Mokinių kūryba gamtos apsaugos tema knygelėje „Kuriu pasaką apie gamtą“

2020 metų rugsėjo–lapkričio mėnesiais VšĮ „Problemų sprendimo centras“ įgyvendino Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą KURIU PASAKĄ APIE GAMTĄ.

4–10 klasių moksleiviai kūrė pasakas, užduotis, piešė komiksus ikimokyklinio amžiaus ir mokyklinio amžiaus 1–2 klasių vaikams. Į projektą įsitraukė Vilniaus Petro Vileišio progimnazijos, Vilniaus Santaros gimnazijos, Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos, Vilniaus Pilaitės gimnazijos, Vilniaus Taikos progimnazijos, Vilniaus Baltupių progimnazijos, Vilniaus Pavilnio pagrindinės mokyklos, Vilniaus Lazdynų mokyklos, M. K. Čiurlionio menų mokyklos, Vilniaus Joachimo Lelevelio inžinerijos gimnazijos, Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos, Simono Stanevičiaus progimnazijos moksleiviai. Dalyvavo 150 moksleivių.

Projekto metu moksleiviai domėjosi supančiu kraštovaizdžiu, mąstė ir prognozavo, kokie žmogaus veiksmai daro teigiamą ar neigiamą įtaką kraštovaizdžio kaitai.

Geriausiai temą atspindintys darbai sudėti į spalvingą 24 puslapių knygelę „Kuriu pasaką apie gamtą“.

Knygelėje spausdinami Emilijos Šumskaitės (Vilniaus Baltupių progimnazija), Viktorios Rynkevič (Vilniaus Joachimo Lelevelio inžinerijos gimnazija), Ąžuolo Paukščio (Simono Stanevičiaus progimnazija), Aurelijos Pileckajos (Vilniaus Lazdynų mokykla) kūrybos darbai (pasakos), kurie žavi savo nuoširdumu, rūpesčiu saugoti gamtą.

Petro Vileišio progimnazijos moksleivių Gertrūdos Baltrūnaitės, Lyjos Bangaitytės, Stepono  Masalsko sukurtas komiksas nukelia mus 3000 metų į ateitį ir priverčia susimąstyti apie žmogaus veiklos padarinius,  kai miškai paverčiami miestais, neišsaugant gamtos, kraštovaizdžio grožio.

Moksleiviai kūrybinėmis priemonėmis perteikė atsakingą požiūrį į supančią aplinką, kraštovaizdį, fiksavo ir meninėmis priemonėmis atskleidė žmogaus veiksmus, dėl kurių negrįžtamai keičiamas kraštovaizdis, išnyksta augalai, gyvūnai, didėja gamtos užterštumas, susiduriama su klimato atšilimo problemomis.

Mažiesiems knygelėje pateikiamos mokinių sugalvotos užduotys, pasakos, komiksai, kurių veikėjai žino, kaip saugoti gamtą, kovoti su „blogiukais“ aplinkos teršėjais, kokių stebuklingų galių turi mūsų draugai, kurie saugo gamtą ir nė galvoti neleidžia apie jos skriaudimą, žalojimą.

„Miškas buvo labai apleistas, praradęs savo spalvas, liko tik pilka. Šaligatviai buvo pilni šiukšlių, gėlės išspardytos, o medžiai iškirsti. Visa tai pamatęs, burtininkas neteko žado, atrodė, kad žmonės pamiršo gamtą ir pradėjo ją niokoti. Susimąstė Auksutis ir nusprendė nueiti pas vaikus pasikalbėti. Ėjo pas juos labai jais nusivylęs ir nuliūdęs. Pagaliau atėjęs pamatė, kad šie, sugulę ant sofos, žaidžia mobiliaisiais telefonais ir net nesiruošia jo pasitikti.“ O kas buvo toliau? Sužinokite perskaitę ir pakeliavę knygelės puslapiais kartu su mažaisiais.

Spalvingą knygelę aplinkos apsaugos tema mokiniai sukūrė vaikams.  Dėl knygelės užsakymo kreiptis el. paštu: ekologijaprojektai@gmail.com.

Pratęskite mokinių kūrybą, išreikškite savo mintis, jausmus, žinias, patirtis apie gamtą kūrybinėmis priemonėmis.

Parengta pagal VšĮ „Problemų sprendimo centras“ informaciją.

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris