Mokinių ir mokytojų gamtamokslinės kompetencijos tobulinimas studijuojant paukščių gyvenimą

Nuo pat mažens žmogų traukia gamta, jos grožis, paslaptys. Gamta – mūsų jaukūs namai, be jos negalime gyventi. Einame ten pasidžiaugti, pasiguosti, nusiraminti, paukščių giesmių pasiklausyti.

Paukščiai – gausiausia stuburinių gyvūnų klasė. Jų aptinkame miškuose, laukuose, ežeruose, upėse ir didžiuosiuose miestuose. Sparnuočių įvairovė, jų grakštūs siluetai, spalvingi apdarai, skambios giesmės, įdomus gyvenimo būdas patraukia daugelio mūsų dėmesį. Dauguma paukščių – labai naudingi žmogui. Vieni jų naikina kenkėjus – žalingus vabzdžius ir graužikus, kiti yra medžiojami, treti savo spalvingu apdaru puošia mūsų miškus, parkus, skverus.

Tačiau šiais naujais technologijų laikais, sunkiai bepastebime mus supančią gyvąją aplinką. Vis mažiau ir mažiau skiriame laiko jai pažinti ir pamilti. Todėl vykdant Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą ,,Sulaikykime žemę – jai žaluma reikalinga“ Vilniaus inžinerijos licėjuje organizuotas susitikimas su ornitologu Gediminu Petkumi. Paukščių žinovas vaizdžiai papasakojo 2-4 klasių mokiniams apie sparnuočius. Mokiniai nustebo sužinoję apie paukščių kilmę. Mokslininkai ir ornitologai mano, jog paukščiai evoliucionavo iš dinozaurų terapodų grupės. Pirmykštis paukštis buvo archeopteriksas, kuris savo sandara ir funkcijomis atitinka dabartinių paukščių išvaizdą. Plačiau sužinojo apie paukščius, gyvenančius ištisus metus šalia mūsų.

Paukščių migracijoms tirti 1929 metais Ventės rage profesorius Tadas Ivanauskas įkūrė paukščių žiedavimo stotį, kuri veikia iki šiol. Čia yra pagrindinis Lietuvoje paukščių migracijos kelias, vedantis į Europos pietus, atogrąžas ir net pietinę Afriką. Per Ventės ragą kartais praskrenda iki 300 tūkst. paukščių per metus. Stotyje per metus apžieduojama apie 60-80 tūkst. paukščių. Absoliutus rekordas buvo 2002 m. rugsėjo 23 d., kai buvo sužieduoti 6519 sparnuočiai per parą. Būtinai reikės ten nuvykti!

Mokiniams buvo smalsu stebėti paukščius mokyklos kieme per specialią ornitologų filmavimo kamerą. Pradinukai suprato, koks svarbus, atsargus ir kantrus yra ornitologų darbas. Kiek daug triūso ir laiko sugaištama, kol aprašomas ir ištiriamas paukštis.

Vaikai, artimiau susipažinę su paukščiais, jų gyvenimo būdu, ypatybėmis, stengsis juos globoti ir saugoti. Daugelis mokinių pasižadėjo stebėti paukščius namuose su savo namų filmavimo kameromis, žiūronais.

Tai dar vienas renginys skirtas tobulinti mokinių ir mokytojų gamtamokslinę kompetenciją, ugdyti ekologinę savimonę, skatinantis būti dėmesingais gamtoje vykstančiam gyvenimui ir prisidėti prie aplinkos išsaugojimo.

Parengta pagal 2-4 klasių mokinių ir mokytojų informaciją.

Aplinkos apsaugos poskyris