Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogai tobulina aplinkosauginę, augalų pažinimo ir jų naudojimo edukacijai kompetencijas

Vilniaus lopšelio-darželio „Pagrandukas“ bendruomenė jau ne pirmus metus bendradarbiauja su Vilniaus miesto savivaldybės aplinkosaugininkais, vykdo aplinkosauginio švietimo veiklas. Šiais metais darželio bendruomenė vykdo Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą aplinkosauginį projektą „Mokausi iš gamtos“.

Birželio 21 dieną, prasidedant vasaros saulėgrįžai (solsticijai), kai daug saulės, visa augmenija veši, žaliuoja, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogės nutarė skirti pažinčiai su augalais. Vilniaus miesto savivaldybės ekologė, dr. Ona Motiejūnaitė vedė seminarą „Vaistiniai augalai edukacinėse erdvėse“. Seminaro buvo trys dalys: teorinė, praktinė pažintis su augalais auditorijoje (lektorė atsinešė daugybę įvairių augalų) ir edukacinių erdvių aptarimas darželio aplinkoje.

Lektorė pasidžiaugė, kad Vilniaus mokyklų aplinkoje vis daugėja augalų, kurie naudojami edukacijai, kūrybingai kuriamos žaliosios edukacinės erdvės. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje gydymo tikslais naudojami apie 35 000 rūšių vaistiniai augalai, bet iš viso gali būti naudojami 75 000 rūšių augalai. Europos farmacijos pramonėje naudojama 12 000 vaistinių augalų rūšių. Lietuvoje savaime auga ir auginama apie 800 vaistinių augalų. Gydomąsias vaistinių augalų savybes lemia biologiškai aktyvios medžiagos (alkaloidai, saponinai, eteriniai aliejai, raugai, organinės ir karčiosios medžiagos, vitaminai). Jos kaupiasi visame augale arba tik kai kuriose jo dalyse (šaknyse, šakniastiebiuose, lapuose, stiebuose, graižuose, pumpuruose, sėklose, vaisiuose, žievėje). Prisiminta ir mūsų šalies žiniuonė habilituota daktarė Eugenija Šimkūnaitė, kuri yra pasakiusi: „Nėr žolynų negydančių, tik atitikt reikia“. Mokslininkė labai saugodavo vaistinių augalų radimvietes, neleisdavo jų niokoti, išpjauti visų augalų, nes tik tokiose vietose augantys augalai turi gerus biolaukus. Lektorė aptarė svarbiausius vaistinių augalų auginimo edukacinėse erdvėse aspektus: vaistinių augalų pažinimas, jų istorijos; augalų auginimo, dauginimo įgūdžių tobulinimas; vaistinių augalų savybių žinojimas; vaistinių augalų rinkimo taisyklės; vaistinių augalų džiovinimas; teisingos sampratos apie vaistinių augalų naudojimą formavimas; mokinių kompetencijų ugdymas tyrinėjant vaistinius augalus; liaudies medicinos lobynų pažinimas; šiuolaikinių technologijų taikymas (hidrolatų gamyba ir pan.); rekreacijai (kvapų terapija, arbatų degustacija, gėlynai ir kt.); verslumo įgūdžių ugdymas ir kt.

Aptarta vaistinių augalų, tinkamų auginti edukacinėse erdvėse, įvairovė, jų naudojimo galimybės edukacijai. Akcentuota, kad daugumą šių augalų galima tyrinėti visais pojūčiais, tyrinėjant kas ir kaip kvepia, kokie augalai švelnūs, dygūs ar šiurkštūs, kokių augalų žiedai daugiausia vabzdžių privilioja- ir t.t. Praktiškai buvo išnagrinėta apie 30 augalų rūšių.

Darželio aplinkoje auginama vešli edukacinė pieva, kuri praėjusiais metais buvo labai spalvinga. Šiais metais pieva nėra tokia spalvinga, tačiau labai suvešėjo. Įspūdingai atrodo kelių metrų aukštį siekiantys baltažiedis ir geltonžiedis barkūnai, veši dobilai, svidrės, miglės. Galima pamatyti ir žydint retą augalą dirvinę raugę. Žydi baltagalvės, progailiai, aguonos ir kiti augalai. Daug dekoratyvinių augalų ir jų kompozicijų.

Įrengti ir vabzdžių viešbučiai, lysvėse auginamos mėtos ir kiti aromatiniai augalai, derlių brandins daržovės (lauko lysvėse ir šiltnamyje) yra net spanguolynas! Vaikai turi galimybę susipažinti su šermukšnių įvairove, stebėti kaip noksta šilauogių uogos ir jas skanauti.

Pedagogės pagilino žinias apie augalus, tobulino augalų pažinimo įgūdžius, išbandė augalų būdinimo programėlę. Lektorė įteikė Vilniaus miesto savivaldybės dovanas (metodinį leidinį apie pievų biologinę įvairovę ir gamtos pažinimo žaidimą „Surask porą“). Smagu, kad pedagogai nori ugdymo procesą paįvairinti, ieško vaikams patrauklių ugdymo būdų, motyvuoja savo ugdytinius pažinti, tyrinėti ir saugoti gamtą. Sėkmės darbštiesiems ir kūrybingiesiems pedagogams.

Mokykimės gamtoje ir iš gamtos!

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris