švietimo projekto vadovė Violeta, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos atstovės.
Pranešime „Gamta – visų namai. Aš gamtos draugas“ mokytoja Ana Urbanovič (Vilniaus l/d „Skroblinukas“) dalijosi patirtimi organizuojant vaikų projektinę veiklą.
Žydrė Ramelienė (Vilniaus l/d „Vaidilutė“) išsamiai pasidalijo įspūdžiais ir atradimais su vaikais sėjant, sodinant auginant ir tyrinėjant mėtas, degustuojant įvairių mėtų arbatą. Mėtų įvairovė, jų savybės ir ilgametė naudojimo istorija sudomino visą bendruomenę.
Mokytojos Inga Vankevič, Jolita Masiukienė, Akvilė Totorytė iš Vilniaus lopšelio-darželio „Papartis“ pristatė projektą „Vandens planeta“. Vykdydami projekto veiklas vaikai susipažino su vandens gyvūnais, ugdėsi aplinkosauginį sąmoningumą, tyrinėjo supančią aplinką ir atliko eksperimentus su vandeniu, aplinkosauginės veiklos padėjo formuotis vaikų vertybinėms nuostatoms. Kūrybinėje, meninėje veikloje vaikai mokėsi perteikti gamtojautą, patyrė atradimo džiaugsmą.
Mokytoja Živilė Balčiūnienė (l/d Mokytoja Živilė Balčiūnienė (l/d „Vaidilutė“) pasidalijo patirtimi kaip su vaikais tyrinėjo orus. Įdomu buvo susipažinti su meteorologinės stotelės prietaisais, aiškintis ką jie matuoja ir kaip reikia stebėti jų duomenis. Taip pat labai smagu buvo vaikams aiškintis kas yra vėjas ir bandyti jį pagauti. Bandymo metu aiškinosi kaip susidaro lietus. Daug gamtos paslapčių pavyko vaikams išsiaiškinti.
Svečiai iš Vilniaus rajono Marijampolio lopšelio-darželio, mokytojos Svetlana Repeikienė ir Renata Gedroic, pristatė projekto „Ką pasėsi, tą ragausi“ veiklas, pasakojo kaip su vaikais tyrinėja augalų augimą, sodina ir prižiūri augalus, aiškinasi augalo gyvenimą nuo sėklytės iki sėklytės.
Mokytojos Kristina Žvinklytė ir Veronika Juškienė pranešime „Jo didenybė moliūgas“ džiaugėsi vaikų susidomėjimu ir aktyvia veikla auginant moliūgus iš sėklų. Vaikai ne tik prižiūrėjo moliūgus, tačiau stebėdami jų augimą dalijosi savo stebėjimų rezultatais, diskutavo, aiškinosi iškilusius klausimus, mokėsi skaičiuoti, matuoti. Užaugintus moliūgus nešė į virtuvę ir po to valgė labai skanią moliūgų sriubą.
Mokytoja Arūnė Anskaitienė pranešime „Noriu sportuoti gamtoje“ atskleidė gamtos pažinimo ir vaikų fizinio aktyvumo naudą, sveikatingumo skatinimo ryšį, papasakojo apie vykdomus projektus ir jų rezultatus.
Originalių gamtos stebėjimo rezultatų naudojimą kuriant gamtos paveikslus pranešime „Geometrinėse formose – gamtos paveikslai“ pristatė mokytoja Milda Piliuvienė (l/d „Atžalėlės“). Vykdant projektą „Spalvos, formos ir linijos“ vaikai tyrinėjo miško gėrybes, eksperimentavo, surinko tinkamas priemones paveikslų kūrimui. Kurdami gamtos paveikslus vaikai tarėsi, diskutavo, stengėsi ilgiau išlaikyti dėmesį ir susitelkti veiklai. Kurdami paveikslus mokėsi derinti spalvas, formas, linijas.
Informatyvūs, spalvingi ir įdomūs stendiniai pranešimai.
Konferencijos pranešimus apibendrino Vilniaus miesto savivaldybės Miesto aplinkos skyriaus ekologė dr. Ona Motiejūnaitė. Pasidžiaugė pedagogų profesionalumu, aplinkosauginiu raštingumu, palinkėjo ir toliau sėkmingai skaityti gamtos knygą, kurios kiekvienas puslapis vertingas. Ekologė padėkojo Vilniaus lopšelio-darželio „Vaidilutė“ bendruomenei už žaliųjų edukacinių erdvių kūrimą ir naudojimą (konkurse užimta 1 vieta!) ir kūrybingai vykdomą aplinkosauginio švietimo projektą „Tapkime gamtos bičiuliais“, už sėkmingą vadovavimą projektui – projekto vadovei Aidai Makutėnienei ir koordinatorei Violetai Bisikirskienei, aktyviausiai dalyvavusiems veiklose pedagogams. Jiems įteiktos Miesto aplinkos skyriaus vedėjo padėkos ir aplinkosauginiai leidiniai bei žaidimai. Organizatorės visiems pranešėjams įteikė padėkas ir atminimui suvenyrus, o visiems dalyviams – pažymėjimus.
Konferencijos dalyviai turėjo galimybę susipažinti su edukacinėmis erdvėmis ir smagiai su vaikais lauke pašokti.
Naudingas, prasmingas laikas konferencijoje, nuoširdus dalijimasis vaikų gamtamokslinio ugdymo patirtimi – akivaizdi visuomenės aplinkosauginio švietimo projektų veiklų nauda mokyklų bendruomenėms.
Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris