Mikroplastikas: nuo sunkiai protu suvokiamo taršos mąsto iki galimų sprendimų

Europos cheminių medžiagų agentūra apskaičiavo, kad kasmet į Europos paviršinius vandenis patenka apie 176 000 tonų mikroplastiko. „Reuters“ duomenimis, kiekvieną savaitę žmogus į savo kūną įsisavina apie 5 gramus mikroplastiko. Net minimalus mikroplastiko kiekis sukelia ląstelių žūtį, alerginę reakciją ir ląstelių sienelių pažeidimus. Todėl sunku realiai įvertinti mikroplastiko taršos problemos mąstą. Kaip ją spręsti? Kokias pažangias šios kovos priemones vysto Lietuvos ir pasaulio mokslininkai? Apie tai lapkričio 13 dieną 18 val. Energetikos ir technikos muziejuje papasakos Fizinių ir technologijos mokslų centro tyrėja dr. Ieva Uogintė.

Nuo tada, kai XIX a. buvo pirmąkart panaudotas plastikas, įvairios jo atmainos tapo neatsiejama pramonės ir mūsų kasdienybės dalimi: kasdien susiduriame su maisto pakuotėmis, namų apyvokos reikmenimis ar higienos gaminiais. Plastikas mūsų gyvenimą daro patogesnį – bet, kaip jau tapo žinoma, sukelia ir rimtų bėdų.

„Išmestos į aplinką ar su nuotekomis į vandens telkinius patenkančios plastiko šiukšlės skaidosi į mikroplastiką, kuris kelia grėsmę ekosistemoms, laukinei gamtai ir žmonių sveikatai. Mažesnės nei 5 milimetrų dalelės į mūsų organizmą gali patekti su maistu, kvėpuojamu oru ar net per odą“, – sako mokslininkė.

Dr. I. Uogintė – chemijos mokslų daktarė, mokslinių straipsnių autorė, tarptautinių konferencijų dalyvė, su kolegomis šiuo metu tirianti perspektyviausius mikroplastiko šalinimo metodus.

Mokslinių pristatymų ciklas „Įkvėpti mokslo“ jau persirito į antrąją pusę. Kiekvieną trečiadienį Energetikos ir technikos muziejuje Lietuvos mokslininkai pasakoja apie užsienyje ir Lietuvoje atliekamus mokslinius tyrimus bei kuriamas inovacijas. Daugiau informacijos ir pristatymų programa čia.

Data: Lapkričio 13 d. Laikas: 18:00 val. Vieta: Rinktinės g. 2, Vilnius. Energetikos ir technikos muziejus

Mokslinių išradimų pristatymai nemokami. Kviečiame užsiregistruoti. Registracijos formą rasite čia.