Lietuvos ornitologų draugija įgyvendino Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Pažinkime kartu žaliąsias miesto vertybes“

Lietuvos ornitologų draugija, vykdydama Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Pažinkime kartu žaliąsias miesto vertybes“, organizavo vilniečiams ekskursijas ir edukacijas gamtos pažinimo tema, sudarė pažintinių takų gamtoje žemėlapius ir paskelbė juos internete. Buvo organizuota 12 renginių, sukurti, papildyti 4 gamtiniai takai.
Organizuojant renginius skatintas judumas, vilniečiai susipažino su gamtine aplinka, miesto gamtovaizdžiu ir biologine įvairove interaktyviai ir šiuolaikiškai. Ekskursijos pravestos įvairioms amžiaus grupėms nuo ikimokyklinio amžiaus iki senjorų. Organizuoti vieši žygiai skatino bendruomeniškumą vykdant bendras aplinkosaugines veiklas.
Organizuoti renginiai, žygiai gamtoje.
2024-05-17. 2 Ekskursijos su Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto senjorais. Trukmė 4 val. Dalyvių skaičius 25
2024-05-18. Ekskursija Vingio parke. 2 val. veiklos, 28 dalyviai. Vadovas ornitologas Gediminas Petkus. Ekskursija buvo skirta senjorams ir suteikė puikią galimybę susipažinti su parkų faunos įvairove, ypač paukščiais, kurie gyvena viename iš seniausių Vilniaus miesto parkų.
Žygis su ornitologu buvo ne tik edukacinė patirtis, bet ir puiki fizinė veikla, kuri skatino judėti ir aktyviai leisti laiką gryname ore. Ilgai būdami lauke ir vaikščiodami per parką, senjorai galėjo džiaugtis švaresniu oru ir gamtos ramybe, kas taip pat teigiamai veikia psichologinę būseną.
Edukacijoje apie sparnuočius Gediminas Petkus pasidalijo savo žiniomis apie paukščių gyvenimo ypatumus, migraciją ir svarbą ekosistemai. Tai buvo ne tik smagus, bet ir labai vertingas žinių šaltinis.
2024-07-01. Ekskursija, žygis ir edukacinės veiklos kartu su ornitologu Gediminu Petkumi ir entomologu Tomu Pociumi. 3 val. veiklos. 14 dalyvių.
Pavilnių regioniniame parke moksleiviai žygiavo ir mokėsi pažinti biologinę įvairovę. Žygių pabaigoje visi dalyviai buvo su plačiomis šypsenomis ir nė kiek nepavargę .Visi pritarė, kad po šių žygių į miesto parkus jie nebežiūrės taip pat – kiekviename žingsnyje slypi daugybė įdomių gamtos formų, kurias verta pastebėti ir saugoti. Buvo tikrai šaunu! Moksleiviams buvo puiki patirtis susipažinti su tikrais gamtininkais.
2024-07-22. Ekskursija, žygis ir edukacinės veiklos kartu su entomologu Tomu Pociumi.
4 val. veiklos. 15 dalyvių. Pavilnių regioniniame parke moksleiviai žygiavo ir mokėsi pažinti biologinę įvairovę.
2024-08-29. Ekskursija su gamtininku Tomu Pociumi. 2 val. veiklos. 24 dalyviai. Gamtos gidui Tomui Pociui (gamtoslicejus.lt) vedant ekskursijas, dalyviai turėjo galimybę susipažinti su įvairiomis gamtos paslaptimis. Boružės, skėriai, žiogai, blakės, laumžirgiai įvairūs voragyviai buvo gaudomi tinkleliais ir stebimi iš arti nešiojamu mikroskopu. Tomas apie kiekvieną jų papasakojo įdomių biologinių, ekologinių faktų. Ypatingai buvo įdomu stebėti plėšrią auksaakės lervą ar parazitinių grybų zombiais paverstas muses. Žygio metu buvo aptarti ir invaziniai augalai, kurie kelia grėsmę vietinėms rūšims. Dalyviai mokėsi atpažinti šiuos augalus ir suprasti, kokią įtaką jie gali turėti natūralioms ekosistemoms. Gamtininkai pasidalino rekomendacijomis kokius augalus naudoti puokštėms nekenkiant .
2024-09-03 .Ekskursija su gamtininku Tomu Pociumi. 2 val. veiklos. 24 dalyviai.
2024-09-12. Edukacija „Migruojantys paukščiai“ darželyje „Žirmūnėliai“.
2024-09-26. Ekskursija, žygis su gamtininku Almantu Kulbiu. Lietuvos ornitologų draugija organizavo gamtinį pasivaikščiojimą po Vilniaus Ribiškių kalvas, į kurį kvietė botanikas Almantas Kulbis. Tai buvo puiki proga susipažinti su šia paslaptinga ir gamtos požiūriu itin vertinga vieta, kuri jau nuo XIX amžiaus pradžios žavi botanikus ir gamtos mylėtojus. Ribiškių kalvos turi gilias istorines šaknis. Jų šlaituose ir tarp kalvų dar XIX a. buvo atrasta daugybė retų augalų, tokių kaip paprastoji sidabriukė ir šlaitinis beragis, kuriuos pirmasis Lietuvoje pastebėjo Vilniaus universiteto profesorius Stanislovas Bonifacas Jundzilas. Dabar ši vieta ir toliau išlieka turtinga biologine įvairove – čia auga retų augalų, dūzgia reti vabzdžiai, o paukščiai čia randa savo namus.
Žygio metu, dalyviai turėjo galimybę stebėti ne tik gamtos grožį, bet ir sužinoti daugiau apie šios vietos augaliją ir gyvūniją. Botanikas Almantas Kulbis, pasidalindamas savo žiniomis, papasakojo apie Ribiškių kalvose augančius medžius, ypač senus ąžuolus, kurių amžius ir dydis tikrai žavėjo. Be to, buvo stebima Kaukysos upelio augmenija, o pasivaikščiojimo metu dalyviai kėlėsi į kalvas ir mėgavosi nuostabiu vaizdu nuo jų viršūnių. Renginio metu dalyviai galėjo pasigėrėti rudenėjančia gamta ir atrasti laukinę gamtą, esantį visai šalia miesto. Nors Vilnius yra modernus miestas, Ribiškių kalvos rodo, kad gamta ir miestas gali egzistuoti kartu. Šis pasivaikščiojimas buvo ne tik edukacinė kelionė per gamtos ir botanikos pasaulį, bet ir galimybė pabūti gryname ore, pasimėgauti rudenėjančio kraštovaizdžio grožiu ir atrasti stebuklus, kurie slepiasi netoli miesto ribų. Tokie renginiai ne tik praturtina žinias apie mūsų aplinką, bet ir stiprina ryšį su gamta, primindami apie svarbą saugoti ir gerbti aplinką.
2024-10-24. Edukacinė veikla „Vilniaus miesto gamta – faktai ir įdomybės“ (2 renginiai) dalyvauja Šv. Juozapo mokykla Pašilaičių skyrius. 80 moksleivių.
2024-10-01. Edukacinė veikla ir žygis „Markučių gamtos paslaptys“ dalyvauja Vilniaus miesto Markučių lopšelis-darželis. 60 vaikų.
10. 2024-10-24 Edukacija ir gamtos žygis „Migruojantys paukščiai“ Naujininkų mokyklos moksleiviams. 20 dalyvių. Vingio parkas.

Parengti gamtos takų žemėlapiai:
Gamtinis takas – Neries pakrantė ties Žvėrynu. Tai pažintinis takas, skirtas Lietuvos sostinės gyventojams atrasti, pažinti paukščius ir prisidėti prie jų įvairovės išsaugojimo Vilniaus mieste.
https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1bBMp9bBYn6sRKqogISOlPWW4BrMt_toc&hl=lt&femb=1&ll=54.68691709631885%2C25.252250599999993&z=16

Gamtinis takas Verkių rūmų parke. Dėl didelės medžių bei kitos augalijos gausos Vilnius vadinama viena „žaliausių“ sostinių Europoje. Nedaugelis senojo žemyno sostinių galėtų lygiuotis paukščių įvairove, čia priskaičiuota daugiau nei 100 perinčių paukščių rūšių. Taip pat Vilnius gali didžiuotis senais, vertingais parkais. Kviečiame keliauti taku ir geriau pažinti gamtą!
https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1hTgchu6ZXISY65kfqrGoNSubF5vUASXR&hl=lt&femb=1&ll=54.748438511369464%2C25.29251960000001&z=16

Gamtiniai maršrutai – Vilniaus Pilių parkas, Bernardinų sodas ir Kalnų parkas.
https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1u7MiHtu4RClM7kTXRfXaRTiSmWo3d0MI&femb=1&ll=54.687106574874534%2C25.295716927082825&z=15https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1HOzaEnWwariioz8KtBbAPal-N2WxbHY&hl=lt&femb=1&ll=54.731454214562%2C25.287781549999988&z=15
Sukurtos naujos ir papildytos ankstesnės, patrauklios ir išmanios edukacinės erdvės vilniečių pamėgtose vietose – Neries pakrantėse ties Žirmūnais ir Žvėrynu, Bernardinų sodas ir kt. Šiltuoju metų laiku šie takai pritrauks dar daugiau vilniečių lankytis gamtoje ir pažinti gamtinius objektus. Gausus dalyvių skaičius viešose renginiuose, ekskursijose parodė koks buvo svarbus projektas žmonėms. Daugelis prašė kartoti žygius gamtoje. Draugija planuoja toliau bendradarbiauti su Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto senjorais, jau ateinantį pavasarį planuojami bendri renginiai siekiant įtraukti senjorus į aplinkosaugines veiklas, skatinti judumą. Projekto toks ir tikslas buvo, kad įtraukti visuomenę aktyviai keliauti ir pažinti Vilniaus miesto žaliąsias erdves, kurių miestas turi tikrai daug ir yra kuo didžiuotis. Taip pat planuojama ateityje įtraukti daugiau bendruomenių į gamtos pažinimą

Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris