Svarbi informacija
Naujųjų Verkių bendruomenė gilina žinias apie savo gyvenamosios vietos istoriją
2023 metais Naujųjų Verkių bendruomenė vykdo Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą projektą „Saugai gamtą – saugai save“. Spalio 20-osios, penktadienio, vakarą bendruomenės nariai susirinko į aplinkosauginį renginį „Naujieji Verkiai – istorinės Verkių dvaro žemės“. Nepaprastai įdomiai ir išsamiai apie Verkių žemių istoriją pasakojo Vida Petiukonienė. Lektorė papasakojo legendas apie Verkių žemes. Juk šiose vietose rastas Lizdeika, čia susapnuotas sapnas apie būsimo garsaus miesto įkūrimą. XIV a. pabaigoje Jogaila Verkius užrašė Vilniaus vyskupijai. Pirmieji XVI a. vyskupų dvaro pastatai buvo mediniai, turėjo rūsius. Vilniaus vyskupas K.K. Bžostovskis XVII a. pabaigoje-XVIII a. pradžioje inicijavo mūrinių rūmų statybą ir Verkių ansamblio sukūrimą (Trinapolis-Kalvarijos bažnyčia su Kryžiaus keliu-Verkių rūmai), popieriaus fabriko statybą. 1834 metais prie Riešės upelio įkurtas Verkių popieriaus fabrikas. XVIII a. pabaigoje I. Masalskis rekonstravo rūmus, įrengė vandentiekį, tvenkinius. Verkių architektūrinį ansamblį kūrė Martynas Knakfusas ir Laurynas Stuoka-Gucevičius. Verkių rūmų ansamblis suklestėjo XIX a. viduryje kunigaikščio Liudviko Vitgenšteino ir jo palikuonių dėka. Įvykdyti rekonstrukcijos darbai. Su Verkių dvaru susiję tiek daug naujovių taikymo pirmą kartą Lietuvoje: pirma nuotrauka, fontanai (pirmieji fontanai Lietuvoje buvo Verkių dvare ir Palangos rūmų parke), vandens bokštas, dujiniai žibintai ir kt. Įdomu tai, kad Lietuvoje, būtent Verkių dvare, padarytos pirmosios nuotraukos (vienos pirmųjų pasaulyje). 1839-aisiais fotografijos pradininku laikomas prancūzas Lui Dageras ant poliruotos, sidabru dengtos plokštelės Paryžiuje padarė pirmąją dagerotipinę fotografiją. Tais pačiais metais pirmąsias nuotraukas jau turėjo ir Vilnius. Kunigaikščiai Vitgešteinai rekonstravo savo rūmus Verkiuose ir paprašė, kad jų guvernantas, kuris turėjo dagerotipą (atsivežė jį iš Paryžiaus), ateities palikuonims užfiksuotų rūmus, kurie tuoj pakeis savo išvaizdą. Taip buvo pagamintos pirmosios fotografijos Lietuvoje. Visus labai sudomino lektorės pasakojimas kokie kaimai aplink dvarą buvo, kiek žmonių gyveno, kokios jų pavardės buvo. Daugybę klausimų uždavė šios vietos gyventojai, o ir patys dalijosi prisiminimais. Akivaizdu, kad yra poreikis organizuoti daugiau tokių paskaitų.
Renginyje taip pat buvo apibendrinti organizuoto konkurso „Verkių kraštovaizdžio spalvos“ rezultatai ir apdovanoti nuotraukų konkurso dalyviai. Konkurse dalyvavo 16 nuotraukų autorių, kurie pateikė konkursui 65 nuotraukas. Apie konkursui pateiktas nuotraukas trumpai papasakojo konkurso nuotraukų vertinimo komisijos narė, Vilniaus miesto savivaldybės ekologė dr. Ona Motiejūnaitė. Ji akcentavo, kad visos nuotraukos atspindėjo šio krašto gamtos grožį, todėl išrinkti nugalėtojus buvo labai sunku, reikėjo net kelių vertinimo etapų. Kiekvienas konkurso dalyvis vertas padėkos. Konkurso rezultatai:
I vieta. Renata Pavliučionokaitė, nuotrauka „Turniškės. Meditacijos kampelis“;
II vieta. Rasa Kavaliauskaitė, „Sodybų tuštėjimo metas“;
III vieta. Andžej Tylingo, „Švinta“;
IV vieta. Eva Butkutė, „Vakarėja“;
V vieta. Ugnė Kairytė, „Šlapias kelias“.
Visi konkurso dalyviai buvo pagerbti, visiems padėkota. Bendruomenės pirmininkė Rasa įteikė konkurso nugalėtojams ir visiems dalyviams dovanėles.
Džiugu, kad bendruomenė šiais metais vykdo aplinkosauginio švietimo projektą ir organizuoja tokias prasmingas veiklas. Sėkmės vadovei Rasai, subūrusiai bendruomenę bendrai veiklai ir sėkmės visai nuostabiai bendruomenei.
Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris