Svarbi informacija
Konferencija „Gesės žolynų taku“
Spalio 16 dieną vyko Respublikinė mokinių konferencija „Gesės žolynų taku“, skirta E. Šimkūnaitės metams. Organizatoriai – Profesinio mokymo centras „Žirmūnai“ ir Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris. Konferencija organizuota Profesinio mokymo centrui „Žirmūnai“ įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės Ekologinio švietimo programos projektą „Gamtos kuprinė šimtmečiui“. Konferencijos moderatorė Aida Baliukevičienė ( Profesinio mokymo centras „Žirmūnai“).
Konferencija vyko nuotoliniu būdu, tik keli pranešėjai vilniečiai buvo auditorijoje. Dalyvius pasveikino Lina Bargailienė, Profesinio mokymo centro „Žirmūnai“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui, kuri palinkėjo sėkmingo darbo ir įdomių pranešimų.
Dr. Ona Motiejūnaitė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyrio ekologė, Vilniaus kolegijos docentė pranešime „Mokausi gamtoje ir iš gamtos” pasidalino prisiminimais apie Eugeniją Šimkūnaitę. Deja, pranešėjai neteko artimai pažinti šios žiniuonės, tik teko keletą kartų klausytis jos pasakojimų, dalyvauti renginiuose kur buvo ir E. Šimkūnaitė. Tėvai, artimiausios draugės mokykloje ir vėliau kiti draugai švelniai, su pagarba ir meile, Eugeniją vadino Gese, todėl toks vardas įrašytas konferencijos pavadinime. Tai buvo originali, tiesmukiška, teisinga, žingeidi, išmintinga, turinti humoro jausmą asmenybė. Nuo mažens domėjosi gamtos gyvenimu, vaistinių augalų naudojimu gydymui, perėmė iš vietos senolių geriausią liaudies medicinos patirtį, sukaupė didžiulį žinių lobyną. Buvo gamtos vaikas. Todėl gerai pažino gamtą, buvo išsiugdžiusi gilią gamtojautą. Į E. Šimkūnaitės paskaitas sueidavo daugybė žmonių, kurie sunkiai tilpdavo auditorijose. Iki šiol iš lūpų į lūpas perduodami skambūs daktarės posakiai: „Skint be reikalo jokio žolyno niekada nereikia. Jeigu nuskynei, numesk vandenin“; „Nėr negydančių žolynų, bet razumno iš durno nepadarys ir jie“; „Jei žmogus ką nors nori rasti, ieško ir negalvoja įsidėti į savo kišenę, tai būtinai randa. O jei nori į savo kišenę ir dar iš kito kišenės – apie paparčio žiedą nė negalvok. Nenorėk kitam, ko nenorėtum sau – ir tada net ūkanotą dieną nereikės raukytis“ ir t.t. Daktarė nuoširdžiai patardavo žmonėms dėl vaistinių augalų vartojimo. Pranešėja teigė, kad jai išliko du patarimai: jeigu skauda akis, jos raudonos – naudoti reikia rugiagėlių nuovirą akims plauti, o jeigu peršalus skauda gerklę – padės tramažolė.
Doc.dr. Ona Motiejūnaitė supažindino konferencijos dalyvius su Vilniaus gamtos savitumais, skatino moksleivius tyrinėti gamtą ir pateikė galimų tyrimų pavyzdžių.
Įvairių švietimo įstaigų moksleiviai pristatė 10 pranešimų. Konferencijoje dalyvavo per 50 pedagogų ir moksleivių.
Konferencijos pranešimus apibendrino doc.dr. Giedrė Kmitienė, kuri padėkojo visiems dalyviams už išsakytas mintis, pristatytus gamtos tyrimus, pasidalinta patirtimi naudojant edukacines erdves, edukacinius žaidimus, kurių metu žaidėjai įgijo naujų žinių, mokytojams už savo ugdytinių sudominimą gamtos tyrimais, pakvietė bendradarbiauti, dalintis patirtimi.
Daugiau apie konferenciją: https://aplinka.vilnius.lt/respublikine-mokiniu-konferencija-geses-zolynu-taku-skirta-habilituotos-daktares-e-simkunaites-100-meciui/
Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris